Sumarstvo

Pozdrav svima,
zanima me sledece... Nasledio sam u selu (okolina Babusnice) sumu, oko 30 ari, ali je samo 6 ari pristupacno tj na putu. Za to mi nude u selu 20e po aru a ima odpriike oko 150 m3 drva kad bi se to poseklo. Mene zanima dal mi se to isplati da angazujem ja secu drva ili da im to prodam?
Inace, nasledio sam i neki buldozer i traktor od mehanizacije, pa me takodje zanima, ako bih se upustio u sumarske poslove dal bi mi se isplatilo da napravim put do ostale moje sume tim buldozerom?
 
Pozdrav svima,
zanima me sledece... Nasledio sam u selu (okolina Babusnice) sumu, oko 30 ari, ali je samo 6 ari pristupacno tj na putu. Za to mi nude u selu 20e po aru a ima odpriike oko 150 m3 drva kad bi se to poseklo. Mene zanima dal mi se to isplati da angazujem ja secu drva ili da im to prodam?
Inace, nasledio sam i neki buldozer i traktor od mehanizacije, pa me takodje zanima, ako bih se upustio u sumarske poslove dal bi mi se isplatilo da napravim put do ostale moje sume tim buldozerom?
20e kosta kubik mekanog drveta kod mene, inace sumnjam da je to prava cena ara
 
prodaj to ,jer se ne isplati da se jebavas da seces ,a sto se tice pravljenja puteva do sve tvoje sume bolje nemoj ako nisi stalno tu samo ces olaksati lopovima
 
Mozda sam malo dosadan, ali ako neko nije video moje pitanje sa predhodne strane, ponovicu ga- koliko kosta hrastova(luznjak) talpina, dimenzija 2,2m x 40cm x 8cm?
 
Kusaj hrast na kupujem prodajem, i videces kako idu cene... od ~400e do ~600e, ukoliko talpe nije napao zizak, onda dosta manje...
 
Pozdrav svima,
zanima me sledece... Nasledio sam u selu (okolina Babusnice) sumu, oko 30 ari, ali je samo 6 ari pristupacno tj na putu. Za to mi nude u selu 20e po aru a ima odpriike oko 150 m3 drva kad bi se to poseklo. Mene zanima dal mi se to isplati da angazujem ja secu drva ili da im to prodam?
Inace, nasledio sam i neki buldozer i traktor od mehanizacije, pa me takodje zanima, ako bih se upustio u sumarske poslove dal bi mi se isplatilo da napravim put do ostale moje sume tim buldozerom?
Prodaj ti ta drva za 20e po aru i uzivaj ako vec nemas iskustva sa sumom.Da pravis put za tako malu sumu ne znam jel se isplati,to zavisi kolika bi duzina puta bila i kakav je bas teren.Naravno pitanje je da li uopste i ima na tih 30 ari 150 m3.
 
Ja ne vidim isplativost u tome da uzme 600e, a ima mehanizaciju da to sve odradi samostalno. Ako ima 150 metara to dođe oko 4500e u prodaji (uzimam u obzir kako se kod mene kreće cijena drva). Laganim tempom to može isjeći za 15 dana maksimalno i sa svim troškovima kako god okreneš u plusu je više od početnih 600e.
 
Pa on da ume da radi samostalno ne bi se raspitivao valjda ovde sta da radi.Jos je iz BG-a,a Babusnica na jugu.Opet kazem pitanje je da li ima tih 150 kubika jer to mi mnogo deluje,skoro 500 kubika po hektaru moze da baci samo odlicna bukova suma.
Dalje ako ne moze sam da radi mora da plati jednog testerasa 30e dnevno i jednog radnika 20e dnevno i da im da hranu ili po 5e svakom dnevno za hranu,sto iznosi 60e svaki dan.Mora da pravi put,kupi naftu,benzin,ulje za mesavinu,lancol,lanac za testeru,i mozda jos neki deo ako rikne za buldozer ili traktor.Na jugu drva 25e kubik pa mu to dodje 3750e,kad se oduzmu svi troskovi nece da mu ostane mnogo vise od 600e jer covek ne zna da radi taj poso.
 
Hvala u svakom slucaju,
incace, ja sam dip.ing.gradj. pa imam iskustva sa organizacijom posla i mehanizacijom. Takodje imam i prijatelja koji se bavi prodajom drva za ograv ovde u bg i on bi mi rado otkupio sumu ako nije nekog "š" kvaliteta. Pa kad razmislim malo bolje, uglavnom imam dosta a u bg nema posla pa bih se ozbiljno bacio na to. U selu ljudi seku i metre sumu za 3e po metru. Najveci problem su mi ti medjuljudski odnosi oko pravljenja puta, razne saglasnosti i dr.

Nema leba bez motike! :D
 
Ja licno mislim da nije isto kad organizujes poso za koji si skolovan i kad organizujes secu sume,a nemas iskustva sa tim.Mada mozes da pokusas,tvoja suma,da budes na gubitku sigurno neces ako vec nemas posla u BG-u.To sto oni seku i metre za 3e po metru je kad uzmu od tebe sumu i za recimo 100m dobijes 300e ili se varam?Dobro si se setio i za ove medjuljudske odnose oko pravljenja puta,meni to nije palo na pamet,a nije zanemarivo.Jednostavno moze da ti trazi pare da prodjes kroz njegovo i ako ce i on da koristi taj put,takvi su nasi ljudi.Na zalost imao sam takav slucaj.
 
a,ako nije vest sa buldozerom onda dnevnica buldozeristi ,pa traktoristi i plus vitlanje ako je nepristupacno,zavisno od terena i sve to povecava troskove.Ja juce vozio trupce topole

- - - - - - - - - -

 
Pozdrav svima, moj drugi post na forumu.
Javila mi se potreba za 20 kubika hrastovine pa sam posetio svoju sumu u okolini Draginja da vidim ima li slabijih trupaca ili jacih grana koje mi odgovaraju.
Nisam prvobitno hteo da diram sumu ali kad sam dosao video sam mnogo posecenih/ukradenih stabala i resio da cu da je posecem celu. Zanima me koliko kosta usluzno secenje, izvlacenje i slaganje na kamion ili uz put? Prevoz imam.
Suma je nesto veca od 1 ha, vrlo je pristupačna, potoji put za exploataciju čak i kroz šumu(???) i sastav je cirka 70% hrast 30% bukva.


Vidim da se neki na forumu(na primer zuba) uslužno bave ovim poslom pa me zanima koliko se taj posao plaća kako bih mogao da se pogodim za posao u tom kraju.


Drugo pitanje koja je procedura za dobijanje doznake za seču u sopstvenoj šumi i koliki su tu troškovi, zelim da radim sve po propisima.


Hvala na odgovorima,
Miodrag
 
Pozdrav i tebi.
Ako si vec primetio da ti kradu sumu,a ne mozes to da sprecis onda si doneo pametnu odluku da sve to poseces.Nije mi bas jasno da li ti hoces da organizujes secu i da se time bavis pa ti trebaju radnici ili hoces da nadjes coveka koji se time bavi i da mu prodas sumu na stablu ili das uz drugi dogovor?Ako ti trebaju radnici to ce da te kosta 2000rsd dnevno za radnika + hrana ili 3000rsd za testerasa sa tvojom testerom ili oko 5000rsd sa njegovom + hrana.Izvlacenje zavisno od terena i daljine lagera.
Ako hoces da prodas obicno cene idu od 3e do 10e po metru,opet zavisno od terena i udaljenosti od civilizacije,a i od cenkanja.Najbolje sto mozes da prodjes jeste da neko prihvati da to odradi napola + 10% da mu platis za troskove.Mada moze i on da te pokrade pa nekako najbolje dodje da uzmes kes 3-10e po m.
Ako imas 1ha sume koja je makar solidna trebalo bi da imas sigurno oko 220-250m drva,da znas da te ne zavlaci neko,zavisno od sume moze da bude i dosta vise.
Za doznaku se javi kod sumara,potreban ti je naravno onaj list o vlasnistvu i ostalo ce on da ti objasni.
Ja sam naravno sve ovo pisao kako je kod mene,ne mogu da tvrdim da i kod tebe bas tako ide.
Ako te jos nesto zanima pitaj.
 
Koliko sam pricao sa sekacima sume,ove sezone im je smanjena cena secenja po meteru i iznosi 318 dinara sa svojim uljem i gorivom,a neznam cenu ni kako se radi izvlacenje drva slaganje i to.
 
Nazad
Vrh