Sumarstvo

Reagovao sam samo jer je u pitanju državna ustanova.... mogli su da nastave sa bagremom ako se ukorenio.... možda je ranije bilo eksperimenta da se na tom zemljištu lako 'primala' paulonija pa sada nastavljaju ali mi se čini da paulonija neće oplemeniti to zemljište. Ne verujem tim hvalospevima o tom drvetu a pogotovo pričama o kaloričnosti.
 
I ja konacno uzeo vitlo, od vojnog kamiona kraza,prepravljeno za traktor, nenormalne snage. Dosta je sporo ali meni odgovara jer sam ga uzeo da bih iskrcio nesto na selu po imanju, stare sljive, jabuke i sta vec ima. Nema lamelu, doslo sa kardanom i saljom 14ka oko 70m za 650e.
c4c8ba62d85263068c61aedab5098561.jpg

8c958b128e1c80f123387ec37525c386.jpg

a2158c669925bf52c10be876c850068d.jpg


Послато са LG-D802 уз помоћ Тапатока
 
Cuvaj se prvenstveno sajle i druge oko sebe. Jer je vitlo daleko od traktora +sto je sporo. Nemas uvida kolika su naprezanja. Ka bi sajla dreknula, u stanju je nemal presjec covjeka. A ko drugo pazi da te ne preturi. Prije ce te preturit na bok nego nazad. Za nazad imas vremena reagovat a na bok, sad pa sad. Ne bi bilo lose da ti neko ugradi lamelu. :ppozdrav:
 
A cuvamo se koliko mozemo, stvarno nema osecaja kad je dosta, uvek se upravim dobro prema onom sto vucem i nema problema, a sporo je i ima vremena da se reaguje na vreme. A imam u planu nazad da uradim zastitnu mrezu.

Послато са LG-D802 уз помоћ Тапатока
 
Uzmi radio stanice I onaj sto vuce sajlu ce uvek da te upozori pre nego sto drvo negde zapne.Ja ih koristim I milina za rad.
 
Samo kad kupujes gledaj da imaju slusalice jer kad si pored traktor ne cuju se najbolje dok sa slusalicu je odlicno.
 
Reagovao sam samo jer je u pitanju državna ustanova.... mogli su da nastave sa bagremom ako se ukorenio.... možda je ranije bilo eksperimenta da se na tom zemljištu lako 'primala' paulonija pa sada nastavljaju ali mi se čini da paulonija neće oplemeniti to zemljište. Ne verujem tim hvalospevima o tom drvetu a pogotovo pričama o kaloričnosti.
potpuno ste u pravu. Bagrem je jedna od retkih vrsta koja se prima na takvom zemljistu (odlagalista, jalovista, pepeo...) i samim tim sto paulovnija trazi gotovo idealne uslove za rast a sdi se na odlagalistu (deposol) jasno je da je ovo samo za novinske clanke. Treba pratiti ovo max. tri godine i garantujem da nece biti nista od zasada paulovnije posle tog vremena...
 
Sugestija neka koji kamion valja za sumske radove, neki optimum cene i kvaliteta, da moze stati oko 12 meteri?
Sluzio bi naravno samo za transport iz sume (Gornje Podunavlje) gde su putevi uglavnom ravni problem jeste samo u blatu, vodi, vagasi itd. hteo sam reci nema brda, ali ima dooosta blata.
 
Ja bih ti preporucio fiksno vitlo. To ti je ono iz treceg oglasa, ali po meni bolje sa lamelom. Odnosno bezbednije je sa lamelom. Kao ja sto imam i sto se vidi na slikama koje sam postavljao na prethodnim stranama. Ja sam ga bas narucio od tog Milutina i zadovoljan sam. Meni vise odgovara fiksno od ofih sto se kace na poluge jer mi je stalno na traktoru, a nikad ne znam kad ce da zatreba pa mi dobro dodje. Druga stvar je to sto fiksno vitlo ne smeta za vucu prikolice. Trece, traktor se mnogo teze propinje sa fiksnim vitlom. Mana mu je jer ne mozes da ga ugradis dok ne iseces cev na zadnjem delu kabine. Ako te jos nesto interesuje pitaj slobodno.
 
Interesuje me iz prve ruke iskustvo sa ovakvim tipom vitla na lanac,fiksno ili ne.Jer u mom kraju sva vitla su radjena home made kao nosena na polugama od vitla sa zilova tamova krazova i cega vec ne sa vojnog otpada.Ramovi krvnicki odradjeni tako da su mnogo glomazna i teska,hvale se kako imaju po 400-500 kila.I doduse bacaju Fekija samo tako kad ih nosi.Bacaju ga vise nego tanjiraca a ona ima 360kg.
Doslo mi da nabavim vitlo da se vise ne akam koga da molim da mi izvuce drva i momacki to naplati,jer sto je bilo na zgodnom sve iseceno ,sve vise ostaje po kojekakvim gudurama da se izvlaci.
Moze li se pored fiksnog vitla koristiti i neki noseni prikljucak?Mada bi odgovaralo i noseno na polugama.Cak imam ideju da kupim radne elemente a ram odradim sam.Sad koliko bi izaslo orjentaciono lancanici lanac,kucista lezajeva i koturaca,dal ne bude to sve posevno skuplje od gotovog vitla.
Kad bi roditelju pomenuo da se odsece cev od kabine,veselo bi se proveo. :osmeh:
 
Nije im to nikakva mana sto su na lanac i lancanike. Mozda je cak i prednost jer je takvo vitlo dosta lakse. I sam kazes da ta pravljena od kamionskih imaju 400-500 kg sto je stvarno mnogo i za jace traktore. Mada ljudi i preteruju sa gvozdjurijom pa se nakupi tu sve i svasta. Mozes pored fiksnog da nosis prikljucke jedino smeta za balirku ili nesto za sta je pitreban kardan. Mada i to moze da se resi. Ja ti nebi preporucio da ga stavljas na ferdzu, stavi na urdzu i da vidis sta je poso. Ono i meni je bilo mrsko da secem cev od kabine, ali posto sam ga vec izvrtao i pokrivio kabinu pa posle ispravljao nekako mi je lakse bilo da je odfikarim. Ako planiras sam da pravis onda je najjeftinije i po meni najlakse da uzmes kamionsko i prilagodis za traktor.
 

Evo kako je to moj komsija odradio bez ikakvog plana. Mislim da je skupljao otpad po dvoristu i sve nabacao na vitlo. Vitlo radi poso i on je zadovoljan.
Vitla sa lamelom ceni 550 evra, s tim sto je meni dao popust jer je kasnio sa isporukom. U principu moze da se odradi na mnogo nacina pa ko sta voli nek izvoli.
 
Za 800e imas novog krpana 4 koji je i vise nego dovoljan za tvoje potrebe. Otkacis i ostane normalan traktor. Ne razmisljas o sidru ni o cemu. Na njemu dodje 50-60 metara 10ke presovane.
 
Mene moje izaslo oko 100 evra lancanike i lanac na otpadu,profile isto...Ovo iz Kraljeva je OK mislim ova vitla bez lamele,samo konstrukcija mi bas ne uliva poverenje ovo takozvano Rusko gvozdje.
 
Nazad
Vrh