Sumarstvo

Prosle nedelje smo spremali bukovinu za prodaju i jedna bukva je bila toliko zilava, da je svaka cepanica morala da se odvaja motornom testerom, ostale su manje vise ok, zatreba sekira mozda na svakih 6-7 cepanica, a testera ponekad, al' ova nas je namucila posteno. To je glavni razlog sto se odlucujemo za hidraulicni cepac, a i suma je dosta debela, pa mislim da bi nam taj cepac koliko toliko olaksao posao. Znaci najbitnije je da izaberemo odgovarajucu pumpu, pa prema njoj da biramo ostalo? A i pumpu bih svakako ubrzao pomocu kaisa.
A sto se tice karete, prikolica je ove godine koriscena samo za seno i u zetvi, mislim da vam je to dovoljan podatak :osmeh:
Mogu vam reci da je veoma korisna stvar, ne razmisljate da li ce negde moci da izadje, za ovih godinu ipo dana isplatila se 100 puta. Sto se ove nase tice i ovoga za sta je mi koristimo, nema nijedne mane, mozda je malo glupo, ali stvarno je tako. Pre dok nju nismo imali, provodili smo po 2-3 dana da sve trupce izvucemo na mesto gde moze prikolicom da se dodje, sada smo samo ako malo treba pomerali i cepali odmah kako je drvo palo. Ko god je u mogucnosti i misli da mu treba, savetujem ga da pravi bez razmisljanja.
 
Pa za eventualno ubrzavanje kardana opet zavisi od tipa pumpe i na kojim obrtajima ona treba da radi i na kojim obrtajima traktor da radi jer ja ponavljam nije potreban neki veliki gas na traktoru tj snaga. Bitnija je brzina tj protok i pritisak pumpe pa dalje sve uskladiti sa tim.
 
kod mene ima jedan covek koji proizvodi te cepace, dosta ih je do sad prodao, 6klipne pumpe od kipera stavlja idu cini mi se direktno na kardan... a pravi i od pumpi od utovarnih rampi... ja imam tu pumpu sa elektromotorom i rezervarom za ulje a imam i klipove dvosmerne,oni bi odlicni bili za trupcice nisu za metarska drva...
 
Je l' ti nije problem, da mi pošalješ broj tog čoveka na pp?

Послато са SM-G386F уз помоћ Тапатока
 
Malo smo u sumu istrcali...

68132276611667335033.jpg


12089346790463397001.jpg
 
drugari juce sam kupio 4m iscepane bukve za ogrev. iskipovana mi je u dvoristu na gomili. kako i koliko dugo da je susim? em je sirova a evo sad i kisne. da li da ih pokrivam najlonom?
 
35l87yq.jpg
Столетна буква, огранке су одвезли са два трактора(око 8м3)остало је дебло на мојој ливади, 1,3м у пречнику.
 
drugari juce sam kupio 4m iscepane bukve za ogrev. iskipovana mi je u dvoristu na gomili. kako i koliko dugo da je susim? em je sirova a evo sad i kisne. da li da ih pokrivam najlonom?
Nije velika količina pa se može složiti negdje napolju u dva reda maksimalno (po mogućnosti da bude malo razmaka između redova). Tako se najbrže osuše inače se ubuđaju i smrde kad se unesu u kuću. Pokriti samo odozgo da ne nalijeva, a sa strane što je moguće više da bude promaje.
 
Nije velika količina pa se može složiti negdje napolju u dva reda maksimalno (po mogućnosti da bude malo razmaka između redova). Tako se najbrže osuše inače se ubuđaju i smrde kad se unesu u kuću. Pokriti samo odozgo da ne nalijeva, a sa strane što je moguće više da bude promaje.

Hvala na pomoci, koliko dugo bi trebalo da stoje tako pre unosa u zatvoren prostor?
 
мислим са раковицом, неки већи чекрк имају. Један трупац око 4м, а овај тањи 5м.
 
Najteže obaranje ostavljeno za kraj:


Radnik se hvata za glavu jer su krajevi krošnje razbili par ploča salonita na vrhu senjaka. :osmeh: Ništa strašno.




Pri drugom obaranju: možda na snimku ne izgleda nešto naročito ali postojala je velika opasnost da ako ne padne na jednu (belu) kuću, kada se povuče čekrkom, završi na drugoj kući. Majstori su se dvoumili da li uopšte da rade, prosto - niko ne želi da preuzme rizik. Pa čak i da ošteti kuću, niko neće da ga bije glas da je oborio stablo nekome na kuću (a bavi se sečom šume).
 
Na spoljašnjem odlagalištu kopa "Drmno", na površini od 3,5 hektara, uspešno je formiran zasad paulovnije. Reč je o listopadnom drveću poreklom iz Kine. Odlikuje se izuzetno brzim rastom, kvalitetom drvne građe, ogromnim listovima i prelepim cvetovima, kao i stoprocentnom iskorišćenju. List ovog drveta raste do 70 centimetara u prečniku, samo drvo i do 20 metara u visinu, a cvet je grozdast, roze do lila boje sa divnim mirisom.
Mogućnosti iskorišćenja ovog drveta su višestruke. Može se koristiti kao ogrev. Ima istu kaloričnu vrednost kao mrki ugalj, ali mu je emisija štetnih gasova veoma mala. Od jednog kubnog metra drveta ostaje samo pola kilograma pepela. Zato se koristi i za brikete i za izradu peleta. Kao industrijska građa je veoma zahvalno iz više razloga. Seče se već posle sedam do osam godina i daje do jednog metra kubnog građe po stablu. Drvo je meko, lako za obradu, jednostavno se suši prirodnim putem, a nakon sušenja ne prima vlagu. Ima lakoću lipe, a čvrstinu bukve. Koristi se za izradu nameštaja, muzičkih instrumenata, dasaka za jedrenje, delove aviona i brodova, igračaka, lamperije i brodskog poda koji je otporan na vlagu, za izradu sauna itd.
Kao hortikulturna vrsta, koristi se za sadnju u dvorištima i parkovima (zbog hlada koji daju njeni ogromni listovi i atraktivnog i mirisnog cveta), ali služi i kao vetrobranski, zaštitni pojas. List se koristi za izradu peleta, ali i za ishranu stoke, jer ima veći procenat azota od deteline. Uzgaja se i kao medonosna kultura. Cveta obilno, 20 dana pre bagrema, cvetovi su puni nektara, a med dobijen od njih je izuzetnog kvaliteta.

Da li je morala baš paulonija....

 
Ja sam cuo da je to drvo u klasi nase zove ili vrbe. Ali to je samo ono sto su mi rekli, mozda je to sto ti kazes tacno: 'tezina lipe i cvrstina bukve'.
 
Nazad
Vrh