Tov junadi

@ Homoljac,nema šta drugo da kažem sem svaka čast,ja nisam uspeo u prvom košenju iz parcele koja je uz samu Mlavu od 94 ara da izvadim više od 350 bala,težine od 14 do 20 kg. Treba vec drugi otkos da se pokosi čim stane kiša,već je pustila cvet,bila je u vodi do pola stabljike nekih dva dana . Samim tim da je 20 jun,a ti nisi još prvi otkos skinuo na tih 80 ari verovatno dobijaš više mase. Nemam potrebe za kupovinom i preprodavanjem bala,ima dovoljno za svoje potrebe,ostane po neka i da se proda. Čak šta više planiram da zasnujem još lucerišta,pa onda nešto ostaviti za sebe nešto u zakup,jel 400 evra po hektaru zarade godišnje sa bilo koje parcele i šta god posejao ne može cisto da ostane. Potražnje ima i za izdavanje u zakup i za prodajom bala,meni je dovoljna i cena od 200 dinara po bali. Ko misli da zaradjuje tovom bikova neka tovi,znam da ja više neću. Između tova od 10 bika i 10 muznih krava,pre bi se opredelio za krave,jeste posao veći i više odricanja je potrebno,ali je veća zarada a potrošnja u ihrani je skoro pa ista.
 
@ Homoljac,nema šta drugo da kažem sem svaka čast,ja nisam uspeo u prvom košenju iz parcele koja je uz samu Mlavu od 94 ara da izvadim više od 350 bala,težine od 14 do 20 kg. Treba vec drugi otkos da se pokosi čim stane kiša,već je pustila cvet,bila je u vodi do pola stabljike nekih dva dana . Samim tim da je 20 jun,a ti nisi još prvi otkos skinuo na tih 80 ari verovatno dobijaš više mase. Nemam potrebe za kupovinom i preprodavanjem bala,ima dovoljno za svoje potrebe,ostane po neka i da se proda. Čak šta više planiram da zasnujem još lucerišta,pa onda nešto ostaviti za sebe nešto u zakup,jel 400 evra po hektaru zarade godišnje sa bilo koje parcele i šta god posejao ne može cisto da ostane. Potražnje ima i za izdavanje u zakup i za prodajom bala,meni je dovoljna i cena od 200 dinara po bali. Ko misli da zaradjuje tovom bikova neka tovi,znam da ja više neću. Između tova od 10 bika i 10 muznih krava,pre bi se opredelio za krave,jeste posao veći i više odricanja je potrebno,ali je veća zarada a potrošnja u ihrani je skoro pa ista.
Nisam kosio zbog vremenskih uslova, kisa mokre parcele zato se to produzilo ali ovo sto sam pokosio gura itekako...ja baliram sa MF120 znaci velike bale ali nisu toliko nabijene, ali iskreno malo to kod tebe nesto radja.....
 
Bale gledam po težini,velika mala bala može da bude kakva oće,kad je podigneš ona kaže sve. Malo rađa jel joj je 4 godina,nema više da lucerišta izdrže po 7-8 godina kao što je znalo ranije da bude,sada ako izdrži i 5 godina to je odlično,zbog čega nemam pojma ,imao sam parcelu i od 10 godina. Smolnica je isto bila pored mlave,lucerka je bila odlična nekih 8 godina e onda je sve više počela da se gubi. Sorta je bila osiječka 66 iz ko zna koje reprodukcije po redu. Sve u svemu,i ta bala i kukuruz što bikovi pojedu imaju neku cenu koja moze da se postigne kasnije il pre,uhranio sam nekoliko bikova . Kupovao malu telad,simentalce,c.holštajna,pojio mlekom,kupovao telad od 180-200 kg,i sa nijednim nisam imao neku zaradu,pogotovu od c.holštajna . Ono što su popili,pojeli,dobio na gomili novac i ostala gomila stajnjaka i ništa više,za rad i trud od 12 do 15 meseci ne ostaje ništa,to mi ostaje i kad ih ne tovim.
 
Hvala Milanu971 na mišljenju, dosta dugo pratim temu i jedno vreme sam razmišljao da se moji malo više posvete ovom poslu nego sad.
Ovo je neko moje lično viđenje ovog posla. Prva stvar ako će osnova obroka životinja u tovu biti lucerka to je u startu skup sport, u takvoj opciji isplativo je samo ako imate jako velike količine lucerkinog sena koje ne možete da prodate, i generalno samo seno kao kabastu hranu koristiti u tovu je skupa igra. Životinje u tovu koriste sva hraniva samo da nisu pokvarena, i sa više celuloze (kukurzovina), treber, rezance, silažu, koncentrat... Ako se sve ovo lepo uklopi ima se računa raditi ovaj posao. Znači jeftin i koliko je mogue kvalitetniji kabast obrok sa adekvatnim koncentratom daje najbolje ekonomske rezultate. Kada je reč o konverziji, ona je negde oko 4kg suve materije hrane za 1 kg prirasta, to je oko 6 kg silaže, 1,5 kg sena i 1,5 kg koncentrata prosečno. Računica je tada jednostavna, ako kupite tele sa 150 kg i cenom od oko 510e, ono za nekih narednih 12 meseci treba da priraste prosečno oko 380 kg, tj u uzrastu sa 14-15 meseci treba da ima 530 kg. On je za svoj prirast potrošio:
380*6kg=2280 kg silaže *2 din= 4560 din,
380*1,5 kg=570 kg sena * 20 din=11400 din,
380*1,5 kg= 570 kg koncentrata*24 din=13680 din,
Ukupno 29 640 dinara, to uvećamo za 30%(voda, struja, lečenja, gubici, slama....) to je cifra od 37000 din.
Ukupni troškovi ovako jednog odgajenog teleta su 59000 (tele)+37000(prethodno navedeno)=96000 din
Prodajna cena 2e (232 din)530*232=123000, razlika izražena kao bruto dobit je 123000-96000=27000 din, u ovo nisu uračunat naš rad, naše glavobolje, amortizacija već davno amortizovanih objekata....
Ovo je neka okvirna računica jako dobrog tova, sa odličnim rezultatima, sa dobrom simentalskom teladi u jako dobrim uslovima smeštaja, ishrane i vrlo brzo sa promenom ovih faktora se to istopi. Treća stvar, ovo na 5 bikova je zezanje, to eventualno ako hoćete da uštedite neki dinar, pa za par godina da uzmetet neku mašinu, promenite auto....inače ovo je niskoakumulativna delatnost i treba broj grla. Primer iz komšiluka.... Čovek je uvek držao nekoliko bikova u tovu, 6 krava itd... pre 5 godina reši da krene u tov, pozajmi pare od rođenog brata i kupi 20 teladi, dosta hrane je kupio za prvi ciklus, tovio ih malo duže, proda uzme 25 teladi, itd... pre 20 dana je ubacio 28 teladi, ulazna cena mu je 480 e po teletu od nekih 130-140 kg. Za 5 godina kupljno u dvorištu, dve nove rakovice, zmaj 135, IMT 577 DW, silokombajn za senažu, dosta sitne mehanizacije... Drugih prihoda nema, on, sin, žena i dva sezonska radnika ne staju kad su radovi, kosi se noću, previše posla, a još su njive u brdu da ne pomisliš peške da uđeš. Čovek ima volju, našao je put. Zadnja tura 30 grla po 600 kg, 36000e na gomili, složite će se da nije malo. E sad njih troje rade, to bi bilo 36 plata godišnje, sve ja to razumem. U tovu junadi sa dobro rešenim objektom i izđubravanjem danas čovek ima posla samo da ih nahrani, nema muže, teljenja, osemenjavanja, mastitisa... dosta je lakši posao nego kada je reč o kravama.
Još jedna bitna stvar je oko kalkulacije koje cene uzeti inputa uzeti kao polazne proizvodne ili tržišne... Ima za jednu i drugu stranu. Zašto uzimati proizvodne cene kad to možemo da prodamo na tržištu za više cene... Koliko možemo da prodamo, kome kad niko ne bude gajio životinje, gde su otkupna mesta u C. Srbiji, dokle će izdržati zemlja bez stajnjaka... Mnogo pitanja... Na svakom je da odluči koje cene će koristiti, ja uvek računam proizvodne cene, jer volim posao sa životinjama pa im dajem malo finansijske protekcije :)
 
Homoljac.... Sa 3,2ha 1800 bala to mi nesto puno ili su bale od 10kg. Licno radim i ratarstvo i stocarstvo paralelno i nikad ne racunam koliko i sta ostane. Pre dve godine prodao sam lucerku po 30din kg i to na sleper. Da sam gledao na racunicu tova junadi te godine tesko da bi se obradovao posto je tad i kukuruz imao lepu cenu. Prednost kod tova junadi ja vidim sto mogu da pojedu losiju detelinu jer obicno bar jedna pokisne ili gotovo propadne, ali junadi narocito kad su veci sve pojedu. Isto vazi i za kukuruz, ako je malo plesniv ili zizljiv sto oce u podnim skladistima sve ode. Ima nesto i u ljubavi. Volim da radim oko zivotinja, ako sve ide kako treba ta milina. Zivotinje ko zivotinje nekad besne nekad umiljate pa mi nekad i tesko kad ih prodajem. Dodje druga telad zivot ide dalje i tako u krug pa ko pezivi pricace.
 
prof. dr. Seljak. Malo nejasna racunica za komsiju. Za pet godina 120.. 130 teladi sa onom projektovanom zaradom sigurno nije kupio tu mahanizaciju radio je verovatno jos nesto . Trebalo je i ziveti od tih para platiti radnike i sl. Bilo je sigurno i problema tipa uginuca pa i to smanjuje zaradu. I na kraju od tih 36000e gotovo pola treba dati za novu turu teladi.
 
prof.dr.Seljak@
Hvala ti na misljenju i odprilike da dolazimo na isto.
S' k..ca na plot ili sa plota na k..ac ,kad uracunam sve i ostane mi 150e po junetu cisto, da se vicam nogom u **greška.
Tezak posao mukotrpan i veoma rizican ,a godina duga ,a'l sta cu kad bez goveda ne mogu da zamislim svoje domacinstvo.
 
Poslednja izmena:
Ja imam jako malo iskustva,ali na osnovu nazovi ekonomske struke,ne mogu da se slozim da se razunaju trzisne cene u kalkulaciji tova.Moj otac to isto radi i uvek prepirke sa njim,moramo se odluciti u kom pravcu idemo ili proizvodimo stocnu hranu pa je prodajemo ili tovimo bikove.
 
@coci064
Komšija je nastavio da se bavi i proizvodnjom mleka, ima 9 krvava, tu dobije i neko tele svoje, koje ga ne košta toliko. Njegova ideja je da krave pokrivaju najveći deo troškova domainstva i deo troškova tova, tj da ima konstantan priliv novca tokom godine a tov dođe kao deo za štednju. Radi on i usluge sa kombajnom i mašinama, baš se radi, ali ovo je primarno. Ja sam samo naveo primer da niko nije tako nešto napravio za relativno kratko vreme u selu, a najveim delom zahvaljujući tovu junadi. Druga stvar po njegovoj priči, u šta sam siguran on oko njih dnevno nema 1h posla. Duboka je prostirka, pojilice, samo nahraniti, dodati prostirku i malo ih prekontrolisati. Al ono što sam video na 100 primera da samo ljudi koji ne kukaju i imaju volju mogu to da naprave. Ja znam da je teško, šta više preteško, ali to je posao, ja odem u selo zapitam se ljudi koji se bave poljoprivredom (manje ili više uspešno, stočarstvom, ratarstvom, voćarstvom...) koliko njih bi bilo bolji u nekom drugom poslu?! Jako malo, prosto neki ljudi su rođeni za to samo ne znaju to da iskoriste, odnosno non stop im nešto smeta, a u stvari su sami sebi najveća smetnja.
 
@coci064
Komšija je nastavio da se bavi i proizvodnjom mleka, ima 9 krvava, tu dobije i neko tele svoje, koje ga ne košta toliko. Njegova ideja je da krave pokrivaju najveći deo troškova domainstva i deo troškova tova, tj da ima konstantan priliv novca tokom godine a tov dođe kao deo za štednju. Radi on i usluge sa kombajnom i mašinama, baš se radi, ali ovo je primarno. Ja sam samo naveo primer da niko nije tako nešto napravio za relativno kratko vreme u selu, a najveim delom zahvaljujući tovu junadi. Druga stvar po njegovoj priči, u šta sam siguran on oko njih dnevno nema 1h posla. Duboka je prostirka, pojilice, samo nahraniti, dodati prostirku i malo ih prekontrolisati. Al ono što sam video na 100 primera da samo ljudi koji ne kukaju i imaju volju mogu to da naprave. Ja znam da je teško, šta više preteško, ali to je posao, ja odem u selo zapitam se ljudi koji se bave poljoprivredom (manje ili više uspešno, stočarstvom, ratarstvom, voćarstvom...) koliko njih bi bilo bolji u nekom drugom poslu?! Jako malo, prosto neki ljudi su rođeni za to samo ne znaju to da iskoriste, odnosno non stop im nešto smeta, a u stvari su sami sebi najveća smetnja.

Mogu da se slozim u nekim stvarima, ali da ima samo sat vremena posla dnevno e to ne mogu, a i ne bi trebalo tako proizvoljno pisati.
 
:cool:...@Bojčetić...

...lepši si mi bio dok ti avatar bio onaj karatista :cvetic:....mame mi...:osmeh:

...nego...

...niti te nagovaram dela, niti odgovaram nemoj da toviš, to je valjda tebi i meni jasno, samo pokušavam da razlučim šta je šta u izjavi, tvojoj, 100 EUR/junetu i nečijoj ovde 300 EUR/junetu...

...evo profa je izneo suvislu računicu, pa da vidim šta je tu šta....

...profesore...vi kao volite životinje pa im kao obračunavate proizvodne cene, pa krk !!! obračunaste seno po 20 dindži...onako iz ljubavi a???...:haha:...

...i ljubav poskupljala u ovom neoliberalnom vremenu yebem ti ljubav....


....elem...

...malo ozbiljnosti....ljudi, da li se neko bavio kalkulacijom proizvodne cene lucerke/deteline, a i kakva je proizvodna cena pristojnog domaćeg kukuruza....ali zaista proizvodna cena, nemojmo ono seljačko e koliko je muke da se stvori to su nikakve pare...svi mi znamo koliko je muke, nego koliko je tu ulaganja po jedinici proizvoda...

...i sve ovo pišem imajući u vidu da je u EU raspodeli prava, mučenoj Srbiji pripalo pravo tova junadi...a mi ovde prisutni se tim poslom bakćemo...znamo mi da ćemo morati tražiti tovne sorte, da ćemo se morati prilagoditi otkupnoj ceni između 1,7 i 2 EUR/kg...nego da vidimo kakve su nam šanse da se dokopamo te zelene grane....

...etoo taakooo...:ppozdrav:...:cool:
 
Potpisujem da je sat vremena posla oko tova junadi na dubokoj prostirci ili sa kosim podom u slobodnom sistemu, ostaje od posla samo hranjenje i praćenje stanja. U ovo vreme ne ulazi proizvodnja hrane (seno, senaža, silaža...) to je sezonski posao, vrlo naporan, ali zima je zato banja, slanina, šunka, suvo meso i malo odleđavanja vode i Bog da te vidi. ovo sa odleđavanjem vode je propast živa kad se desi.:sjasi: Ima ljudi koji se ovde ozbiljno bave tovom, neka kažu koliko vremena potroše danas kod životinja, a Milan971 ima jako ozbilnju proizvodnju i junadi i mleka i neka on samo kaže koliko vremena mu dnevno uzmu krave a koliko junad, i drugo koji je posao odgovorniji?!

@ca blues

Da sam uzeo proizvodnu cenu lucerke mnogi bi me ovde razapeli, pa sam morao da uzmem ovde već iznešene cene :osmeh:
Kad radim kalkulaciju za sebe onda uzimam proizvodne cene, jer kod mene nema otkupa žitarica, nemam nameru da se ganjam sa nakupcima za kukuruz a sejemo 8-10 hektara, seno pitanje kome bi prodali a treća stavr oduvek smo se bavili stočarstvom i ja se i neki drugi način bavim tim poslom, pa sramota je da mi objekti budu prazni. :ppozdrav:
 
Poslednja izmena:
Prof dr.seljak Sve je ovo tacno sto ste napisali ,licno kuci imam krave i one su glavni izvor prihoda zna se 21 u mesecu imlek uplacuje pare i znas se i to sto dobijes pokriva troskove kuci i finansiraju kupovinu koncetrata za junad, koju ostavljam od svojih krava i ne kupujem tude kad imam svoje tovim . Po meni najbolje se isplati tov kad imas svoje tele znas sta tovis , sto se tice bikova ne zahtevaju puno oko posla oko njih 2-3 h dnevno , a dok krave neke muzi dva puta ,neke na tri muze daj nahrani ,pocisti mnogo vise vremena uzmu krave .
Ali sta ces krave su mi glavne sigurni stalno dobijas mesecno , ali je lepo kad vidis vecu kolicinu para na kamari sto ynaci nije lose i kojeg bika utoviti cisto pride .
 
Da se i ja ukljucim u ovu diskusiju, svako od nas ima razlicite uslove (kvalitet teladi, kvalitet hrane, uslovi drzanja dali je prostorija dovoljno provetrena koja je tenperatura u tovilistu....) to sve utice na prirast i krajnji rezultat. Nebih se slozio sa Milanom da dnevni prirast nemoze biti veci od 1,5kg na dan, ja imam vagu pored tovilista tako da svakog prvog u mesecu radim kontrolno merenje, proslog meseca sam imao na 10 kom mesecni prirast 63kg po junetu u proseku sto je preko 2kg na dan, junad su od 500 do 550kg ali i u ranijim fazama tova mesecni prirast neide ispod 50kg. Ishrana, 1,5kg koncentrata na 100kg telesne mase + lucerka, znaci june od 400kg dobije 6kg koncentrata sto se uklapa u onu matematiko 3/1 koju je moj prijatelj Homoljac izneo. Koliko je bitna kvalitetna ishrana, posle kontrolnog merenja pocnem da dajem junadima neko nekvalitetno seno (divlja trava) izbalirao nekih stotinak bala pa rekoh da ih pojedu dok je sveze koseno, posle deset dana ja proverim dva junete jedno nije nabacilo ni kilo a jedno je kaliralo 7kg, obmah pocnem da im dajem ponovo lucerku proverim ih posle tri dana jedno nabacilo 6kg a drugo 7kg znaci vratili su se u dnevni prosek prirasta, eto koliko je bitna ishrana i da preko cele godine bude uvek istog kvaliteta kako bi junad imala sto manje stresa vezanog za ishranu, bolje da sam bacio tih 100 bala jer na 20 junadi po 2kg na dan sam izgubio 400kg prirasta puta dva evra osamsto evra gubitka.Znaci kada se krece u tov prvo moramo da obezbedimo kvalitetnu protejinsku hranu koju cemo sami da proizvedemo pa zatim da nabavimo kvalitetnu telad koja ce da imaju potencijal da maksimalno iskoriste tu kvalitetnu hranu, u tom slucaju krajnji rezultat mora biti pozitivan. ovako ja vidim stvari u vezi tova, zarada se postize sa sto vecim dnevnim prirastom i sto kracim tovom.
 
Poslednja izmena:
Zakljucuje se sledece. Ja nemam problem da prodam kukuruz, soju, psenicu na veliko (ovako je stanje bilo gde u Vojvodini). Ima nekoliko silosa koji nakon oterane robe, isti dan ili u roku 2-3 dana placaju. Da imam problem kako da prodam kukuruz naravno da bih razmisljao o tovu neke zivotinje. Ovako za iste parice, ili ajde da kazemo nek ostane i neka para na biku, nemam zivaca da se cimam sa bikovima.:ppozdrav:


@ca blues
Karatista sa mog avatar je obelezio jednu epohu u borilackom sportu. Jedan od najsrcanijih boraca. Andy Hug:ppozdrav:
 
Zakljucuje se sledece. Ja nemam problem da prodam kukuruz, soju, psenicu na veliko (ovako je stanje bilo gde u Vojvodini). Ima nekoliko silosa koji nakon oterane robe, isti dan ili u roku 2-3 dana placaju. Da imam problem kako da prodam kukuruz naravno da bih razmisljao o tovu neke zivotinje. Ovako za iste parice, ili ajde da kazemo nek ostane i neka para na biku, nemam zivaca da se cimam sa bikovima.:ppozdrav:


@ca blues
Karatista sa mog avatar je obelezio jednu epohu u borilackom sportu. Jedan od najsrcanijih boraca. Andy Hug:ppozdrav:

Očigledno nemaš problem da prodaš kukuruz ,jer imaš i neke prihode sa strane od kojih možeš bez problema da živiš,pa možeš i da kalkulišeš sa cenom a i manje više ti je svejedno koja cena će da bude.A pitao bih te da čekaš pare od tog kukuruza da bi uložio u dalju proizvodnju,kako bi ove godine prodao kukuruz,meni konkretno znači puno razlika i od 1 dinar,a ove godine je razlika bila i veća nego prošle,naravno u negativnom pravcu.
 
Nije mi svejedno koja ce cena da bude, kao verujem i svakom od nas. Niko nije toliko mocan, da mu je svejedno da li je 15din ili 18.5din. Cena jeste losija nego prosle godine, ali sta da se radi, idemo dalje. Koliko bih pukao da sam u jesen 2012. imao bikove od 300-400kg a kukuruz sa njive 27.6din?:osmeh:

Svako radi kako misli da je najbolje.:ppozdrav:
 
Nazad
Vrh