Tov junadi

Генетика него шта што кажу стари нит се шије нит се пара стане и тако до краја имао сам то а код Свиња поготово.
 
Neverovatno... guro bi ih do 600 kila ima kukuruza jeftin je ispati se toviti bika sada.. ali gde su tu su. Imaju lepe butove i gradju ali nikakav napredak trenutno. 11 meseci pune krajem meseca... a mislim da su oko 500 kila.

Bili su simpaticni kao telad...

 
Telad prikupljena sa jednog terena zato imaju licnu genetiku
Telad Petrovac na Mlavi i okolina tesko da kupis tele ispod 170 kg robusna krupna telad smenjena roba visoka dugacka moze da nosi koju hoces kilazu, imao sam Telad iz Jagodine jos robusnija 550 kg mrsavo izgleda tek onda se deblja to su bikovi 700 kg prosek i to lagano
Kruševac i okolina najlepša Telad najbolja za tov lep simentalac mekane dlake malo nizi na nogama lepa boja ma lepo ih videti u stali. To su sve tereni gde se krave osemenjavaju nema krvi buse i nazalost prazni sve manje teladi.
Sjenica Nova varos pa sve do Zlatibora planinska telad krave sitnijeg formata cesto ima tragova buse, oplodnja nikom, ta telad su sitnija kratkog trupa do 500 520 kg dobar deo stane i na 450 kg da raste.
 
Trgovci iz Draginja Koceljeva skoro svi imaju otkup na dole po planinama i svi imaju po 2 kamiona jedan veliki sa njim idu na otkup natovare po 50 teladi tih manjih i onda prebace u mali tamic a sad i u kombi da bi ta telad krupnije izgledala za prodaju obavezno nabiju 20 cm slame, rampa zavarena 10 cm ispod patosa sve se cini da deluju veca, prodaju se djuture ili popreko niko ne da da se meri.
 
Добричанин, зашто не урадите анализу хране преко ваше пољопривредне стручне службе? Нешто јефтино се плати, може концентрат а могу и компоненте. Анализа буде брзо готова. Што рече барбула, треба баш погодити од толико телади лошу генетику.
 
Brate ne mogu ni sve krave u jednom okrugu da budu lose, nemo se ljutis ali mislim da je to sto pisete glupost
 
Да има бикова да ударају било би телади ово из епрувете је....Генетику увозимо јбт па шта мислите да ће нама дати квалитетни приплодни материјал?
 
Brate ne mogu ni sve krave u jednom okrugu da budu lose, nemo se ljutis ali mislim da je to sto pisete glupost
Ne ljutim se, imaš pravo na svoj stav i mišljenje (verovatno iz nekog iskustva) ali toliko je mali broj krava, koje, upravo, "daju" tu telad za tov...
Manje grla u priplodu, manja količina uopšte teladi, a o kvalitetu teladi...
Hmmm....
Kod mene u selu je do pre samo 6-7 godina bilo troduplo više krava neg' stanovnika, sada samo 2 kuće drže krave, ukupno kod njih dvojice je oko 10-tak krava...
A bilo je preko 100, svaka kuća je imala makar 2 krave, prosek je bio 3-4 krave po domaćinstvu...
Kvalitet je drastično opao...
Dok sam imao krave, priplod je bio isključivo semenom domaćih bikova, ponekad iz Krnjače a uglavnom iz Velike Plane....
Nije da se hvalim, dugo sam na Forumu i stariji Članovi se možda sećaju, pisao sam tada i svojevremeno, da sam maltene unapred imao interesenata za predstojeće prinove u štali, ma kog pola bile...
Kad oglasim prodaju muških teladi, bukvalno "odu" u roku od nedelju dana...
Ženske ne tako dobro, ali išlo je, uvek sam bio zadovoljan postignutom cenom...
Onog nakupca i švercera baš zabole za genetiku u kvalitet teladi, svelo se na to, da uz par dobrih, ide i bar triputa toliko slabijih i lošijih...
Naravno, nema biranja, sve ili ništa...
Pravi je doživljaj skupljati telad za tov u sopstvenoj režiji, mogao bi se roman na tu Temu napisati... :whistle:
 
Kakav im koncentrat pravis?
Kukuruz,jecam i suncokretova sacma. + Lucerka. Dok su manji jedu Calfaron kad predju 250kg prelaze na Befarom.
Ovi su kupljeni u Draginjama a telad su sa Zaltiborskog okruga. 5 je malo boljih 5 prosecnih i 2 katastrofa. Slikacu ih sutra... danas sam kasno stigao sa njive.
 
Svaki teren ili okrug se poznaje moze ponekad da iskoci neki ekstrem tako isto mogu da ti uvale tele pod Petrovacko ili iz Kraljeva, kad ih pitas odakle telad kazu iz Sumadije e kad stignu papiri ono Tutin Sjenica pa kad ih pitas otkud papiri Sjenica pa kao kupio papire. Da se razumemo krava sve manje jedino tamo dole se izgleda odrzali brojno stanje, ovamo istocna i juzna Srbija vise trgovaca nego teladi po tri ruke promene dok stignu do nas, prvo se Telad proberu za njih dole blize su vatri pa ostalo prema nama ide
 
Dok sam kupovao telad, po meni nije bilo boljih od onih iz kolubarskog okruga... A kupovao sam iz cele Srbije... Mladenovac, V. Siljegovac, Banat, Kragujevac... I sve najrobusnije krave koje imam su kupljene na potezu od Obrenovca do Valjeva i njihove cerke i unuke... Sto se tice tova za sebe ostavljam iskljucivo telad koja su sisala 4 meseca (200+ kg), i to tele ide kao iz vode bez koncentrata. Telad koja su zaljucena sa 115-120 kg tove se znatno duze, pojesu vecu kolicinu hrane i vrlo cesto ne mogu da dostignu kilazu kao ovi sto su kasnije zaljuceni... Telad koju prodajem nikad nedam kupcu da nosi do treceg meseca, da bi mi se vratio i sledece godine jer drugacije nece biti zadovoljan...
 
Pa birao sam nesto sam izbacio u sustini ja sam se muvao i bio strucni saradnik bratu on je kupio, normalno i sad bockam preventiva i lecenje, rulja u pm glava me boli od brojeva
 
Nazad
Vrh