Trenutne cene na tržištu (ovce, koze, i tsl.)

takva cena je bila kod nas, dosao jedan preprodavac i zajbeva narod kako hoce....
 
sreda petrovac na mlavi 250 dinara po jedno nadkupci 2 evra kafedije 2,20-2,40 kvalitet
 
Zna li neko gde bih mogao u Rep.Srpskoj da kupim Alpinu i koliko se kreću ?HVALA
 
Односи се на ИДФ од 24.11.2009
Брале ја сам тек сад видео твоје питање на форуму, не касним пуно. Једне године ми се овца ојагњила и није имала млека, јел добила упалу или нешто слично не сећам се, углавном није било млека за јагње. Намучио сам се као Исус, од подметања другим овцама, па дохрањивај, морао сам да купујем млеко у селу и свашта...Е те године купим козу, она ојари две женке које сад имам. Оне ми дају сваке године од три до пет јаради које или продам ::novac::или за себе, а имам млека целе године. Понекад кад се деси нека невоља са овцама у вези мањка млека, упале, маститиса и слично, имам свеже козје млеко у сваком тренутку. Мислим да је оно боље за прихрану јагњади од крављег млека или од других куповних додатака и замена за млеко. Једини проблем је а и мала обавеза што се мора измузати сваки дан. А знаш да не може и јаре и паре. Кад одлучујеш јарад музеш пар дана два пута на дан а после само једном дневно. Ево ми и сад муземо једном на дан до пред јарење. А слично ти је држати овце или козе, мале су разлике...Пробај нећеш се покајати. Поздрав свима!
 
u baču i okolini na malo je 220 din,potražnjaje opala posle slava i praznika ,ali i malo ko ima jagnje za prodaju,rodjak je nosio u novu klanicu u bačku palanku dva puta po 8 kom,cena 250din(jaganjci u kvalitetu i do 35 kg) mesec dana pare,sada čekamo da vidimo kako ce proći,napravio je dogovor o saradnji sa njima,trebaju 80 kom mesečno,planira da to podmirino zajedno,samo još da vidimo koliko su tačni sa plaćanjem
 
Nece,nas trojica dowezli,bilo ukupno 10 komada,a roba je bez lažne skromnosti wrhunska,i nista...sreca pa ja imam jednog mesara,pa cu ta 2 i 3ženke sto sam sebi odwojio swe pod nož,necu da se zezam.
 
Deki, nemoj pogresno da me razumes ali sad je los trenutak za plasiranje jagnjadi, pre dve nedelje je bilo mnogo bolje jer je bilo Sveti Jovan ili jos neke druge slave a da ne pricam o Novoj Gidini ili bozicu gde smo mi imali poztaznju za 50-ak jagnjadi.Sledeci trenutak je Vaskrs gde ces moci mnogo da prodas po dobroj ceni. Mi cemo imati veci broj jagnjadi za klanje upravo za Vaskrs, tako da tada ostaju jagnjad za priplod koja ce se pre ili posle NS-sajma protadi a za klanje ide ranije. Kod W to mozes dobro planirati jer je vansezonska rasa.Mi pripuste planiramo gotovo godinu dana unapred.
svi drugi koji rade sinhronizaciju sendjerima mogu takodje da planiraju.
 
Pa ako ih ostawim do Vaskrsa,biće 60kg,i onda ih tek necu moći prodati,a da ih ne hranim,onda ce biti mršawi,i opet loše!Na mom terenu 95%owcara će da smanji stado za po najmanje 30%,swi su razocarani!Owaj jedan za Jowanjdan prodao samo 2kom,a kuci mu stoji 8 takwih,weć su 60kg,i sta da radi on,dodje mu da place,a ima još 34mala,treba da ih odbije,roba mu je mog kwaliteta,cowek drzi profi.

Post je spojen: [time]1264856912[/time]
_________________________________________________
Konkretno Miljko za NG,Bozić,Waskrs kod mene idu jagnjad od 30kg-plafón 35kg,swe drugo otpada,samo za slawe idu oko 40-45?Ja ne znam,jel'bi ti mogao da se uklopiš da prodajes samo jagnjad za klanje od 30-35kg a da ti je cena 240din\kg?Sustina owčarstwa je proizwodnja mesa,ako ti ljudi pucaju,pucaju i owi sa priplodnim materijalom,to je lančano,pa ja sam nekad 70%jadnjadi dao u priplod a sad jedwa 10,i to swe stare musterije,nikog nowog da krene,to je tako u mom kraju,a za druge ne znam.
 
jagnje od 30kg je malo, to W postigne za dva meseca, 35kg je vec bolje i glavna stvar kod takve proizvodnje je usteda na ishrani ovaca.Ovce ne smes hraniti koncentratom niti nekom velikom kolicinom suve deteline, pogotovu ako je ne pravis sam.Treba da mozes da iskoristis 6-7 meseci pase bez nekog velikog dohranjivanja a preko zime ishrana silazom koja kosta 2,5-3 dinara za kg pa ovca pojede 10din dnevno a ne 35-40din kad jede detelinu i ne daj boze jos koncentrat.Neke zitarice koje sam proizvedes mozes da dajes ali umereno.
Na jagnjadima se ne moze stedeti ali za kg prirasta ti ne treba vise od 10-15 din*2,5 (akojagnje ima dnevni prirast 400gr) koje pojede ovca + 3* 25din za koncentrat + 12 din za kg deteline pa je to na kraju 125din za kg prirasta koji kosta 240*35= oko 85evra*2,1 jegnjeta po ovci =175 evra po ovci i godini. Skoro jedno jagnje godisnje potrosis na ishranu ovce dok je sjagnjasta i na razne lekove pa ti sa takvom cenom ostane oko 90evra po ovci.
Onoliko novca koliko hoces godisnje da zaradis podelis na ovih 90 evra i dobijes broj ovaca koji treba da gajis. Za neki prihod od oko 1000evra mesecno treba onda oko 140ovaca.
Sa tim brojem se onda isplati da se jagnjad voze i malo dalje po Srbiji ili ce neko da dodje po njih kome trebaju.Musterija dodje jednom pita da li imas jagnje i ako imas ,mozda ce doci opet i jos ako imas kvalitet kao sto jeste onda tu ne bude problema a ako nemas, tesko da ce te se setiti sledeci put.Ne znam da li ce mi ko verovati ili ne ali najvece probleme sa plasmanom smo imali kad smo imali 20ak ovaca.Sad ljudi koji su nekad isli na pijac da traze jagnje samo pozovu telefonom kod nas i znaju da gotovo uvek ima jagnjadi ili nesto drugo.Mi ne pomisljamo da idemo na pijac jer je to preveliko maltretiranje i tamo obicno odlaze kupci koji bi nesto da izmuvaju, da trguju da te ucenjuju.Pijac je najgore mesto za prodaju a da ne pricam o bolestima koje se potencijalno donesu kuci sa vozilom ili vracenom zivotinjom koju su njih sto opipali po glavi, vuni a pre toga opipali sve druge ovce koje kakve po pijaci.
Ispravite me ako gresim u racunu
 
Koliko ovca pojede silaze dnevno,pitam posto sam laik za to?
po tvom racunu 3,5 do 4 kg lucerke suve(10 din je kg sad) pojede jedna,a takodje i toliko kg silaze,ovaj paritet mi nije jasan,kilo lucerke isto kao i kg silaze,kod krava to ne ide tako znam
Teska jagnjad sve teze idu,nemaju ljudi para i oni koji su mi nekad trazili za slavu jagnjad od 45,50 kg sad mi narucuju do 35kg
a pijac je najvece ponizenje koje posten odgajivac moze doziveti to znam nazalost
smanjenje troskova na hrani i povecanje broja ojagnjenih jagnjadi da bi se mogla smanjiti njihova kilaza ali ne i broj kila jagnjetine po ovci je jedini nacin trenutnno da se nesto zaradi
:ppozdrav:
 
jojojo je napisao(la):
Ispod Kosmaja ima farma tako da najverovatnije ću tamo otići i videti šta nude....
...ima farma ispod Kosmaja u Americu. Mladi fini ljudi.
Probaj da pronadjes Franicevu knjigu o kozama ili bar knjizicu od istog autora ,Nolitova mala polj. biblioteka..
Bez neke pripreme sve je lutrija. Gledaj da u stadu nema apcesa to se vidi. Gledaj da ti stala bude svetla.... Mozes da kupis dve koze ali moras da imas komsiju sa jarcem. (nije zezanje)

Bolje kupi zensku jarad. Malo ces kasnije poceti da muzes ali cete se dobro upoznati lakse ces ih musti. Ako sada nabavis jarice(zenske) uz dobru negu moci ces da ih paris krajem leta. Ako su site, dobro negovane, i imaju mir one ce se malo koskati dok se ne utvrdi koje gazda to ocekuj. A onda ce biti mir. Bezbolnije je da to urade dok su jarici.
I definitivno iako kupujes koze vise kao hobi da malo pravis sir verovatno, bolje dati malo vise jer dobices vise.
Najskuplja je koza koja ne daje mleko pa cak i da ti je poklone. Davala ne davala moras da je hranis.
 
Nase ovce pojedu oko 4kg silaze i posle toga malo slame dnevno, lucerkina senaza je cak i bolja nego suva sto se proteina i beta carotina tice (18% proteina) Suve deteline pojedu negde oko 3kg. kod nas je lucerka 12-14 din za kg.
Nas je ove godine kg senaze kostao 2,8 din a kukuruzne silaze oko 2din za kg.
od toga tesko moze da neko hranivo moze manje da kosta osim zelene trave kad idu na pasu.
 
hvala za inf da znam koliko trose okvirno na dan:)
detelini pada cena ovih dana dobra se moze naci za 10 d0 11din za kg
od toga jeftinije ne moze realno,i ja cu morat izgleda preci na silazu nema mi druge
:ppozdrav:
 
Miljko je apsolutno u prawu,bez pase i maximalne štednje na owcama,tj.ako se ishrana owaca ne bazira na 90% silaze u obroku nema ni zarade u owčarstu kod nas!E sad sto sam ja protiw silaže kao wecinskog dela obroka,to ne mogu da objasnim kuckajuci na mob.aparatu!Silaza ima jedinu prednost sto se lako sprema i sto je jeftina!Nema kwalitetnog mleka bez dobrog obroka,dobre lucerke,i dobrog liwadnskog sena,to nije rekao Dejan,wec puno pametniji od njega!!
 
Браћо имам књиге у пдф формату,говедарство, овчарство и козарство кога интересује нека ми се јави па ћу му послати. А слао сам већ на пар адреса, кад видим неког новог на форуму (а ја као искусан) да се мучи. Књиге су са агрономског факултета у Чачку и мислим да су добре и интересантне да би свако требао да их прочита
 
Deki, dok smo hranili ovce senazom lucerke izgledala su im vimena kao kod istocnofrizijskih ovaca, nismo mogli da poverujemo da su one nase iste ovce a jagnjad stalno pod lampom spavaju.Sa kukuruznom silazom je malo drugacije, ali tu dodamo po 1kg suve deteline pa je opet zadovoljavajuci rezultat.
Sitni prezivari su oseljivi na Listeriozu a to mogu dobiti iz lose pripremljene silaze.
Cuo sam od nekih ljudi da su im uginule neke ovce jer su ih hranili silazom, to moze da se desi ali ako se silaza pravilno uradi ,nema nikakvih problema.
Ove godine nam je kukuruzna silaza bila sa 0% kvarenja, znaci samo sto nismo moglida sakupimo lopatom je baceno ali se pripremi poklanja velika paznja.
Senaza lucerke je malo komplikovanija za spremanje ali je neprikosnovena za proizvodnju mleka pa ove godine pravimo oko 100-ak tona i koristimo kad pocne sezona jagnjenja.prosle godine smo je u pola sezone potrosili jer smo sa njom prerano krenuli.

Post je spojen: [time]1264934727[/time]
_________________________________________________
livadsko seno i dobru lecerku treba da jedi jaganjci a ovce su jako zadovoljne i sa silazom, veruj mi
Senom i deletlimon se mogu hraniti 10-ak ovaca ali ne 100 , 150 i vise a uprvo taj broj ovaca donosi zaradu
 
Nazad
Vrh