Tov junadi

Ne moze da bude gladan kad mu bacim koncentrat ono ostaje,ne pojedu. Bilo je godina kada smo sa istom ishranom za 10 meseci gurali 580 kila.

Inace evo danas sam im merio obim grudi od 500 do 550 kg (na oko mi ne izgledaju tako) za 15 dana im je 11 meseci kako su kod mene.
 
Ja sam iz Draginja i znam kako i gde uzimaju. Imao sam jednog prijatelja, on je nabavljao iz okoline Aranđelovaca. Što su to bikovi bili sačuvaj boze, za poželeti. Pisao sam ovde pre par godina. Dok jedne godine on nije imao, pa sam uzeo neke od 270kg dole iz Sjenice i imao svoja 3 po 220-230. Sjenicki su bili tenkovi za ove manje do nekih 400-450kg. Onda sjenickim samo rastao rog i dlaka dok ovi manji su ih presisali i bili teži za 80-100kg na prodaji.
 
Dejan Toma i Milan Caki Badjije, Lela i Jasmina, Vlada Medika i sinovi, Mirko iz Koceljeva, Miketa, Mica Tesic iz Jarka, Radisa Terijer iz Umcara, Regan, Rade iz Krusevca, u zadnji par godina od Dragana iz Radenkovica i od Djurdjevica jbg bilo vasara trgovalo se ovo sad je dosadno.
 
Dobio sam rezultate radmana. Najlosiji do sada od kako dajem na meso. 58%. Uvek sam bio izmedju 59 i 60. Ali kakva roba takva i tura... Sve u svemu zadovoljan sam idemo dalje.
 
Nedeljkoviću sam retko prodavao bikove vise sam mu svinje tovario mozda poneku turu kad je placao na zivo a djurdjevicu sam tovario bikove i na zivo i na liniju, radman se kretatao od 56 posto za bikove 470 kg do 59 posto za bikove 700 kg i imao sam 64 posto za jednu turu belgijanera
 
Ja sam prisustvovao jednom klanju. Nerazumem se nista cisto me je zanimalo da vidim kako to funkcionise. Znam da se polutke mere bez repa i bubrega.
 
Jedna od losijih tura u poslednje vreme(slab prirast) + sam imao jednog koji je bio naduvan svaki dan od nekih 250 kg pa sve do kraja tova.

Za godinu dana i 3 nedelje tova(5 komada zaostalih od prosle ture) 540 kg zive vage (sa tim losjim koje je bio oko 450-500 kg).
Ali me je radman prijatno iznenadio sa 59,5%.
 
Jedna od losijih tura u poslednje vreme(slab prirast) + sam imao jednog koji je bio naduvan svaki dan od nekih 250 kg pa sve do kraja tova.

Za godinu dana i 3 nedelje tova(5 komada zaostalih od prosle ture) 540 kg zive vage (sa tim losjim koje je bio oko 450-500 kg).
Ali me je radman prijatno iznenadio sa 59,5%.
Za tu tezinu odlican radman a samim tim i cena preko 3,2 na zivo. A prirast jebiga i do teladi a kukuruz prosle godine katastrofa barem kod nas i los prinos i kvalitet i kvaran, ove godine nema prinosa al bar je kvalitet krupno zrno puno brasna nema kvarnog
 
Skupa Telad nema ih odma losija ponuda kod trgovaca mi necemo da platimo a trgovci nece da se odreknu zarade pa pakuju i laksu i losiju robu. Pre par godina pukli svi na bikovima nece niko Telad ja kupovao 150 kg 570 e i kukao skupo mi al 670 kg bikovi za 10 meseci znaci kvalitet klade od bikova, svaka sledeca tura sve skuplja i laksa a laksi i bikovi jbg aj sve u krug
 
Ko hoce tov junadi, morace da uzima telad od 10 dana. Nemoguce je kupiti tele od dva meseca iz stale. Cak i trgovci uzimaju male pa im daju mleko i koncentrat da ih naduvaju, mislis lepo tele ima 120 kg, onda ne dobije mleko vise on kalira 20 kg dok ne krene da jede normalno. Imam drugara kod mladenovca, sela koracica, pruzatovac, velika ivanca, kovacevac, imaju ljudi farme 50-70 krava sve simental rasa. Svako musko tele se prodaje od 10 dana i ranije. Uspeo sam da uzmem dva komada od mesec dana u saraorcima kod smedereva. A svaki put kada sam isao naidjem na svercere kako traze velika telad, a na kraju uzimaju mala.
 
Sve ispod 60 posto je malo
Kod mene su vezani,nije slobodan tov + sam imao tog lakseg koji je svukao prosek.
Za tu tezinu odlican radman a samim tim i cena preko 3,2 na zivo. A prirast jebiga i do teladi a kukuruz prosle godine katastrofa barem kod nas i los prinos i kvalitet i kvaran, ove godine nema prinosa al bar je kvalitet krupno zrno puno brasna nema kvarnog
Zadovoljan sam. Ma sjenicka roba dosli do 450 kila brzo i onda stali... nezainteresovani za koncentroivanu hranu...
 
Nazad
Vrh