Trimeri

Momci treba mi preporuka za uprtace.
Gledam ove, cini mi se da su ok za te pare, jedino sto su masivni pa ce biti vruce u njima kao u pancirnom prsluku.

Послато са SM-G970F помоћу Тапатока
 
Ja sam kupio prosle god taj vilidzerov prsluk i odlican je,imam novi od oleo mac755 a koristim ovaj jer i nema neke specijalne razlike. Jedino mi je pukla kopca za kacenje trimera pa sam tu nakacio karabinjer jedan veci
 
Kupio sam nekidan Stihl FS 120 i odmah sam kosio sa njom, završio sam jedan dio i vjerovatno idem danas da završim i ostalo. Još se uhodavam. Trebam još malo podesiti na šipki onaj položaj gdje se oprtač kači na trimer, i možda malo položaj ručki, da bude bolje balansirano.

Da li je problem držati pun gas dok se kosi, ili treba malo popuštati kada se završi svaki otkos?
Ili ako može stalno sa punim gasom, da li to tako neko vrijeme (koje?), pa ga onda malo popustiti?
 
Momci treba mi preporuka za uprtace.
Gledam ove, cini mi se da su ok za te pare, jedino sto su masivni pa ce biti vruce u njima kao u pancirnom prsluku.

Послато са SM-G970F помоћу Тапатока
I ja sam ga uzeo proletos. Deluje OK. To što će da greje malo više je nešto što moraš da žrtvuješ radi udobnosti. Nijedan od ovih tanjih nisam probao, a da je i blizo udoban kao ovi deblji. Pri tom nije to toliko darstično. Kad je toplo i kosiš toplo je i sa prslukom i bez. :)
 
I ja sam ga uzeo proletos. Deluje OK. To što će da greje malo više je nešto što moraš da žrtvuješ radi udobnosti. Nijedan od ovih tanjih nisam probao, a da je i blizo udoban kao ovi deblji. Pri tom nije to toliko darstično. Kad je toplo i kosiš toplo je i sa prslukom i bez. :)
Vizuelno mi se cini da najvise pruza za ovaj novac.
Ja sam od onih koji se nenormalno znoje u vrucim letnim danima tako da mi sigurno nece najbolje prijati ali jbg, ne moze uvek sve idealno.

Послато са SM-G970F помоћу Тапатока
 
Kupio sam nekidan Stihl FS 120 i odmah sam kosio sa njom, završio sam jedan dio i vjerovatno idem danas da završim i ostalo. Još se uhodavam. Trebam još malo podesiti na šipki onaj položaj gdje se oprtač kači na trimer, i možda malo položaj ručki, da bude bolje balansirano.

Da li je problem držati pun gas dok se kosi, ili treba malo popuštati kada se završi svaki otkos?
Ili ako može stalno sa punim gasom, da li to tako neko vrijeme (koje?), pa ga onda malo popustiti?
Moze konstantno pun gas ako hoces da ti crkne masina.
Radi se na osecaj veca trava- veci gas manja trava manji gas ,koji ce ti djavo za manju travu najveci gas. Razmisli i sam koliko ce da traje takav motor koji teras non stop u crveno.
Cim ti treba toliki gas konstantno znaci da treba da radis sa nozem a sa njim se kosi kao sa rucnom kosom.
Uhvatis liniju da obaras travu na stranu koju si vec pokosio a ne na stranu koju tek treba da kosis,zavrsis jedan red pa se vratis i krenes novi red ,ne znam bolje preko poruke da objasnim
 
Poslednja izmena:
Uhvatis liniju da obaras travu na stranu koju si vec pokosio a ne na stranu koju tek treba da kosis,zavrsis jedan red pa se vratis i krenes novi red ,ne znam bolje preko poruke da objasnim

Znači sa nožem i većom travom ide otkos samo u jednu stranu, pa bez gasa vraćam na drugu, i opet tako, kao sa ručnom kosom. Jasno, hvala.

Nisam sad radio sa nožem. Završio sam juče sa strunom, nisam ga držao stalno na gasu. Nadam se da ću stizati sada redovno tj. prije nego što trava bude velika. Po tome kolika je ove godine se moglo a i trebalo kositi već u martu. Ne znam da li je to inače tako ali mislim da nije, da je prije moglo prvo košenje tek u aprilu.

Kod rada sa strunom, koliko nismo smije da ide? Da li glava smije da dodiruje tlo dok idem lijevo-desno?
 
Мени је сада тло равно у воћњаку и мени се ''глава'' вуче по земљи/трави па колико ниско ухвати да коси. Осим баш ако има камнечића или грудви земље, онда мало подигнем. Косим струном. Кад је већа трава онда спорије покрећем главу.
Иначе, држим сталан гас и кад идем лево и кад идем десно, негде мало испод половине или око половине ако је ''јача'' трава.
 
Мени је сада тло равно у воћњаку и мени се ''глава'' вуче по земљи/трави па колико ниско ухвати да коси.
Zavidim ti :)

Meni je zemlja na tom jednoj površini koju sam juče kosio haos, ima gomilu kao malih kratera, i ako držim trimer na istoj visini i do zemlje on reže na toj visini, ali kada naiđe preko nekog od tih kratera tu naravno ostane trava koja je u krateru, pa taj dio treba posebno "izdubiti" trimerom. A uz to tu i tamo se naiđe na busen koji je jak i ide iznad tla, pa kako idem lijevo-desno samo naleti na busen, kao da udari u njega, jer naravno ne prođe kroz njega, već trebam onda da podignem trimer i da ga sjeckam pomalo.

Kažeš da ti je "sada tlo ravno", da li je prije bilo ovako nešto kao kod mene? Šta je najbolje uraditi da se to poravna?
Jednom je dolazio neko sa malim traktorom da to poravna, ali nije to baš ispalo dobro, više-manje je ostalo tako neravno.
 
Znači sa nožem i većom travom ide otkos samo u jednu stranu, pa bez gasa vraćam na drugu, i opet tako, kao sa ručnom kosom. Jasno, hvala.

Nisam sad radio sa nožem. Završio sam juče sa strunom, nisam ga držao stalno na gasu. Nadam se da ću stizati sada redovno tj. prije nego što trava bude velika. Po tome kolika je ove godine se moglo a i trebalo kositi već u martu. Ne znam da li je to inače tako ali mislim da nije, da je prije moglo prvo košenje tek u aprilu.

Kod rada sa strunom, koliko nismo smije da ide? Da li glava smije da dodiruje tlo dok idem lijevo-desno?
Nozem ides gas i otkos sa desne na levu pa kad vracas trimer ides opet gas sa leve na desnu u slucaju da si preskocio nesto pa se malo pomeris napred pa opet ponovis postupak. A strunom za kosenje glava treba da bude paralelna sa zemljom dok kod krcenja treba da bude blago nakosena
 
...Kažeš da ti je "sada tlo ravno", da li je prije bilo ovako nešto kao kod mene? Šta je najbolje uraditi da se to poravna?
Jednom je dolazio neko sa malim traktorom da to poravna, ali nije to baš ispalo dobro, više-manje je ostalo tako neravno.
Ја сам прве своје воћке засадио одмах после бербе кукуруза 2014 године која је, што је општепознато, била веома кишовита. Од тежине трактора и берача остали су ''таласи'' земље које су се годинама изједначавали. Има још понегде да има ''брежића'' али и то полако се равна.
Практикујем сасвим другачији поглед на воћарство па пуштам природу да уради своје... али то није за ову тему.
 
Znači sa nožem i većom travom ide otkos samo u jednu stranu, pa bez gasa vraćam na drugu, i opet tako, kao sa ručnom kosom. Jasno, hvala.

Nisam sad radio sa nožem. Završio sam juče sa strunom, nisam ga držao stalno na gasu. Nadam se da ću stizati sada redovno tj. prije nego što trava bude velika. Po tome kolika je ove godine se moglo a i trebalo kositi već u martu. Ne znam da li je to inače tako ali mislim da nije, da je prije moglo prvo košenje tek u aprilu.

Kod rada sa strunom, koliko nismo smije da ide? Da li glava smije da dodiruje tlo dok idem lijevo-desno?
Ta varijanta da kosiš kao sa ručnom kosom je jedino kad hoćeš da praviš lepe otkose ili ako je trava preveliaka pa moraš tako. Inače možeš i sa nožem u oba smera. Takodje za nož moraš malo jači gas.
Što se kanapa tiče verovatno se nisi uhodao još pa zato držiš jak gas. Što kaže kolega, zavisno od trave podešaš jačinu gasa. Treba malo vežebe.
 
Da, to je to. Moraću vježbati da doziram gas. Već sam to malo i probao, nego je trava uglavnom bila veća pa me stalno vuklo da idem sa jačim gasom.
Nema potrebe pogotovo sa kanapom. Ima taj trimer snage.

Dobro podešen uprtač i ručke su jako bitni. Trebaće ti više pokušaja da to ubodeš kako treba. Prvo podesi kačenje tako da je trimer maltene u balansu, ali da je glava na zemlji. Nesmeš da osetiš niakav teret (da rukam dižeš prednji kraj) kada uhvatiš ručke. Takodje nesmeš ni da guraš na ručke na dole kako bi držao glavu na zemlji.
Kad držiš ručke ugao kod lakta bi trebao biti nekih 45° (možda nešto veći, ali ne puno). Ljudi obično prave grešku pa odalje ručke mnogo.
Cev trimera bi trebala na da ti prolazi na nekih 5-10 cm ispod kuka.
Upratči da budu zategnuti. Da ne bude jedna starna labava a druga da nosi svu težinu.

Kažem polako, teško da ćeš iz prve podesiti dobro.



Kod rada sa strunom, koliko nismo smije da ide? Da li glava smije da dodiruje tlo dok idem lijevo-desno?
Glava bi po pravilu trebala da klizi po tlu. E sad naravno da to na mnogim terenima nije muguće, ali gde jest vuci je po zemlji.
Jel si dobio AutoCut 27-2 uz trimer? Ta glava pogotovo lepo klizi po terenu i možeš dosta ravno kositi gde teren dzvoljava.
 
Nazad
Vrh