Subvencije za mlečno govedarstvo

Nema potrebe da uvek bude melez. Sve zavisi koliko je procentualno određene rase. Kod nas mora za HF 100% čista rasa da bi se radila selekcija iliti matičenje. Kod simentalca ta granica sa 75% pomerena na 85%. Ljudi koji dobro prate šta rade ili pretapaju grla koja su melezi u čistu rasu, što je moguće posle 4-5generacija. Lakše je meleza pretopiti na simentalca zbog zakonskih odredbi tj. brže je nego u HF. Boja i sve ostale nasledne osobine zavise od dominantnih i recesivnih gena majke i oca.
 
Drugari,treba mi pomoc,naime burazer je kupio kravu,kazu vlasnici da je krava umaticena i da je njen prvi vlasnik ostvarivao subvencije na nju.Moze li mi ko reci sta mu je potrebno od dokumentacije da preuzme od te krave osim pasosa i zdravstvenog uverenja da bi je mogao prijaviti za subvencije?
 
Drugari,treba mi pomoc,naime burazer je kupio kravu,kazu vlasnici da je krava umaticena i da je njen prvi vlasnik ostvarivao subvencije na nju.Moze li mi ko reci sta mu je potrebno od dokumentacije da preuzme od te krave osim pasosa i zdravstvenog uverenja da bi je mogao prijaviti za subvencije?

mora da ide u maticnu sluzbu oni ce mu sve objasniti!@
 
Drugari,treba mi pomoc,naime burazer je kupio kravu,kazu vlasnici da je krava umaticena i da je njen prvi vlasnik ostvarivao subvencije na nju.Moze li mi ko reci sta mu je potrebno od dokumentacije da preuzme od te krave osim pasosa i zdravstvenog uverenja da bi je mogao prijaviti za subvencije?

Kao prvo ti mora imati započet proces selekcije u osnovnoj matičnoj službi (to su sada privatne firme, ne znam da li još negde to rade PSS), taj koji je prodao kravu može da si napravi problem ako ju je ove godine prijavio za subvencije. Ako je dobio pare, ne sme da je proda do kraja godine, a ako je još u procesu i prođe kroz papire verovatno mu je skinu sa spiska. Koliko se sećam podnošenje zahteva bilo je do 30.6. za krave, a mislim da je do 15.1.2015. rok za podnošenje zahteva za prvotelke koje su naravno prošle smotru i imaju HB broj.
Kada se grlo prodaje vadi se pedigde, to izdaje glavna matična organizacija, kod nas je to Poljoprivredni fakultet u Novom Sadu. Sa tim pedigreo grlo prijavljuješ osnovnoj odgajivačkoj organizaciji iliti matičnoj službi i sa tim grlom nastavljaš dalji proces selekcije.

Ako te zanima neka matična služba javi se pa ću ti poslati koji rade na našem terenu.
 
Ima na predhodnim stranama nesa1 , ivan skoro potvrdili da su dobili subvencije ali manje imaju krava nego npr ja , moraju da nesto kazu iz agrara pa ako prodje prodje.
 
E ljudi mani te se zvanja njih gore, jednu pricu pricaju drugu rade a treca se desava.... Samo nas vozaju u krug, a plata im leze redovno lego im kancer da bogda lazljiv!
 
Nazad
Vrh