Sumarstvo

Retrovizori sam skinuo,zbog grane,a za sumu je potreban jak traktor,vuko sam drva sa 539 i slab ucinak.Ja izvlacim drva iz sume do kamionskog puta,i kamioni u sumi tovare drva,tako da ja iz jedan potez izvucem oko 2m drva.Gume bi stavio sire zbog vecu nosivost,ali jos neznam koje bi mogle.A sto se tice sume i okoline Soko Banja nije ravnicarsko podrucje,ima lepih terena ali i jako zajebanih,i kamenitih puteva.
 
Boga mi Zubo stvarno lepa drva.Po koliko ih dajes?Inace vidim i sumski putevi lepi po 4m,nisu razakani,a i vitlo ti je extra.Jedino mi prikolica nije bas nesto i nikako mi se ne svidja nacin na koji tovaris,ali dobro.
Jel si se ti bese raspitivao negde za LTZ-60 pa te ljudi odvracali zbog menjaca i kao nije za u sumu?
 
drva dajem na 2800 dinara u sumi,sa njihov utovar,retko vozim jer neisplati se zbog cene,kod nas je cena na panju od 1900 do 2000.Putevi odrzava sumska sekcija,tako da pored svaku parcelu ima kamionski put.Sto se tice traktora ja sam se raspitivao za ltz,jer sam hteo mladji solidan traktor sa prednjom vucom za manje pare.Za sad me dobro sluzi i nemam problem snjim,iako ga svi necene.Mene je zezao fiksator brzine,pa mi je Savoris pomogao oko toga.1000 radnih sati ima napravljenih u sumu bez kvara za sad.Ja mislim da je opravdao ulozeno.
 
Pozdrav svima.
Nadam se da mi mozete dati neki savet, do sl godine u planu je da na IMT 533 (stara 3 iz 1962-67 godine) ugradim vitlo za izvlacenje drva...zna li neko ko izradjuje vitla po rarudzbini s obzirom da cena ne prelazi preko 300e-350e ?
U napred Hvala
 
moj ti je savet ako pravis vitlo da bude sa lamele nikako direkt preko kardana pa da ga odvajas kvacilom i obavezno daska inace ce da prepolovis traktor a i nije bezbedno ,doci ces u situaciju da umesto da vuces drvo ono ce povlaciti tebe pa ces morati da privezujes traktor za neko drvo ako ga bude imalo ispred,znaci lamela i daska inace od posla slaba vajda
 
Zubo nije mi jasno ovo oko drva na panju cena od 1900 do 2000.
Pozdrav svima.
Nadam se da mi mozete dati neki savet, do sl godine u planu je da na IMT 533 (stara 3 iz 1962-67 godine) ugradim vitlo za izvlacenje drva...zna li neko ko izradjuje vitla po rarudzbini s obzirom da cena ne prelazi preko 300e-350e ?
U napred Hvala
Ja nisam cuo da neko izradjuje novo vitlo za te pare.Kod mene jedan majstor izradjuje za 500e za TV,a 600e za ove vece.Ta njegova vitla nemaju lamele,ali su za te pare odlicna i jaka.Jedino da nadjes za te pare polovno vitlo.
 
aco to je cena po metru da oboris i da izvuces,a ako je bolja parcela onda udjes sa prikolicu
 
Ma jos bolje bi bilo da je drugacija prikolica.Jak traktor,moze on 10m da tera,samo dobra prikolica treba.Jel dimenzija 9.00-16 specijalno za prikolice ili kamionska?
 
upravuste potpuno, kupio sam traktor prosle godine pa jos nisam uspeo da nabavim svu pratecu mehanizaciju, naj verovatnije cu promeniti gume na ovim prikolicama sto ih imam zato sto mi za spremanje drva trebaju samo jednom godisnje dok spremim drva za ogrev, vise ce mi trebati neka dugacka prikolica za prevoz bala posto se pretezno bavim stocarstvom.
 
Ma jos bolje bi bilo da je drugacija prikolica.Jak traktor,moze on 10m da tera,samo dobra prikolica treba.Jel dimenzija 9.00-16 specijalno za prikolice ili kamionska?

Moje su sa Dzemsa, prepravio sam felge prije 20god, naduvao na 5bara, i nikad ih vise nisam pipnuo. Povozite su, visina im je 85cm, i mislim da su najbolja mera za IMT prikolicu.
Koliko mi je poznato, imaju da se kupe nove gume u toj dimenziji.
 
Meni receno kada sam ih na vojnom otpadu kupio zajedno sa felgama da su od Dzemsa. E sad ako je taj koji mi je rekao pogresio onda i ja gresim. Koje su na Dodzu?
 
Mozda su te 9.00-16 sa nekog dzipa.DZems sigurno ima 20",valjda 8.25,a za Dodz ne znam,ali su verovatno vece.Kod mene za manje prikolice obicno idu od tamica 16",a za velike od FAP-a ili TAM-a 20".

- - - - - - - - - -

Evo primer kako NE treba raditi.Sizifovski posao,zajebava se 3 minuta i opet nista.
 
Lep pozdrav.Kod nas sve više ljudi prelaze nazad na drva za ogrev pa tako i ja.Za osobnu potrebu imam i malu mehanizaciju za u šumu pa do izrade gotovih za upotrebu.Ove godine sam i za građu zrušio nešto smreka.Neke od prevoza drva i građe.
29012013182.jpg

14052013268.jpg

14052013269.jpg

xdlv.jpg

7s9u.jpg

l1qc.jpg
 
Abarth dobrodošao. Kako je kod vas regulisana seča šume tj jel tvoja šuma I koliko smeš da sečeš,koliko se plaća državi? Čisto radi usporedbe.
 
Nazad
Vrh