Sumarstvo

Dobro,bitno da je bio odnos 1:1.Sad bi mogli lancanici 15-10,ako bi konstrukcijski bilo moguce i to bi bio taj potreban odnos.
Ja imam literaturu za te zajebancije,ali je to velika nauka i bitno je tu mnogo,mnogo stvari koje ja sad ne znam.
Inace koliko se krecu drva u Valjevu i okolini?
 
Imalo bi dosta mesta, bice slike na zimu kada se sve to uradi, nadm se da ce biti funkcionalno. A inace cena se krece negde oko 3000-3200 po kubiku za bukova drva sa iole dobrom cekijom i lepo upakovanom kamrom, al' to u mestu kada odes kod nekog seljaka i uzmes 10-20m3, a cenu kod preprodavaca ne znam.
 
@Kremator : ok je to, ali treba mi odnos lancanika koji ce napraviti odnos dobosa i pakeric od 1:1.375, iliti koliko zuba da ima lancanik na dobosu a koliko na pakerici, da bih dobio taj odnos, ako ti je tako lakse. Ne znam da li se me razumeo?

Ako na dobosu lancanik ima 10 zuba onda na pakerici mora 14, mora ceo broj ne moze zub ipo :osmeh:, ako je na dobosu od 15, onda 15x1.375=20.6, znaci 21 itd...
 
Mi smo racunali da na dobos stavimo 9 a na pakericu 13, al dobijamo valjda horizontalno pomeranje od oko 17mm i pojavljivao nam se taj 1mm viska, koji i nije natako strasan, al' racunajuci sirinu celog dobosa na kraju se dobije lepo lufta, al' najveci je problem kako poloviti zub na lancaniku :osmeh: moglo bi recimo na dobosu 16 i onda se na pakerici dobije cisto 22 (16*1.375=22). Videcemo kako ce na kraju ispasti, trenutno nemamo mnogo vremena, jer se suse sljive, pa dolazi kukuruz. :ppozdrav:
 
Ja bi pre stavio odnos da ima malo preklapanja sajle,nego da ima luvfta.Jer ako ima recimo za mm preklapanje bice bas dobro slozena,a i ako nekad predjes na tanju sajlu nema da prepravljas.Licno mislim da je sajla 16mm previse jer ona sigurno ima da izdrzi opterecenje od preko 10 tona.Kod mene se za vitla najvise koriste sajle 12mm i 14mm.
Cena drva kod mene od 22 evra do 26 evra,zavisno od lokacije gde se nalaze.
 
Sto se tice sjale i pre dok smo imali dosta slabije vitlo non stop je nosilo 16mm, ispod 16mm nece biti nikada, jer je i ova sto je sada na njemu otkinuta jednog lepog dana i sada je manja mislim nekih 20m :osmeh: otkinata je nepaznjom drugih, al' nema veze. Ne znam da se ne bude tako sajla vise trosila, ako bi bilo 1mm preklapanjam, ipak ovde malo vece sile deluju, a ona ce se preklopiti ni sam bog ne zna koliko puta.
 
16mm sajla i moze da se prekine jedino nepaznjom jer takva drva koja su za nju preteska kod nas gotovo da ne postoje.Ako vec kidate i tu od 16mm ja bih ti preporucio da za nju zakacis jedno parce 3-4m sajlu 14mm,tako ce uvek prvo ona da pukne i imaces manju stetu.
 
Veruj mi da kod nas jos ima velikih drva, pre 2-3 godine odsecen je jedan hrast koji je imao oko 15-16m3 a ima ih jos nekoliko takvih, al' inace uvek se testerom skrati na velicinu koju moze vitlo da povuce i sajla da izdrzi, tako je bilo i tada kada je otkinuta samo covek koji je bio u sumi nije video da je drvo zapelo na panj i malo veci gas i otkide je kao nista. Inace sada na kraju sajle ima oko 3m lanca i karika kojom je spojena kuka za lanac je varena i uvek ona prva popusti.
 
Ima oko 6.5 metra.Gde narucujete sajle za vitlo,ja sam kupio u Kraljevo neku Ukrajinsku za vitlo,i pukla posle izvlacenja 100m drva,a uniforestova sajla koja dosla sa vitlo izvukla preko 3000m,i kao nova,ali je kratka samo 65m,a sumski putevi pravljeni na 100m,tako da mi je potrebna od 100m sajla.Gume na prikolici su 7.50.16,a glavcine su od rudnickih vagona.
 
Dobro me sluzi za sad,gde prodje 577 idem i ja,jedino cu da stavim sire zadnje gume kada menjam na prolece,izgleda visok zbog kabinu,mala je razlika izmedju njega i 577.Lepo ide po strmine,velika prednost za vitlo je sto ima dvosmerni hidraulik,i vuce ko mazga.
 
Kod nas sa gumama 7.50-16 uglavnom se vozi oko 5m, za sajle nebi znao neku preporuku, imaju visi traktori dosta prednosti posebno u ravnicarskim sumama.
 
Da, ne stidi se on 577. Ali nije baš okretan što nije zgodno za šumu ali ti imaš vitlo pa ti je svejedno - još možeš na kontru hidraulikom da ga ukopaš. Koje šire gume stavljaš i što? Na njemu su valjda 13,6-38.

- - - - - - - - - -

To što je visok u šumi mu nije prednost-vidim da nijednog retrovizora nemaš. :osmeh:
 
Nazad
Vrh