Sumarstvo

Hvala na odgovorima, vrlo inofrmativno i korisno!
Znaci jeftinije drvo na panju nego radna snaga da ga obori?
Ja imam da ulozim kes u secu sume, 3 do 10 evra na panju da prodam mi je nekako smesno, bar kada uporedim sa cenom hrastovih dasaka. Ali razumem da mnogi tome pribegavaju jer se nema para.
Znam da je veliki posao od sume do trupaca ili dasaka na stovaristu ali zelim da ulozim u to jer mislm da se na kraju visestruko isplati.
Znaci zelim ljude koji znaju posao, da budem prisutan dok se radi (ili neko kome verujem)
Neka od tih 200 kubika bude i 3/4 ogrev a 1/4 daska a verujem da je ovo pesimisticna procena, to je 25 hiljada evra samo u daskama...neka me neko iskusniji ispravi ako gresim u racunici ali meni se isplati da platim i 10 evra po kubnom metru secu i izvlacenje do puta kraj sume(od 10 do 300 metara vucenja) Da li je to realna cifra ili negde gresim?
 
Meni samo nije jasno odakle si doso do cifre od 25000e za 50 kubika dasaka?To je dosta optimisticno sto se tice cene i kod mene ovde nema sanse da bi uzeo te pare,a pored toga u sumi ne rastu daske,znaci imas troskove dok dodjes do daske.To izvlaceenje od 10 do 300 metara je zajebancija ako nije tezak teren i to ne bi trebalo puno da kosta.U principu sigurno imas racunicu da radis,samo ako imas volje.
 
Kako radite sume, kada Ih uzmete u zakup. Ja sam uzeo sa drugom jednu sumu da radimo. 2 ture za nas, jedna za vlasnika sume.
 
Poslednja izmena:
Kako radite sume, kada Ih uzmete u zakup. Ja sam uzeo sa drugom jednu sumu da radimo. 2 ture za nas, jedna za vlasnika sume.
To je ok kako si ti pogodio,ako je suma na dobrom mestu.Ja sam vec pisao kako se sve radi i dosta zavisi kako se pogodis,ali u principu moze i ovako kao ti sto kazes ili sto kaze panonac.Tako obicno rade sitni igraci koji spremaju manje kolicine.Najpopularnije je da se proceni suma i onda odredis neku cenu po metru koliko bi platio vlasniku,ako se dogovorite ti pocinjes da seces,a njemu das kes i vise s njim nemas posla.
 
Posto nemam pravo da otvorim novu temu a ova mi se cini najprikladnija,evo da postavim i ja pitanje!
Koliko cesto i cine ostrite sikire? Kakve sikire koristi za cijepanje drva?
Citam malo po netu o ostrenje i vecina videa na youtubu su takvi da nakon toga mozes da se brijes sikirom. Jel bas potrebno ici do te mjere? Kod mene stric to na brzinu naostri brusilicom na kojoj nije obicna ploca nego onaj brusni papir a ja kad mi je msko otici do njega uzmem neku turpiju i samo par puta prevucem. Naostri to malo ali nista do te mjere da mozes da brijes.
E sad tip sikire. Koliko sam shvatio imaju dva osnovna tipa:klinara(ja je tako zovem a mozda ostatak svijeta ima pravi naziv za nju) i ova obicna. Klinara je bolja za cijepanje a ova obicna za sve ostalo(komsiju,kokos,...) :) Kakva su vasa iskustva? Ja imam ove obicne i cijepan drva njima vec godinama. 15metara za sezonu. Zanimaju me iskustva sa klinarom!

Znaci:
1. ostrenje sikire
2. tip sikire
 
otidji do sumarskog fakulteta u Banja Luci, uzmi knjigu 'Iskoriscavanje suma' i negde blizu pocetka ima odgovore na ova tvoja pitanja. Nije to toliko jednostavno. Zvuci smesno ali velika paznja se poklanja proucavanju sekire jer je to osnova za kasnije razumevanje rada ostalih uredjaja u sumarstvu. Ali ovako na brzinu : imas sekire za cepanje oblika klina na RAVNOJ drzalji duzine oko metra. Obrazi ovog seciva zaklapaju veci ugao nego kod sekire za secnje.
Sekire za secenje kod kojih obrazi seciva zaklapaju manji ugao . Ove sekire se konstruisu i tako sto se pomera teziste seciva da se sekira ne bi okretala u ruci... Otpor pri cepanju i secenju zavisi od mnogo faktora: vrsta drveca,vlaga drveta,uglacanost obraza seciva, ugao koji sklapaju obrazi seciva...
 
Ja nikad nisam imao dobru sekiru i nikako da nabavim neku dobru.Za sve prilike koristim one obicne sekire i sekirice koje ostri otac brusilicom i obicno su tupe kao budak.
 
Nadam se da nisam promasio temu,ali ako jesam neka moderatori prebace post.Interesuje me sledece,imam nekih 1 Ha sume i hteo bih to da iskrcim.Od drva ima svega i svacega,kiselo drvo,bagrem,dud,sljiva,zova,uglavnom su sitnija,do 30 cm u precniku.Posto sam vec radio to sa sajlom i traktorom i bilo je prilicno mucno,hteo bih da probam da to uradim sa vitlom.Pa me interesuje da li neko snaznije vitlo sa daskom moze cupati drva i koje bi snage trebalo da bude?
 
Kako cupati..valda vuci,nije potrebna neka velicina traktora,kod nas je vitlo na malim traktorima do 40ks a veliki sluze za prevoz.
 
Nadam se da nisam promasio temu,ali ako jesam neka moderatori prebace post.Interesuje me sledece,imam nekih 1 Ha sume i hteo bih to da iskrcim.Od drva ima svega i svacega,kiselo drvo,bagrem,dud,sljiva,zova,uglavnom su sitnija,do 30 cm u precniku.Posto sam vec radio to sa sajlom i traktorom i bilo je prilicno mucno,hteo bih da probam da to uradim sa vitlom.Pa me interesuje da li neko snaznije vitlo sa daskom moze cupati drva i koje bi snage trebalo da bude?

Samo vezi na sto vecoj visini drveta, a da se drvo ne polomi ako je tanko, i ima da ide glat ako je do 30 na panju.
 
Mislio sam da li neko jace vitlo moze da iscupa drvo sa panjem iz zemlje?vidjao sam po oglasima tenkovska vitlka i vitla od Kraza i tome slicno,koja pise da mogu povuci 20 i vise t,pa sam mislio da bi se uz dodavanje daske mogla iskoristiti za obaranje drva.
 
Moze, ali sajla da bude minimum 16mm, opet vezes visoko, pa kad padne iscupas ga sa sve zilama koje su ostale vezane za panj.
 
Poslednja izmena:
Ja izvlacenje naplacujem 600 din po metru ,ako su drva oborena ,a ako ja obaram 700din po metru s tim da tvoj radnik vuce sajlu,a ako vuce moj radnik onda je 850 po metru,samo obaranje stabala je 100 din po metru secenje na metar je 200din po metru.
 
Nazad
Vrh