Suncokret 2018

Juce zavrsili kukuruz i danas krecemo na suncokret. Bakardi,Sumiko i Le99
 
Kondi setva 12.4.
2qtalmw.jpg
 
Znaci sejes oko 65000 zrna po hektaru...... masina baci ponegde i po 2 semena sto je jos vise od 65000.
Pakovanje od 150000 zrna je pakovanje za 2 hektara a ne za 4 jutra kako svi kazu.
65000x2- 130000 zrna, i jos stavo malo vise zrna u pakovanje da u masini nezaskripi pri kraju hektara.
Posej na 28-30 cm pa ce biti semena dovoljno za 4kj.

@caco sejala se i pre Neoma na isti razmak, 24cm, 23,5cm pa ju je bilo za 4kj...
 
Nema u vreci od 150000 semena ni za 3.5 kj, ja sam tako racunao pa mi je nedostajalo, doduse, sejano je na 21.5cm.
 
Il su vam jutra veca il vam razmak zrna u redu mali. Sejemo kondi vec sigurno 10 god. unazad a pored njega uvek probamo i neke druge hibride i stvarno nikad nismo imali taj problem da fali u vreci

Poslato sa STF-L09 uz pomoć Tapatoka
 
Jel se desava da preduboka setva zezne nicanje suncokreta ili valjanje kembridzom ?? Jedna njiva do druge a na prvoj gde sam poceo da sejem i stelovao sejalicu dubinu, skidace, razmak i ostalo nesto mi to slabije deluje tj redje.
 
Ne, koliko ja znam, ako je sav jednako duboko na 5-6 cm , jednako bi trebao i da nikne. Koliko preduboko je kod tebe ?
 
Može da se desi. Ja sam prošle godine stavio nove ulagače na nodetku i nisam lepo podesio dubinu, sejao Pioneer le99, seme izuzetno sitno. Tek na drugoj parceli popličio ali opet ne onoliko koliko treba. Ispalo je da je zrno bilo na 10-ak cm dubine, i jako dugo je nicalo i nešto redje je nikao. Ali je prinos bio sasvim korektan spram godine.
 
Moze da izgubi energiju klijanja pa da jako dugo nice i ako iznikne onda bude kilav najbolje je od 5-6cm dubine ga posejati.
 
Moze da se desi Darko da je kao kod tebe. Jer ja sam isto posejao LE99 sitan bas a otislo na prvoj njivi sigurno na 7-8cm prosle sezone kupljeni ulagaci prakticno kao da nisu ni radili. Ispraticu ga. Na drugoj je to malo bolje ali sam i smanjio dubinu.
 
Posejan i nikao suncokret tretiran insekticidom SEMAFOR. Normalno Kupio seme tretirano, vise platio......
Znaci jede ga gamad kao da je za dzabe, od popca do kukuruzne pipe, ste sva samo nisam video na njivi da ga jede........
 
Druže a što nisi konsultovao udžbenik ili forum ili net? Semafor 20 ST je nesistemični insekticid za tretman semena kukuruza i suncokreta neposredno pre setve radi zaštite od zemljišnih štetočina. Ne deluje na insekte koji oštećuju nadzemni deo useva. Ima određeno repelentno delovanje na ptice ako se koristi u povećanim dozama.
https://www.agromarket.rs/srb/proizvod/106/Tretiranje-semena/SEMAFOR-20-ST
Zna se šta se kupuje za tretman semena protivu insekata iznad zemlje....
 
Ako nekog zanima imam 5 LE99 okolina pozarevca neka mi se javi na pm cena po dzaku bi bila 12000...
 
Moze da se desi Darko da je kao kod tebe. Jer ja sam isto posejao LE99 sitan bas a otislo na prvoj njivi sigurno na 7-8cm prosle sezone kupljeni ulagaci prakticno kao da nisu ni radili. Ispraticu ga. Na drugoj je to malo bolje ali sam i smanjio dubinu.
Ja sam ove godine kupio nove ulagace i obavezno sam u svakoj njivi kontrolisao dubinu. Ako je dobra priprema sa novim ulagacima ide bas duboko.
 
A ne icice na povrsini :),pa ako je dobra priprema slobodno skini ulagace i postavi neku plasticnu cev,radice isti posao kad si napravio leju od parcele,potrosio nafte i nafte.Nije u tome stvar,gledam kod nas sto seju veliki na pojedinim parcelama,jedan bre prohod teskom drljacom ,sejanje diskosnom u grudve ,zatim po potrebi kembridz nakon setve i to sve nice do jednog.Raonik bi tu usrao sve zivo,pola bi bilo na povrsini,kakav bre raonik,mozes ga ostriti do besvesti,najgori disk ce raditi bolji posao od najboljeg raonika.
 
Nazad
Vrh