Tov junadi

Cene zitarica su dotakle dno i ne mogu biti jeftinije. Sa stocarske tacke gledista nama kao proizvodjacima mesa ove cene odgovaraju ali sta mislite kada mozemo ocekivati pad cene juneceg mesa?
 
Као и у свињарству цена ће пасти када буде слободне робе на тржишту. А за сада нико се не залеће у повећање производње, мада верујем да ће се то десити, велики који буду имали могућности гурнуће све што може у тов да се ваде. За то треба времена, и кад тов стигне за продају стигне нова жетва са јаким ценама и опет дебакл. Не постоји план производње ни у једној грани сточарства.
 
Nema novih niti stari tovljaci pune i dalje sve prazno a koliko vidim nisu ni zainteresovani, nema ni para jel treba sad dobra gomila para da se napuni objekat tako da ce sve zavisiti od uvoza, pa cak nije ni bitna cena mesa tamo koliko treba uvezu zadrze cenu ovde popeglaju razliku i to je to. Dobro tele 900 e u proseku i to je pojelo zaradu a povecalo rizik od pucanja ako cena padne isto ko ratari napucana arenda i troskovi a cena banana
 
Ja koliko vidim sad je najbolje drzati neke autohtone sorte, dobijes 30000din po komadu+tele 15000. Kasnije bikive i junice prodas po bilo kojoj ceni i opet si u +. Drugar je uzeo podolce, sve ukupno 22 komada. Za bikove mu nude 2.4e, imaju preko 600kg.
38bb2ff901c8eaf64c0d8efad1e51085.jpg
7305d2a4b8affb6f724ecfc3e64e1796.jpg


Послато са M2006C3LG помоћу Тапатока
 
treba izvagati da li uopste ima profita. a to je najlakse ako prodas utovljeno june, kupis tele i svu hranu za godinu dana tova.
e, to sto je ostalo - to je profit. trenutno na subvencije ne treba racunati jer je ministarka najavila njihovo ukidanje, a ionako su minimiziran
jer sa 15000 za godinu dana ili vise mozda cemo samo papirologiju moci da pokrijemo, zdravstvena uverenja, transportna uverenja, TBC, krv, penos kod kupovine grla....

najgore od svega, pad cena zitarica nece usloviti pad cena gotovih koncentrata, a pad cena zive vage hoce, i to najverovatnije vec na jesen, po zavrsetku turisticke sezone.

sa druge strane eventualni rast cena zitarica u dogledno vreme, uslovljava novi pad cene zive vage jer svi nude robu zbog nerentabilnosti.
 
ministarka je izjavila da ce fokus subvencija biti nadavanja po hektaru i kvalitetnim kravama, a za ostalo ako ima para, a para izgleda nema ni za ovu godinu.
 
Pozdrav svima.
Čitao sam o objektima sa kosim podom za tov bikova. Interesuje me sad da neko po višegodišnjem iskustvu napiše šta se najbolje pokazalo. Dimenzije objekta, % pada i koja količina u objektu. Hvala
 
Imaš kosu ploću, na koju dodavaš slamu.
Životinje ju izguraju dole, do lokacije kud se čisti iz objekta.
Ima raznih opcija, ploća može da visi napred ili nazad.
Bolje da visi napred ka hranidbenom stolu.
Jer na taj način ti frišku slamu dodavaš uz stražnji zid gde životinje leže na čistoj i suvoj slami, odakle putuje napred te dođe do linije čiščenja iskorištena, znači prljava.
Ako ti ploća visi unazad, materijal izlazi ispod stražnjeg zida, tako imaš čistu slamu kod hranidbenog stola, dok je na površini kud stoka leži i bi trebala bit suva i čista dođe prljava i mokra.

Kod izlaza materiala straga, nema neke potrebe po nekoj specijalnoj tehnologiji sem utovarivaća.
Dok kod ploće koja visi napred trebaš opremu za mehanizirano čiščenje.
To može razne variante.

Može se napravit linija hranidbenog blatnog hodnika, koji se čisti skreperom.
A ima u Hr štale sa po 700 junadi, koje se čiste sa jednim kružnim lancem. Prilažem sliku završnog elementa tog sistema, koji je u vidu rampe, vrh koje se nalazi pogon za komplet sistem.
Tu ima samo plitki kanal cca. 30*ispod 10 cm između prednjih i stražnjih nogu stoke kod hranidbenog stola. Radi jedan krug lanca na 2 sata i izvuče što je za to vrema palo u taj kanal.
Radi sasvim OK.

Slika objekta sa kosom ploćom, koja se 'čisti' nazad

50108474.jpg


Tu je slika od više rampe tog lanca.

17691299.jpg


A tu je video od štale sa skreperom.


tu je ista štala sa stokom, ne vidi se najbolje jer sam snimao ventilaciju koju sam radio, ne samu štalu

 
Poslednja izmena:
Imaš kosu ploću, na koju dodavaš slamu.
Životinje ju izguraju dole, do lokacije kud se čisti iz objekta.
Ima raznih opcija, ploća može da visi napred ili nazad.
Bolje da visi napred ka hranidbenom stolu.
Jer na taj način ti frišku slamu dodavaš uz stražnji zid gde životinje leže na čistoj i suvoj slami, odakle putuje napred te dođe do linije čiščenja iskorištena, znači prljava.
Ako ti ploća visi unazad, materijal izlazi ispod stražnjeg zida, tako imaš čistu slamu kod hranidbenog stola, dok je na površini kud stoka leži i bi trebala bit suva i čista dođe prljava i mokra.

Kod izlaza materiala straga, nema neke potrebe po nekoj specijalnoj tehnologiji sem utovarivaća.
Dok kod ploće koja visi napred trebaš opremu za mehanizirano čiščenje.
To može razne variante.

Može se napravit linija hranidbenog blatnog hodnika, koji se čisti skreperom.
A ima u Hr štale sa po 700 junadi, koje se čiste sa jednim kružnim lancem. Prilažem sliku završnog elementa tog sistema, koji je u vidu rampe, vrh koje se nalazi pogon za komplet sistem.
Tu ima samo plitki kanal cca. 30*ispod 10 cm između prednjih i stražnjih nogu stoke kod hranidbenog stola. Radi jedan krug lanca na 2 sata i izvuče što je za to vrema palo u taj kanal.
Radi sasvim OK.

Slika objekta sa kosom ploćom, koja se 'čisti' nazad

50108474.jpg


Tu je slika od više rampe tog lanca.

17691299.jpg


A tu je video od štale sa skreperom.


tu je ista štala sa stokom, ne vidi se najbolje jer sam snimao ventilaciju koju sam radio, ne samu štalu

Planiram objekat za 10kom najviše 3 zida bih radio, prednji gde su jasle bio bi otvoren. Radio bih kosu ploču ali najviše me interesuje dimenzija objekta jer sam čitao da je najbolje 2,8m pa 3,5m zbog izguravanja . Koliko je najbolje m2 za bikove 2,2m2 ili 3m2 jer tovim ih sad do 750kg . Štala zbog terena bi bila izdignuta nekih 80cm i tu gde bi izguravali balegu ne bi bilo problema. Kašikom bih to svremena na vreme pomerao. Znači dimenzije objekta dužina X širina .
 
Jel koristi neko schaumanov Rindamast Uni interesuje me koliko se stavlja na 100kg koncentrata?
 
Zadnja tura 655 kg prosek za 10 meseci tova ulaz 140 kg, veci deo tova primasan 2,5 posto i 21 posto Suncukretova sacme, e sad bi da probam sa Sanbull gotov koncentrat 20 posto i 80 posto zitarica laksa mi nabavka a i bezobrazni su sa cenom suncukretove sacme preterali su sve mere
 
Ja ga koristim.savetnik rekao moze 4:1 odnos zitarice super kad su veca junad.i lepo ga jedu.ja ga mesam sa mekinjama i kukuruzom,i ubacim malo sirove soje,ostalo mi sto nisu hteli na silos da prime.
 
Ok drago mi da cujem, kod mene je suvi tov koncentrat i seno slama odnosno jedu ko svinje matematika i nije nesto al ovako mi najlakše, kazu sanovci ne sadrzi ureu i to mi je bitno
 
Nazad
Vrh