Trenutne cene na tržištu (ovce, koze, i tsl.)

Ma jasno je meni to!Nego owo za silazu od kukuruza sam rekao,jer znam ponesto oko ishrane silažóm,a i radio sam neki ogled,a za senazu lucerke ne znam,mada logicno da mora dosta biti bolja od kuk.silaže.
Owce najbolje mleko.tj.najwise m.masti daju kada je jedu kwalitetno liwadsko seno,i to sam isprobao,zato sam owe godine po hitnom postupku kupio 200bala liwade,da ne bi samo jele lucerku.
 
mi kad bismo hranili ovce samo susenom hranom, trebalo bi nam 25-30 bala dnevno pa tih 200bala ode za ndelju dana asam znas koliko to kosta a verujem da nije manje od 1 evro po komadu.
30 evra dnevno samo seno puta 30 dana to bi nama izaslo oko 900 evra mesecno samo za ovce.
 
Propao bi kao Grčka,čak i da ti pasu 6 meseci,jer moje su na pasi toliko.Mora da se dobro pazi oko hrane na toliki broj,jednom da se ne daj Bože cowek zezne,pojele bi mu zaradu i od prosle ture!Bala mene kosta 100din-15-17kg.to je tako sada kad ih ima swuda,ponuda welika a potraznja nula,a da susa rokne,bilo bi gusto!Posto ti imas swu mehanizaciju,probaj 1h da posejes 'trawno-laguminoznu smesu',seme mozeš nabawiti u inst.Krušewac,dosta manje je zahtewna od lucerke,a bolje se pokazala za owce.
 
ja nikad nisam racunao koliko oni pojedu(ja momentalno ih druzim od hobija) al kod mene u selu puno ljudi seju pasulj kad oni obradu pasulj a ostalje te graorine(valjda tako se zove) mi baliramo i eto ti dobra hrana za ovce al i jaganjci rado ga jedu tako da ja sam sad prodao 200 bali deteline posto te nece mi trebati
 
Graorina i sojina slama se spominju kao alternativna i dobra dodatna hraniva uz seno.Imate li vi neka iskustva s tim koliko kosta takva hrana i kakve je hranidbene vrednosti?
Graorinu dajemo ponekad al to je zanemariva kolicina iz nase baste tipa 200 kg tako da ne znam rezultate kakve daje(to dobiju uvece kad je sneg da grickaju nocu)
:ppozdrav:
 
kod nas u Hrtkovcima ja sam jedan od retkih ljudi koji drži ovce (ima nas 10-15) u selu, pasuljevine nemamo ali zato sojine slame u izobilju ja baliram po 200 bala soje 200 bala kukuruzovine ostalo detelina i mogu reći da ovce vrlo rado jedu sojinu slamu jer tu uvek ostane i zrnevlja i verovatno im je to dobro ja sve tri vrste kabaste hrane mešam tj menjam im svaki dan drugo i jedu lepo e sad hranjivu vrednost ne bi znao reći
 
miljko je napisao(la):
Nase ovce pojedu oko 4kg silaze i posle toga malo slame dnevno, lucerkina senaza je cak i bolja nego suva sto se proteina i beta carotina tice (18% proteina) Suve deteline pojedu negde oko 3kg. kod nas je lucerka 12-14 din za kg.
Nas je ove godine kg senaze kostao 2,8 din a kukuruzne silaze oko 2din za kg.
od toga tesko moze da neko hranivo moze manje da kosta osim zelene trave kad idu na pasu.
Miljko, nije mi jasno kojom slamom ti hranis ovce, psenicnom?
Ja slamu od psenice i ovsa koristim iskljucivo za prostirku mada one i to jedu sa poda i to me strasno nervira.
Za prihranu koristm eventualno slamu od soje i slamu od grahorice i graska.
Inace, hvala ti sto si opisao kako trenutno izgleda dnevni obrok na vasoj farmi.
 
Pa slama ili seno se moraju davati i ovcama i govedima kao balast kad jedu silazu,najbolje da toga imaju po zelji da grickaju.
Sto se tice silaze,sta mislite o siliranju stocnog sirka,dal je bolji od kukuruza(kvalitet i prinos),po nekim tabelama jeste?
pozz
 
Nemam iskustva sa silazom i mogu da razumem seno ali psenicna slama mi bas ne uliva poverenje kao obrok.
 
Kod ishrane ovaca silažom, zbog održavanja PH buraga i prevencije poremećaja varenja i preživanja, daje se slama nakon silaže ili tokom noći, kako bi se smanjila kiselost u buragu.Nije važno koja, najjeftinija je pšenicna, a mogu i od drugih žitarica, pa ovce jedu po potrebi, ako je nema u jaslama, onda jedu iz prostirke.Ovsena slama može da zameni ceo jedan obrok, jer pri vršidbi ovsa na slami ostane i poneko zrno ili deo klasa ovsa, pa imate kompletan visoko vredan obrok za ovce.Idelano je i za ishranu konja.Da bi se dobila velika količina, jeftine a kvalitetne kabaste hrane za ovce može se ovas kositi "na zeleno" osušiti i balirati.Dobija se idealna kabasta hrana. Drugi važan dodatak kod ishrane silažom, obavezno davanje ovcama u obrok stočne krede iz istih razloga.
Dobro spremljena silaža od krmnog sirka je bolja za preživare, ima manju energetsku vrednost, nego silaža od cele kukuruzne biljke, ali se dobija veća količina kvalitetne silaže po Ha/ 2 otkosa/.Idealno hranivo, samo je treba pravilno napraviti.
 
Samo da kazem da koseni cist owas em sto ga je užasno tesko osušiti,em i nije nešto u ishrani owaca,bolji je od slame,ali dosta losiji od dobrog liwadskog sena,moze da prodje ako owce nisu u laktacíji uz zrnasti obrok!Ukoliko je u kombinaciji sa graoricom,onda je znatno bolje,ali opet sušenje je problem.
 
Koseni zeleni ovas sa klasom u punoj snazi kad se lepo osusi a to nije problem zadnjih godina s periodima po 7 dana od po 35 stepeni je bolji od svakog sena,moje iskustvo licno,vise puta davano kravama,daleko vise mleka nego od sena livadskog(cak vise i nego kad jedu osusenu sudansku travu),skoro isto kao kad jedu samo lucerku dobru,do 5 posto manje mleka,zanemarivo
 
Meni se kod owaca u laktaciji nije tako dobro pokazao,koristio sam ga umesto liwadskog sena,i nisam nikako zadowoljan bio,a pokosen je na wreme,ja mislim da je sorta 'slawuj',koliko se secam,dawno bilo.
 
Kod ovsa je glavna stvar u kojoj fazi ga kositi i kada-tehnika. Dobija se velika količina, kvalitetne hrane po Ha, ali ne može biti jedina hrana, posebno ne u fazi laktacije, kada su neophodna visoko proteinska hraniva.I moraju biti sorte ovsa, bogate proteinima i visokim rastom-bokorenjem
 
Uz 2kg tog sena od ovsa,islo je i 1kg lucerke 0,5kg kukuruza i 0.5kg pravljenog koncentrata,to je moj standard za laktaciju,i samo sam jednom odstupio od toga i nisu mi rezultati bili dobri,tj.nisam ja bio zadovoljan. :ppozdrav:
 
Ljudi, pa ovo je totalno otišlo u :off_topic:, pa ima toliko otvorenog na temu ishrane, a ono se baš ovde zapodenula diskusija. Ali da ne kvarim, imamo urednika pa će on verovatno to da sredi, već da se na kratko uključim u priču.

U pitanju je divlja zob. Pričali stariji ljudi da su sa divljom zobi nagojili stoku preko zime, nisam verovao, medjutim prošle godine sa prvim otkosom žutog zvezdana (i prvo košenje uopšte, jer posejan u jesen 2008. godine) iznikla veoma gusta divlja zob. Bila u ranoj fazi sazrevanja kada zvezdan pokošen i naravno sve zajedno osušeno i izbalirano.

Od polovine decembra došle na red i te bale, ovce se "pobiju" kada im se baci u jasle, pojedu mnogo brže, skoro do poslednje slamke i u slast, a i vidiim se. Šiljega-mešanka, stara 8 meseci za Sv. Jovana prešla 50 kg. (unutra 2 kg. loja), verujte na reč nije videla ni "z" od zrna.

Na proleće bar jedno 50 ari mora da se poseje, pa možda i "u zeleno" da se pokosi i izbalira.

:ppozdrav:
 
Problem je u kukuruzu, izbaci ga, jer ovcama u laktaciji ne treba, jer je to samo energetsko hranivo, za tov.
Sem navedene kabaste hrane, povećaj koncentrovanu smesu na 0.750-1 kg po ovci odnosno u zavisnosti od broja jagnjadi koje doji, ili 0.5 kg koncentrata po jagnjetu, i bićeš zadovoljan
 
Vla kako ovci u laktaciji ne treba energija,pa 55% vecine koncentrata ti je kukuruz?Kad se sastavlja obrok za dojne ovce,energija se uvecava za 75-80% u odnosu na osnovne potrebe.Inace ja sam zadovoljan ovom kombinacijom kad je podrzana odgovarajucim kabastim delom.To za koncentrat zna svako ali nije lako ni ovako izdrzati a kamoli da dajes 1kg konc po ovci.Sve ovo admin treba da prebaci u ishranu,pod hitno jer smo se zaneli,i otisli u offfffffffffffffffffffffff.
 
evo jednog recepta za koncentrat jednog hrvatskog odgajivaca wirtemberga,....zob20posto kukuruz 40posto suncokretova sacma 10posto,sojina sacma 15posto,stocno brasno 10posto i premix vitamina 5posto,to je za jagnjad,Deki e sad smo u totalnom offfuuu
 
Nazad
Vrh