Suncokret 2024

Ne mogu da razumem da semenske kuce ne mogu da naprave rodan i nizak suncokret, kao da se takmice koji ce biti vislji.
 
Da da ne čitam do kraja ,kakvi su pioniri maleni po pitanju poleganja
Prosle godine nisam merio nijedan ogled suncokreta kod mene na terenu, jer je bilo poprilicno stete kao i na svim suncokretima. Ali me je prijatno iznenadio LE163 jer je najvise stajao od svih hibrida kako Pionirovih tako i ostalih. Cak su ljudi u redovnoj proizvodnji prolazili sa minimalnim stetama oko 20,30% samo, i imali dosta dobre rezultate za proslu godinu preko 1800 kg/kj. Hibrid je relativno niskog stabla u odnosu na ostale.
 
Ne mogu da razumem da semenske kuce ne mogu da naprave rodan i nizak suncokret, kao da se takmice koji ce biti vislji.
Pa jako je tesko uskladiti agronomiju biljke i visok potencijal, genetika je cudo. Na jednu stranu dobijes prinos sa druge strane izgubis na nekim drugim karakteristikama.
 
Prosle godine nisam merio nijedan ogled suncokreta kod mene na terenu, jer je bilo poprilicno stete kao i na svim suncokretima. Ali me je prijatno iznenadio LE163 jer je najvise stajao od svih hibrida kako Pionirovih tako i ostalih. Cak su ljudi u redovnoj proizvodnji prolazili sa minimalnim stetama oko 20,30% samo, i imali dosta dobre rezultate za proslu godinu preko 1800 kg/kj. Hibrid je relativno niskog stabla u odnosu na ostale
Na trzistu je od pre par dana izasao i LE168 novi u prodaji i po svim karakteristikama bi trebao da odgovara vetrovitijim godinama, nije ga bilo u promotivnim ogledima ali je u zatvorenim ogledima pokazao odlicnu stabilnost na vetar.
 
NS Kruna. Jako nizak suncokret.
Tačno,dosta nizak rastom i dobar hibrid.NS Ronin je gorostas naspram Krune,i dosta duže vegetacije. Još jednu stvar sam primetio kod suncokreta:sa ranom setvom (prva polovina aprila) svi hibridi izrastu nebu pod oblake,sa majskom setvom nijedan nije preterano visok.

Послато са SM-G950F помоћу Тапатока
 
Tačno,dosta nizak rastom i dobar hibrid.NS Ronin je gorostas naspram Krune,i dosta duže vegetacije. Još jednu stvar sam primetio kod suncokreta:sa ranom setvom (prva polovina aprila) svi hibridi izrastu nebu pod oblake,sa majskom setvom nijedan nije preterano visok.

Послато са SM-G950F помоћу Тапатока
Sejao.sam L99 prošle godine 1 maja i opet je bio izdjiko ko nenormalan
 
Uvek je i bilo šupljeg zrna kod pinira. Nekad više, nead manje. Ako su pogače velike tada bude sredina skroz sa šupljim zrnima....

Послато са SM-A225F помоћу Тапатока
 
Pionir i ono zrno u prikolici što završi bude polu prazno. Le25 izrazito krupno zrno a kad ga oljuštiš polu prazno, srce sitno unutra. Toga recimo kod novosadskih nema....

Послато са SM-A225F помоћу Тапатока
 
Kad su velike pogace ima supljih zrna, a velike su kad se seje retko, ili ga nesto proredi. A vizuelno izgleda ko grom
 
Uvek je i bilo šupljeg zrna kod pinira. Nekad više, nead manje. Ako su pogače velike tada bude sredina skroz sa šupljim zrnima....

Послато са SM-A225F помоћу Тапатока
Idem na 60.000 biljaka po hektaru i ok proredi gamad to malo ali msm da ostane 95% na parceli. Bez osnovnog sa malo azota predsetveno i to je to sto dobije od mene. Nisu tako velike pogace a opet bude supljeg..
A iza kojeg nema šupljih i zavelih zrna, da ga idem kupiti?
Syngenta u prikolici bude i do 20% teza od pionira, drugar je bas vagao jedan i drugi vise puta.. Sad koliko supljeg ima iza nzm..
 
I opet je bilo suplje zrno kao kod onog redovno posejanog ?

On je ovde dosta hvaljen ali meni je bas nesto los bio, nzm da li sam ja nesto lose uradio, da li mu je falilo nekog hraniva da napuni zrna ali za kombajnom supljeg zrna kao u prici..
Ne znam led ga je potuko jedno 85 % ostali sam ganjevi
 
I opet je bilo suplje zrno kao kod onog redovno posejanog ?

On je ovde dosta hvaljen ali meni je bas nesto los bio, nzm da li sam ja nesto lose uradio, da li mu je falilo nekog hraniva da napuni zrna ali za kombajnom supljeg zrna kao u prici..
Ima vise supljih zrna nego punih tako mi se cini

Послато са SM-G975F помоћу Тапатока
 
Pozdrav! Zakasnio sam sa pripremom zemljista pa sam sve uradio za poslednja dva meseca. Hocu da posejem suncokret na oko 4ha. Sta savetujete da bacim od djubriva pred setvu? Na oko 2ha je bio kukuruz a preostala 2 ha nisu godinama radjena.

Sent from my SM-A137F using Tapatalk
 
Nazad
Vrh