Trešnja

Danas sam u selu bio. Imamo jednu staru tresnju koja je jako lepo rodila. To roze neka tresnja, kazu da je belica je ona rozikasta. Opna jako tanka a ona meka. Mama I tetke su od te tresnje uvek kuvale slatko. Ako neko hoce da kalemi mogu mu poslati kalem grancice.
 
Tesko se to prodaje, kada traze - traze sortu, to eventualno ako zelis sebi ostaviti za podmladak dogovoris, posaljes granu rasadnicaru.
 
Ne mislim ja da je to za zaradu vec ko hoce da ima lepu staru sortu, komad za sebe. Inace za one kajsije koje su stare kroz pricu I neki rasadnicari su se zainteresovali a I komsije. To sam dogovorio da ce doci I uzeti kalem grancice. Tu je diskusija bila da li sa posrednikom ili nisko kalemljenje pa ce probati I jedno I drugo.
Imam I kozaru koju cu dati na kalemljenje. Rapava je a nije brasnjava I odlicno stoji I meni je lepa za jelo.

- - - - - - - - - -

E da I slatko kada skuvaju od toga kazu da su belice a one su roze. Tanka opna a slatka I lepa.

- - - - - - - - - -

Vredi napomenuti I jednu oskorusu. Ona se razrasla I razgranala I lepo radja. Vidis o njoj nisam mislio. A I nju cu da kalemim samo ne znam na sta treba.
Ima I drenjak dobar. Obaje je to sa Sekulica brda kod Uzica pre mozda 25 godina moj tata dobio od teca.
 
Kozaru najbolje na divlju jabuku, a ako ti oskorusa radja ja bih rado koje seme, sa tresnjama sam pun :osmeh:
 
ima li otkupa za zutu tresnju?
Ja to nisam do sad video na pijaci i marketima i nema neki bog zna sta ukus ali sam ko mali voleo da je jedem i ostala mi pri srcu
Danas kuci imam par stabla i jesu solidno krupne ali nisu kao one iz detinjtva slatke...Mozda jer sam ih brao kod komsije

Послато са GT-I9506 уз помоћ Тапатока
 
a ako ti oskorusa radja ja bih rado koje seme,l{{
Puj puj dobro radja.

Cekaj, ti oces iz semena vocku da podignes.. Moze nije problem . Samo koliko godina treba da porste I daje plod.

Ako hoces I imamo vremena mozemo iz semena ranke
da iznegujemo. Te su dobre , sta da ti kazem kada su sadjene pre drugog svetskog rata ....
Sada ja uzimam sadnice iz korena pa presadjujem.
 
Milose, Droganova zuta ne prolazi na otkupu.

Ben roj, daj fotku mani se opisivanja :D
 
Ове године је ниска цијена трешње. И то ће уништити. Једино ми није јасно од кога ће извозници откупљивати трешње кад униште производњу. Малине су прилично уништене. Трешња се држала до ове године. Остаје још да униште производњу боровнице.
 
Nedostatak kalijuma? Vasi? Kokomices?

Svakako sada ti je posle berbe najbolje Dodin materija protiv bolesti i insekticid protiv vasi i slicno.
 
Ове године је ниска цијена трешње. И то ће уништити. Једино ми није јасно од кога ће извозници откупљивати трешње кад униште производњу. Малине су прилично уништене. Трешња се држала до ове године. Остаје још да униште производњу боровнице.

Da, i ja mislim da je nakon ovoga na redu borovnica nažalost.
 
ZA BEN ROYa To sto ti se kovrdzaju listovi na krajevima i sto su crni bila je tresnjina buva savila vrhove odradila svoje i tu vise nista ne treba da se radi jer sada je period kada tresnjina buva zavrsava inace posle berbe vise nema diranja hemijom eventualno zaliti ako su mladi kalemovi u pitanju a za KOMADARU cena tresnje je OK celu berbu je kalibar bio od 150 do 170 dinara kvanto medjutim problem je bio sto je maksimum 15 posto robe bilo kalibar ovo ostalo je bilo TOTALNI KRS kao VISNJA OBLACINKA PRERODILA KAO NIKADA DO SADA pucale grane od roda i drugi veliki problem je CENA RADNE SNAGE koja je DEFICITARNA kao nikada do sada i ako platis radnika da bere taj krs od 50 do 70 dinara kada se radniku plati dnevnica vlasniku plantaze nema da ostane nista.Sada gledaj KOMADARA drvo na divljoj podlozi koje izbacuje 200 kila po 50 dinara to je 10 000 dinara a 12 takvih krseva je 1000 eura a sa 1000 eura ima da te masiraju po TAJLANDU SVE U 16 samo treba voditi racuna da ne pukne neka grana jer to nije GIZELA 5 A NI 6 pa da ne bude skuplja dara nego mera.Vec je sada ogroman problem nedostatak ljudstva nema radnika za maline placaju ljudi galantno a branje jagoda je bilo 2500 dinara a maline sa hranom jos skuplje.A i ovi NAZADNJACI digli cenu goriva u plafon ima dosta spoljnih efekata koji vode do ludila a ovo sa OPRASIVANJEM je stvarno jedno novo i nesvakidasnje iskustvo ne ponovilo se u ovakvoj meri a svim pocetnicima u ovom poslu NE OPTERECUJTE SE SA ALELIMA I OPRASIVANJIMA TO JE BESPOTREBNO TROSENJE ENERGIJE sta god da ubacite u zasad bice prva liga I NE KORISTITE NIKADA BOR PRI OPRASIVANJU da je nebi prodavali za 35 do 50 dinara na kvantasu ,pustite prirodu da radi svoj posao i nema greske a lova koliko god da padne nas covek je nezadovoljan valjda zato sto ima ogroman apetit ,zelje i prohteve A TAJLAND je na AKCIJI SAMO 555 EURA.ps A zamisli da su onih 12 drveta na divljoj podlozi prodati po 100 dinara kg pa to bi bilo 2000 eura sa 12 drveta ali ipak ne treba pretetivati:haha:
 
Poslednja izmena:
Која је ово сорта? Да ли је иста као Октоподова Кармен? Кад сам куповао саднице, купио сам једну Стелу, а једну бурлат, међутим добио сам две исте, ове. Доста је крупна, чврста, али није неки укус, поприлично сува, можда и због тога што немам наводњавање. Сликано данас.
GTxO2.jpg

GTsiY.jpg
 
Nazad
Vrh