Suncokret 2022

Prvi ce uraditi posao, a ostali ako ne bude kise corak.
 
Skoro svake godine sejem nešto suncokreta na neku zapuštenu zemlju. Uglavnom to bude LG 50.635 CLP, radim obavezno prskanje na crno i posle dva tretmana sa pulsar plusom.
Prošle godine sam za probu radio sa vibalom, i nije bilo to to. Ove godine na zapuštenu parcelu ide CLP.
 
@lucijan013 To svi znaju,a koja sejalica ce posejati u to tvrdo i puno trave ?,govnjiva nodetka sigurno nece.E sad ako njemu seju usluzno drugi i imaju diskosne sejalice ,onda moze spremiti parcelu i pre marta meseca i sejati kad mu se cefne.
Za zapustenu zemlju je najbolje express hibrid, jer tribenuron metil mozes ici i troduplu dozu bez stete na usev a sa imazamoksom to mozes samo u snovima.
 
Prvi put u životu ću sejati suncokret na njivi dosta gladnoj i zapuštenoj koja je uzorana pre 20 dana, predusev bio neki kukuruz. Spremio 175 kg 3x16 na 60 ari. Pitanje da li pred setvu baciti malo AN ili Kan i koju grupu hibrida sejati, običan,CLF ili Ekspres. Slušam vaše savete i iskustva. pa ću odlućiti. Pretvorih se u uši.
Subaro
 
@lucijan013 To svi znaju,a koja sejalica ce posejati u to tvrdo i puno trave ?,govnjiva nodetka sigurno nece.E sad ako njemu seju usluzno drugi i imaju diskosne sejalice ,onda moze spremiti parcelu i pre marta meseca i sejati kad mu se cefne.
Za zapustenu zemlju je najbolje express hibrid, jer tribenuron metil mozes ici i troduplu dozu bez stete na usev a sa imazamoksom to mozes samo u snovima.
Lucijanova varijanta po meni je najbolja.
Po cemu si ti zakjucio da je zemlja tvrda?
U ovakvoj varijanti kad je zemlja sto ranije pripremljena za setvu nakon neke kise ulazi Nodetka sasvim dovoljno.
Posle setve pre nicanja desetine puta sam posejao soju bez ikakvih problema Nodetkom. Nije problem ni suncokret posejati ali sve zavisi od toga kako ko moze da trpi nesto kasniju setvu jer mora tako bilt kako bi vecina korova porasla bar na nekih 15 cm ( u mom slucaju znao sam cekati i 10 Maj a i kasnije kad je soja u pitanju ) sto su veci korovi manje ce sejalica odnosno zemlja da ih zatrpava prilikom setve a cistija njiva posle tretmana totalom!
U jako zakorovljenoj parceli ja ne bi posejao Kondi vec radi sigurice iskljucivo neki Clerfield hibrid. Sa Vibalom vecina kod nas nisu bili zadovoljni, a oni koji su rekli da su zadovoljni imali su kasnije korova ko da nisu prskali. Mozda vise nisu ni obilazili njive jer su pomislili da su odradili posao!
 
@Peet Pa ako je teza zemlja nema sanse nodetka da poseje,kise previse sabiju zemlju za nju.Ja sam probao na takvoj mojoj zemlji i skoro da grebe od gore,negde ide na oko lepo ali to je daleko od idealnog jer tu jako varira dubina setve.Novi ulagaci stavljeni.
 
@Peet Pa ako je teza zemlja nema sanse nodetka da poseje,kise previse sabiju zemlju za nju.Ja sam probao na takvoj mojoj zemlji i skoro da grebe od gore,negde ide na oko lepo ali to je daleko od idealnog jer tu jako varira dubina setve.Novi ulagaci stavljeni.
Kazem ti da sam sigurno vise od 50 puta radio tako u ritovima gde je izrazito teska zemlja bez ikakvih problema.
Kad je pripremljeno u dva prolaza ne moze kisa da sabije a da ne ulazi fino sejalica.
Kao sto sam rekao par dana posle neke kise ide setva.
 
Sto se unstavanja korova tice slazem se da ekspres bolje unistava korov, da je jeftiniji i da ne ostavlja posledice po usev, ali po mom iskustvu Sigentini hibridi su rodniji. Svako neka bira sta mu vise odgovara.
 
Mozes da sejes syngentu ekspres i to je to.

Послато са SM-N970F помоћу Тапатока
 
Poslednja izmena:
Za novu sezonu lakše mi se odlučiti za odabir hibrida nego za vrstu i količinu djubriva...

Jeste li zaoravali šta od veštaka? Šta planirate od azotnih djubriva i koliko, s obzirom na ove nenormalne cene?
Kao i za ostale kulture od 150-200 mesanog djubriva. Azota od 100-150 kg po kj. Ostajem na Pioniru i sejao sam LE99 ove godine mi preporucuju LE 136 pa sam u nedoumici izmedju ta dva hibrida.
 
A jel istina da ove Ekspres hibride je posle jako teško uništiti kao samonikli u narednoj kulturi, npr pšenici, za razliku od konvencionalnih i da to traje naredne 2-3 godine?
 
Nazad
Vrh