Torpedo

Verovatno nije podmazivao na onim srafovima sto se skidaju i montiraju se mazalice , jeste dosadan posao ali vredi trud... mislim da ima 8 mazalica na jednom zglobu...
 
ima li ko neki telefon za kupovinu delova za torpeda 48 ('89 god) a da prodavac nece da prevari kad ukapira da nemam pojma oko traktora

hvala
 
Jes' da nisam samoproklamovani profesor,ali moja literatura kaze ovako.
Vijci cilindraskih glava se stezu : 45 + 45 + 45 + 30 stepena,prethodno lagano pritegnuti i namazati motornim uljem.
Naravno sa odredjenim alatom, a odnosi se na F3/4/6L912 motore.
 
Kod mene opet problemi, jucer zadnja parcela oranja i mjenjac na TD48 zalupka.Lupka i kad je izbacen veliki mjenjac u ler, i mali ... Skinem poklopac i vilice i vidim da vratilo nema lufta nikako, niti je i jedan zupcanik pojeden ma ni ogreban, sve super nema lufta nikuda jer novi su lezajevi nedavno stavljeni.Podjem krenuti u bilo kojoj brzini on pravi uzasan zvuk, kao rondanje neko. Ostavim na parceli nebi li ga ko ukrao, rijesio me muke. Danas ga doslepam sa R65 i to morao sam drzati kvacilo pritisnuto cijelo vrijeme, jer inace ronda, lupka.. Jel neko ima predstavu sta mu je sada? Dal je moguce da se matica raspustila i olabavila donji snop ?
 
U tom slucaju je sve moguce.Majstor je nesto propustio u montazi.Probaj izliti ulje,skinuti poklopac mjenjaca i polako ga gurati rucno..Mozes i na laksi nacin .Kad izlijes ulje i skines poklopac mjenjaca digni pogonski tocak uvis i nek neko vrti tocak,a ti prati sta se desava.U slucaju da nevidis kvar odozgo skini poklopac na dnu mjenjaca i tu bi trebao tacno znati u cemu je problem.U svakom slucaju mislim da ce opet morati na pola.
 
Pokusat cu sutra s majstorom ako dodje pogledati sta se desava kada se vrti pogonski tocak. Radio je super sve do jucer, evo par mjeseci ima vec i to sve teze poslove, samo je izbacivo iz rikverca al promijenio sam viljusku i sve super. Nema majstora za Torpedo, ovo je patnja vise, pizdim vise skidajuci kabinu i rastavljajuci na pola..

- - - - - - - - - -

U tom slucaju je sve moguce.Majstor je nesto propustio u montazi.

Rastavljen je danas na pola, i eto smijesne situacije.. Iglicasti lezaj koji se nalazi na vratilu gornjeg snopa je se istopio doslovno, i s njim neka 3cm osovinice.. Kada smo izvadili osovinicu iznenadili smo se koliko je istopljena, poderana, vise od pola onoga sto ulazi u kratku spojnicku. Da li da sutra ponovo ubacujemo isto iglicasti lezaj (novo vratilo je kupljeno) ili da kako tokar predlaze napravi mesinganu piksnu umjesto lezaja ? Koliko je to pametno ?
 
Par dana pre Nove godine odem da uzorem poslednjih 5 jutara i taman negde pred kraj na kratko nešta zadrobi u menjaču, traktor i dalje ide ali sve jače lupa u menjaču. Izbacim iz treće radne i prebacim u drugu radnu isto. U svim radnim i u svim trećim brzinama lupa. Završim prvom brzom bez problema. Danas osvanuo lep proletnji dan i kolega i ja se zaletimo pa ga rastavimo. Prvo otvorimo deklu od gore i odmh se vidi zupšanik od treće brzine skrljan do pola. Razdvojimo prvo motor i menjač od diferencijala, jer smo se nadali da nećemo morati da ga sečemo na 3 dela ali morali smo.
14cd4xi.jpg

245dlrt.jpg

o8dks9.jpg

2ylwm0o.jpg

Sutra kod braće u Vajsku ako mognem naći zupčanike
 
Torpedo 90 izgleda ima pravilo da se dva puta radujes. Moj Kum se radovao kad ga je sredio, ali posle 2 loma menjaca jos se vise radovao kad ga je prodao.
 
Pokusat cu sutra s majstorom ako dodje pogledati sta se desava kada se vrti pogonski tocak. Radio je super sve do jucer, evo par mjeseci ima vec i to sve teze poslove, samo je izbacivo iz rikverca al promijenio sam viljusku i sve super. Nema majstora za Torpedo, ovo je patnja vise, pizdim vise skidajuci kabinu i rastavljajuci na pola..

- - - - - - - - - -



Rastavljen je danas na pola, i eto smijesne situacije.. Iglicasti lezaj koji se nalazi na vratilu gornjeg snopa je se istopio doslovno, i s njim neka 3cm osovinice.. Kada smo izvadili osovinicu iznenadili smo se koliko je istopljena, poderana, vise od pola onoga sto ulazi u kratku spojnicku. Da li da sutra ponovo ubacujemo isto iglicasti lezaj (novo vratilo je kupljeno) ili da kako tokar predlaze napravi mesinganu piksnu umjesto lezaja ? Koliko je to pametno ?
Razlika između mensingane čaure i igličastog ležaja je velika( u korist igl. ležaja), tako da tu nebi trebalo da imate dilemu.
 
Čitam ove gore komentare i mogu vam reći da ste svi u pravu ali donekle i niste. Tačno je da ga treba znati terati, ali meni se to desilo u sred njive na oranju, znači bez nekog krljanja i silenja, a i nisam u tim godinama da nešta radim na silu.Ipak su to traktori 87 godište koji su uzorali oko 1500 jutara i možda toliko i pripremili, a da ne pričam o ostalim poslovima. Zamor materijala ili kako se već to zove. Maistori su kakvi takvi, istina je da se danas svako naziva maistorom. E sad je po meni problem rezervni delov.Onih pravih i kvalitetnih delova ili nema ili ih je jako teško naći. Pre dve godine sam kupio spojničku osovinu u Vajskoj, na njoj magacinska kartica, godina 198 i neka pravi orginalni deo, danas ponovo išao u Vajsku i nisam mogao naći zupšanike koji mi trebaju, ima polovnih i sad sam u dilemi - uzeti polovni koji ko zna koliko može izdržati ili novi od made in mala privreda koji je takođe kvaliteta ko zna koliko će izdržati. Nije problem cena dela nego nebih za dve godine opet da ga rastavljam.
 
Meni majstor na TD48 zamijenio osovinicu gornjeg snopa, iglicasti lezaj i valjkasti pozadi, nova podloska nastelano sve. Kreno u brazdu u prvom metru izbacuje iz prve brzine, iz druge takodjer, zatim i iz rikverca. Prije mijenjanja osovinice nije izbacivao ni u kojim uslovima, svi zupcanici su neosteceni . Cetvrta i treca ide u brazdi (spora) pjeva, a prva i druga odmah iskace velika rucica. Salta se savrseno, ne moze bolje.. Gdje je pogrijesio ni majstor ne zna, traktor mi stoji u garazi hrdja evo 5 dana :)
 
Nazad
Vrh