Suncokret 2022

Ja sam zavrsio pre neki dan suncokret,prinos zadovoljavajuci kakva je godina.
Kako se suncokret sparusio u zetvi psenice,mislili smo da ne predje 1500kg/kj.
Vlaga se kretala od 5-11%,primese od 2-3.5%
Kad se preracuna,vise imam robe u jusu nego tel-kel.😀
 

Evo malo snimaka sa žetve suncokreta koju smo obavili pre neki dan. Izvinite zbog podrhtavanja videa, nisam shvatio da je stabilizacija bila isključena prilikom snimanja. Izgleda da su vrućina (i par piva) učinili svoje :)
 
Ne razumem sta je problem ?,niska vlaga i male primese su nesto nerealno ?.Pa ja se bas nikad ni ne plasim primesa kad je vlaga oko 6% spram 10+%,kad zbog mokrih sundjera iscekivam rezultate analize kao da je corona test lol....Bude tu primesa kod niske vlage ali to je sve suvo ko barut,lako ko pero ,ne dize gramazu mnogo.Saka tih suvih primesa je jednaka par komadica mokrih sundjera ...
 
Prošle godine vlaga 8, primese 2,5% bez ikakvih peripetija oko podešavanja kombajna.Ove godine je drugačije, ne možeš ga namestiti da bude kako treba a bez rastura pa je bolje da primese budu veće a vlaga kakva je takva je.
 
Veoma je upitno kako je kombajner uspeo da uradi primese 3.5 i vlagu 5
Ja sam kombajner.
A sto se rastura tice,tu se vecina zavarava. Ja stelujem kombajn da radi cisto,zrna koja izbaci uglavnom su suplja,pa ne bih zbog njih da imam primese 6-7%.
Vreca semena za 4kj je 9-10kg i njiva se full zeleni kad nikne,koliko onda kombajn prospe?
 
Ја знам човека који је купио комбајн баш због тог растура,као неће мени више други да расипају моју муку. Ено његово кошење сунцокрета се и дан данас познаје на једној државној њиви,а не ради је већ скоро 6-7год. Не може се баш све савршено уклопити. Ове године штурог зрна пшенице зло ,а свако има клијавост за медаљу. Сунцокрет ситан, штур прегорео како год комбајн да наштелујеш негде мораш штетовати. Ако оћеш да нема растура онда ће бити примеса и обратно нема примеса али има растура у пм.
 
Dal je vlaga 12 i 5% primesa ili vlaga 9 sa 2%primesa isto na kraju u dzepu ostane.
Kod suncokreta je ta prica ne bitna. Bolje je kositi malo prljavije a ne rasipati....
A daleko se lakse radi sa vlagom od 12 nego 8
 
Ja sam kombajner.
A sto se rastura tice,tu se vecina zavarava. Ja stelujem kombajn da radi cisto,zrna koja izbaci uglavnom su suplja,pa ne bih zbog njih da imam primese 6-7%.
Vreca semena za 4kj je 9-10kg i njiva se full zeleni kad nikne,koliko onda kombajn prospe?
Cudi me da je tvoj kombajn i da si ti kombajner pa da docekas da vlaga padne na 5. Sto se tice samoniklog nice on dosta godina posle zetve.
 
Primese su primese, dal ih izbacio kombajn (a tu bude i dosta zrna ako je vetar jak)
ili onaj kroz sito prilikom uzorkovanja. Nemožeš biti na gubitku sa većim primesama, samo što treba više prikolica za transport.....

Послато са SM-A225F помоћу Тапатока
 
Logično. Zato je meni uvek bolje kositi sa više primesa ali zato i više zrna
Retko budem iznad 5% ali i da bude ne obazirem se, Svaka njiva je drugačija
 
samo par reci da napisem kombajn ne znam da podesavam ali zato uzorak znam da uzmem.Za 30 god rada bar sam to naucio, sondu bar 10 god nisam koristio ali zato znam da nikad kamion nije mogao da ode ispod 3-4 % primesa posebno u Dijamant ni ostali nisu bolji.Izlaz robe uvek rade kontrolne kuce i njihovi docekuju istu robu a ima razlike naravno u plusu.Tako da suncokret od 2% primesa malo sam video.Izvinite to je iz mog ugla gledanja
 
Pauza do daljnjeg.
Sumo Sun u ritu.
Toliko je presavijen da su pogače mestimično na 30 cm od zemlje.
c500fe7b49014325d419e95e32978af2.jpg
174f9a1dcb80225e905e4225aa324a0b.jpg


Послато са SM-A225F помоћу Тапатока
 
Nazad
Vrh