Sumarstvo

Aco,predpostavljam da je šumski metar toliko(1*1.70)?Koliko znam to je šumski metar.
Taj sumski metar nemas nigde, a i nije toliko. Mi ovde kazemo "kubik" i to je u merama 1 x 1 x 1. Vidim ovde po forumu ljudi koriste izraz "metar drva" pa i ja tako pisem, ali uglavnom na isto mislimo.

- - - - - - - - - -

Danas sam bio malo u sumu da spremam drva. Lepo je islo, vitlo i raonik se dobro ponasaju, ali me ipak jedan cer izmucio samo tako. Uglavnom zadovoljan sam i evo jedna slicica:
 
Evo malo slika Krpana 5 koji je iskoristen. Sve je moguce pokidano i potroseno. Daleko od profesionalnog vitla.
uhlnm2H.jpg


R6gNrrG.jpg


goS9KFA.jpg


HqawxBg.jpg


pS7Rrzu.jpg


Oa7elNw.jpg


cMlGP3A.jpg


1FwErOZ.jpg


56Glj8n.jpg


dTOgRgI.jpg


nFPj8tk.jpg
 
Šumski metar ti je 1m dužina a 1.10m visina.A kubik ti je 1.45metara,kubik i metar nije isto Aco grešiš
 
U mom kraju kubik je samo zapremina drveta. Ono kad uzmeš trupac bez šupljina i izračunaš koliko prostora zauzima.

"Metar" je kad bi u gajbu 1m x 1m x 1m složio drva kako može sa svim šupljinama. Obično računaju da 1 metar kubni "čiste zapremine" oko 1.3 "metra".
 
Hvala Zubo i Philby, ali ne znam odakle vam da ja gresim i da ne znam koliko je?:osmeh:
Lepo sam napisao da mi ovde tako kazemo i necu sad ja da se pravim pametan pa da solim ljudima pamet po selu sta se kako kaze. Ovde na forumu pisem "metar" sto ste mogli da zapazite. Znaci i za trupce kazemo kubik i za metrove kazemo kubik, a naravno da trupci nisu suplji nego sto bi rekli "livena gradja" i naravno da metrovi imaju supljine. Bitno je da su kupci zadovoljni.:haha:
 
Sta te zanima oko vitla? Imam nekog iskustva na takvom.

Znaci kod tebe je se Krpan 5 lose pokazao.Navodno su ove si serije kvalitetnije.Videcemo,ja jos nisam krenuo aktivno u sumu ove godine.Za 5-6 dana krecem,planiram oko 100 metara bukve da izvucem sa njim ove godine,verovatno i narednih godina oko te cifre.Imam vecu povrsinu bukove sume,tako da ce vitlo uglavnom biti korisceno za moje potrebe,nosice ga traktror IMT 542.
Kod nas je cena za bukvu 30 evra na kamionskom putu,ova cena je vec godinama.

- - - - - - - - - -

Uzgred,ako neko ima informaciju,potpada li vitlo pod subvencionisanje prikljucne poljoprivredne mehanizacije na republickom nivou u Srbiji?Trgovci tvrde da ima povracaja pa su mi dali papire.Ja to u tabeli ministarstva nisam nasao.

- - - - - - - - - -

U mom kraju kubik je samo zapremina drveta. Ono kad uzmeš trupac bez šupljina i izračunaš koliko prostora zauzima.

"Metar" je kad bi u gajbu 1m x 1m x 1m složio drva kako može sa svim šupljinama. Obično računaju da 1 metar kubni "čiste zapremine" oko 1.3 "metra".

Isto se i kod nas racuna.
 
Krpan 5 nije los. Samo je daleko od profesionalnog. I pobrza su vitla, odma trazi jaci traktor.
 
Uzgred,ako neko ima informaciju,potpada li vitlo pod subvencionisanje prikljucne poljoprivredne mehanizacije na republickom nivou u Srbiji?Trgovci tvrde da ima povracaja pa su mi dali papire.Ja to u tabeli ministarstva nisam nasao.
Ne. Ja sam bas pitao posto sam hteo da kupim Krpan 4 t i tako mi je receno. To i trgovci znaju, bar ovde kod mene tako da mi je cudno sto je tebi taj reko da imas povracaj sredstava. Mozda kod tebe i ima.:sta:
 
Pozz. Nema lamelu a za odnos ne znam zato sto ima reduktor. Ima kandzastu spojnicu za ukljucivanje. Mislim da nije bez 3-4 tone.

Послато са SM-J320FN уз помоћ Тапатока
 
Jel ima neko drva za prodaju.Ljig i taj kraj.Mozda Kladovo i okolina ali to je daleko.Znaci da nije preko 200km od Nove Pazove.Trebaju mi vece kolicine

Послато са m2 note уз помоћ Тапатока
 
Gde kupujete sajlu za čekrte treba mi 100m f14?
Ako hoces da ti nabavim broj od coveka iz Kursumlije? Ne znam odakle si i da li ti to odgovara, mada moze i da ti posalje. Imao je razne sajle, ali u ovom telefonu nemam njegov broj, a mogu da nabavim.
 
Koliki ste klip stavili, tačnije koje je jačine klip i kolika je pumpa. Slabo se razumem u hidrauliku, a u planu je izrada jednog takvog cepaca, jer je ova burgija malo dosadila, a i drva su nam dosta žilava. Pa ne bih da bacim pare na nešto što je predimenzionisano, a opet ni da napravimo nešto što nema dovoljno snage da radi kako treba. Slike bi dobro došle.


Послато са SM-G386F уз помоћ Тапатока
 
Pa bitna je pumpa.Ja sam dobio od drugara fapovu 6-klipnu čini mi se da je 50-ak kubika zapremine i ona radi na malom broju obrtaja do 1000 na 160bari pritiska.Razvodnik mora malo većeg protoka jer pumpa tako diktira.cilindar nisam tada našao odgovarajući ap sam sklepao neki kako je moglo.Dobri su oni stabilizatori od dizalica-one šape.imaju debelu klipnjaču brzo se vraćaju i oko 100mm im je prečnik klipa možda i manji ali na 160 bari to je dovoljno.Bitna je brzina pogotovo za ozbiljniji poso.E sad pošto je broj obrtaja na izlaznom vratilu mali 540 na 1500 obrtaja motora ja sam ugradio neki mercedesov menjač pa imam 4 brzine dodatne tako da mi traktor radi na leru a pumpa na 700-800 obrtaja kad nisu mnogo gadna drva.Za metarska bi trebao i duži klip kod mene je neki mali hod mislim 350-400mm ali za trupčiće dovoljno.To je za moje potrebe.To je neka jeftinija varijanta gornja granica ne postoji.Sve je u tome šta vama treba i šta vi hoćete.Optimalna mašina je pun pogodak.

Mene interesuje ona tvoja vučna kareta.Ja se rešavam da napravim jednu.Dif od male zastave i gume 7.50-16 trebalo bi da se pogaća.reci mi kako si ti zadovoljan sa tvojom i ima li nekih mana.
 
Nazad
Vrh