Trešnja

Koja je krupnoca, ja imam rekao bih iste, ali i krupnije dosta ne znam preko fotke, okacicu i svoje fotke preksutra sam mislio, sorta je Karmen, tako su mi dali grancice i izgleda da jeste. Duga peteljka
 
Ja ovako amaterski mogu da kazem da je dosta krupna s obzirom da je prerodila... Bila je sitna kao zelena i kad pocela da crveni pa kako je bila zrelija ona se bas ukrupnila... Pa se razmisljam da nije Sanberst ali za nju kazu da vreme zrenja prva polovina juna bez obzira na godinu mislim da je ovo ranije tako da mozda je i Karmen... Najverovatnije jedna od te dve...
 
Samberst mislim da nije. Kod mene on nije ni priblizno tvojim slikama, a siguran sam da je sanberst kod mene po svim kaakteristikama koje sam nasao po netu. Ti jesi juznije od mene, ali ne verujem da moze 15 dana vegetacije da ide ispred nas.
 
Ostalo je mozda 7,8 kila na drvetu jer su ove kasnile malo a i na niskim granama su,i verovatno manje sunca imale... U prethodne nekoliko godine nije radjala mnogo jer smo je dosta urezivali od pre 2 god prestali i sada je rodila 40 plus kilograma... Uvek je ona krajem maja dobra ali obicno je ovakva kao sto je sada bila oko 5 juna tako da je verovatno Karmen, videcemo i oktopod kad izbaci slike... Navelo me da je sanberst jer je dosta sitnija bila kad je pocela da crveni ali i ja sada mislim da je Karmen... Na pijaci kod prodavca sadnica je trazena takozvana Nikolka(Suvenir) ali i ova je odlicna tresnja...
 
Dakle ustanovili smo da je najverovatnije Karmen...Odlicna je tu nema reci i nekako navlaci da jos jedes :)
 
Evo ovako, prvo ostajem duzan fotku KARMEN imam u frizideru nadam se jos koju, juce nabrah i zbrzala me koleginica prodadoh joj punu kesu al sve tacno KARMEN a nisam fotkao :(

Generalno moje misljenje je da je najlepsa tresnja koju imam, a mozda koju sam ikad i probao Regina. Ukus je pun, kiseo sladak socan rskav ima sve. Dovoljan ti jedan plod da ti digne raspolozenje :) Zatim ide herc tj germesdorfska, pa Sunberst, pa Burlat, pa Stela pa Sarena tj Reinier.

Posto imam Karmen i Reginu, a mnogi pitaju za oprasivace, meni su se ove godine bas lepo oprasile, 5 godina a svaka je imala par kila, evo shema mog zasada, mozete sorte pretpostaviti.



Regina:



Stela:



Germesdorfska tj Herc:

 
Poslednja izmena:
Oktopod ima li neko vece sadnice tresanja tu da znas, ili sa moje strane. Moram menjati germesdorfsku, pa bi uzeo i jedan sunberst i jednu reginu, kad je toliko hvališ. Kad kazem vece mislim da nije malena nego dve godine. Za jesenju sadnju pitam.
 
Ove godine su sve sorte poranile, neke i izuzetno, do 10 dana. Ne znam za ovu Reginu, ne znam ni da li je Regina, dobio sam kalem grancice, nemam nacina sada da proverim, samo znam da ovo sto imam je odlicna tresnja, genetski krupna, evo stigla u maju pa nek stigne i pocetkom juna ok je :)

Aco sta ce ti dvogodisnja, to se tesko prima i posle zaostaje sa rastom....btw ne znam nikog.
 
Sa ukusom karmen je sta znam vise mi se pomesalo u glavi, ali nije ostavila specijalno utisak kao regina, koliko se secam vodenija je.

Sto se sadnica tice nemam, kalemio sam sebi i nikad vise :) nemam ni podloge
 
Sto se tice asortimenta koji je zastupljen kod nas a izuzetno je bogat ima sigurno 3o tak sorti koje su trenutno aktuelne na otkupu za Rusiju a napomenuo bih jednu .veoma interesantnu sortu koja se vec odomacila u nasem asortimentu a to je Kanadska sorta KARINA a posto su do nje prvi dosli Carapani poznata je i kao CARAPANSKA KARINA i to je izmedju ostalog mnogo dobar OPRASIVAC.Inace tesko je odmah raspoznati ovu sortu tek posle 3 godine se da prepoznati.Gotovo je sigurno da nema vocara u Srbiji koji prilikom narudzbine nije dobio CARAPANSKU KARINU samo je razlika sto nije kod svih uletela u vecoj meri negde je uletela u manjoj meri ali su svi bili prezadovoljni sa oprasivanjem.Imao sam prilike da vidim dosta zasada i bas skoro gledam jedan zasad sa 6 do 7 prelepih sorti i pitam coveka koje su sorte a on uvija glavom i kaze tuzno NE PITAJ ME NISTA ULETELA MI CARAPANSKA KARINA a ja posto sam doiista citao o toj sorti upitah A JELI CRNA KARINA a on odgovori PA LAKO BIH DA JE CRNA NEGO SARENA SVE JE SARENO tako da u svakoj situaciji gde nije bas jasno koja bi sorta mogla da bude A NIKO NE SUMNJA DA JE ULETELA KARINA a i ovi nasi djilkosi odavde nikako da otvore dusu pa ako mu dajes grancicu kazi coveku sta mu dajes nego sve kriju ko zmija noge sve mastaju da ima nesto nedodirljivo sto nema niko
 
Odlicne slike!
Kakva je Karmen po pitanju roda po stablu i krupnoce? Da li je ovo na prvoj slici uboj na plodu? (Ili mozda tako izgleda na slici)?
 
Karmen i Regina na magrivi, ja sam prezadovoljan.

5 godina stare, svako stablo je imalo plodova bas fino, recimo kilo u proseku. Mahom krupne, ovo su poslednje pa i sitne.

Da, to na prvoj slici je od grada ili nesto ne znam. Stajale su u frizideru 2-3 dana pa mozda i zato, a zato se sijaju na fotkama :)

p.s. u njivi nisam prskao od 22. Aprila u precvetavanju, Tonus i Merpan i prehrana 20x20x20. Ni na jednoj sorti nema trulih ni crva, ima poneka trula naravno. Pucanja ploda takodje nije nesto bilo. Zakljucak je da majske sorte vise ne prskam posle precvetavanja, sve do posle berbe, mozda prehrana ko je zaludan.

p.s.2 ukus i nije toliko los, nije toliko vodena, slatka jeste.
 
oktopod pa nije ta tvoja Karmen ista kao moja, moja nikad nije bila ovako roze neke boje... Izgleda i dalje ne znam koja je sorta...
 
Mozda i ovo nije ni karmen ni regina ponavljam, ne razumem se, al trebalo bi da jeste
 
Nazad
Vrh