Ulja i maziva!

Modriča JD ili INA Transhidrol JD 50 su za Vaš traktor i potrebu rada zimi (a za celu godinu) najbolje rešenje. Modriča Agromax C (10W-30) je takođe solidno rešenje pa tek onda INA Agrina (15W-30). Poslednja dva nisu idealna za zimu, tj. Agromax će se ponašati vrlo slično 68-ici HVLP (ili neznatno bolje) a Agrina možda i lošije (ili identično).
Inače, uopšteno su 10W-30 a naročito 15W-30 veoma upotrebljiva. Naročito kao STOU (univerzalna), za menjač pa čak i motor (npr. kod IMT-a gde može i monogradno SAE 30 ali zimi ne radi posao (ni u jednom sklopu), a za menjač i hidrauliku je bolje od 15W-40 kao i za motore u dobrom stanju, gde je idealno obzirom da je SAE 20W-20 zimi a SAE 30 leti nešto najbolje (a ovo pokriva oba)). Slično ulje ima Total (15W-30) dok 10W-30 imaju mnogi proizvođači (fAM, Shell, Texaco ...).
Naravno ostaje mogućnost da (samo) za hidrauliku koristite i HVLP 46 (taman kanta od 20 lit. ili 2x10) ali je razlika u ceni relativno mala.
 
Hvala puno, rijesio sam veliku dilemu oko izbora ulja, ima ih u ponudi prilicno dosta al je tesko nac odgovarjuci, ova tema bez Vas nebi imala smisla :cao: STALKER kad si vec rijesio dilemu oko ulja mjenjac i hidrauliku ostao je jos motor. Traktor je 1981. god. Koje ulje uzet izmedju INA SUPER 5 (15W-40) i MODRICA MAXIMA SUPER MG (15W-40). Toliko od mene
 
Poslednja izmena:
Poštovani,
Praktično je manje-više svejedno. Oba ulja su dobra i oba prevazilaze min. zahteve za motor. Ključni standardni (odobrenja), kao što su ACEA E2, MB 228.1, MAN 271 i Volvo VDS poseduju ili ispunjavaju zahteve oba ulja. Ipak, INA Super 5 ima više API standarde, što znači da opravdava i nešto veću cenu (tj. da je za nijansu bolji izbor pri istoj). Ako je skuplje ulje (cena im je slična bar one koje znam od pre par godina (VP)) onda bi Modriča mogla biti isplatljivija. Možete odlučiti i na osnovu sopstvenih afitniteta a pogrešiti ne možete, motor će biti adekvatno podmazan i zaštićen sa oba.
Pozdrav!
 
INA jest malo skuplja, nije pretjeranon oko 5 eura, bar kod mene sto je opravdano posto je i kvalitetnija. Dosad sam sam je koristio pa mogu i nastavit. Hvala jos jednom
 
Jedno slikovito pitanje za gosp. stalkera......

q8-1.jpg


Čitao sam vaš blog iz 2009 god gde spominjete ovo Kuvajtsko Q8 ulje. Zanima me vaše mišljenje i preporuka za poljoprivredni program od ovog proizvođača. U prodavnici su mi nudili za traktor Q8 T 1000 (stou) ali prvo bi želeo da čujem vaše mišljenje.
Inače koristim po preporuci agropanonke mabanol 20w-50 i redovno ga menjam na 150-170 časova rada ali bi bio rad da probam ulja i drugih proizvođača!
 
Ostajem na stavu da su Q8 ulja izuzetnog kvaliteta. Ipak, ni Mabanol nije loš.
U konkretnom slučaju sa Q8 uljima stvari stoje ovako:
Pomenuto STOU ulje je 15W-40. Inače ispunjava sve što i Mabanol (ono najvažnije). Može se koristiti i za druge svrhe.
Ipak ako prelazite na 15W-40 pre bih išao na još kvalitetnije ulje (T 750).
T 520 postoji (i) u 20W-50 verziji ALI je veoma slično po kvalitetu Mabanol-u (pa ništa specijalno nećete dobiti). Svakako dolazu u obzir da se proba (makar i malo skuplje, a korist je ako je malo jeftinije).
T 1000 može biti dobar izbor u smislu smanjenja broja maziva (i kupovine na bure). Ispunjava (čak i) ACEA E3 pa za motor koji ne traži više (a ne traži jer je Mabanol E2) može biti dobro rešenje u tom smislu.
Ipak, pominjani API nivo je u raznim katalozima različnito naveden pa proverite taj podatak pre kupovine. Preporuka važi ukoliko se radi o API CG-4 (uz CE i CF(-4)).
To bi i bilo u skladu sa ACEA E3 inače CE, CF pa čak i CF-4 nisu. U tom slučaju je kvalitet niži (još uvek može da se koristi ali čemu i niži kvalitet i viskozitet? bar za motor).
Pozdrav!
 
Ima,pronaćićeš u malo bolje snabdevenoj prodavnici auto delova. Taj filter ide na Aston Martin V8 motor počevši od 68-73god.
Ali ide i na Reno 4.:osmeh:
Mala šala. Ako sam dobro povadio podatke,uporedne brojeve, sa neta trebalo bi da je to taj filter što sam okačio linkove. Ali za svaki slučaj kad dodješ do filtera,skini dimenzije pa javi ovde pa da proverimo još jednom,mada uradiće to i u prodavnici.... Sve u svemu ima ih.
 
Danas mi stiglo 20l ulja za traktor, planiram da promenim pred setvu, pa kupio dok jos imam para:osmeh: Rec je o Modrica Maxima Super MG 15W 40. Na kantu od 20l litar kota 285dinara. Ono sto me je iznenadilo je da kanta ispod cepa nema zastitnu foliju kao kod vecine proizvodjaca. Pitanje je da li je to ulje original ili je neka mulja? Pre 2 godine sam Modricu nasuo u kamion (isto kanta 20l, ali se ne secam da li je tu bila folija).
Znam da Galax, FAM, Nisotec i Ina 9takoreci domaci proizvodjaci) na svim kantama imaju tu foliju a ovo nema. Ulje kupljeno u radnji u koju umam dosta poverenja, pre sam kupovao Galax, a koko prodavac rece nema ga na lageru pa sam se odlucio za Modricu.
Ako nista drugo, kad ga naspem u Rakovicu, pritisak ulje ce reci sta je u pitanju
 
Danas mi stiglo 20l ulja za traktor, planiram da promenim pred setvu, pa kupio dok jos imam para:osmeh: Rec je o Modrica Maxima Super MG 15W 40. Na kantu od 20l litar kota 285dinara. Ono sto me je iznenadilo je da kanta ispod cepa nema zastitnu foliju kao kod vecine proizvodjaca. Pitanje je da li je to ulje original ili je neka mulja? Pre 2 godine sam Modricu nasuo u kamion (isto kanta 20l, ali se ne secam da li je tu bila folija).
Znam da Galax, FAM, Nisotec i Ina 9takoreci domaci proizvodjaci) na svim kantama imaju tu foliju a ovo nema. Ulje kupljeno u radnji u koju umam dosta poverenja, pre sam kupovao Galax, a koko prodavac rece nema ga na lageru pa sam se odlucio za Modricu.
Ako nista drugo, kad ga naspem u Rakovicu, pritisak ulje ce reci sta je u pitanju
Ja mislim da modrica nema foliju.Barem do sada nije imala.
 
Каква је канта?Мање имају фолију оне новијег паковања,пише нестро модрича,а веће немају колико ја знам ако је остао стари дизајн канте...Ако су новије четвртасте треба да има.

- - - - - - - - - -

http://modricaoil.com/products/agromax-2g-sae-15w-40/ ако је оваква канта мсм да мора да има фолију
 
Nazad
Vrh