Subvencije za mlečno govedarstvo

Da li ti znaš kako se dolazi do umatičenih krava ili pričaš da bi pričao.
Druga generacija od sada prijavljenih krava dobija HB broj ,nista komplikovano samo treba vremena koje si ti izgubio zaleci sa na forumu.
Znam da si pisao i pre vise godina o problemu neumaticenih grla , da si tada pokrenuo proceduru od tih krava unuke bi vec imale papire.
Mnogi su do papira dolazili i na kvarno kupujuci ih od rashodovanih grla sto znam da ti ne bi uradio.
 
I sad onaj ko ima 3 teleta misli pa tele ce izaci na 33 000, onaj sa 10 teladi 10 000 jedno tele, a ono u stvari nece niko dobiti vise od 100 000, pa imao 265 krava koje su otelile žensko tele. A koliko je za jedno, to izgleda nisu smislili.
Bagra.
Ministarka je obecala 100000 po jednom teletu (samo nije objasnila na koji nacin misli to da izvede) ili 50% povracaja za kupljenu junicu koja sad trenutno vredi oko 2000e.
 
Druga generacija od sada prijavljenih krava dobija HB broj ,nista komplikovano samo treba vremena koje si ti izgubio zaleci sa na forumu.
Znam da si pisao i pre vise godina o problemu neumaticenih grla , da si tada pokrenuo proceduru od tih krava unuke bi vec imale papire.
Mnogi su do papira dolazili i na kvarno kupujuci ih od rashodovanih grla sto znam da ti ne bi uradio
Ušao sam ja u proceduru 2015.Imao sam jednu kupljenu umatičenu-koju mi nisu priznali a kod prethodnog vlasnika je dobijala subvencije-provereno.Rečeno mi je da će ženska telad koju ostavim kada se otele imati pravo.I ja tako uradim.I dođoše 3 junice i otele se.Nemam pravo jer im majke nisu umatičene i tu mi pukne film.Bukvalno,nema šanse da od svog stada dobijem umatičene krave.I pošteno je to mene koštalo.Pre nekoliko godina smo počeli da dobijamo po 20000 za krave za odgoj teladi.
 
@petarkrsmanovic I kod nas uzimaju 4000 po kravi maticne sluzbe. Za junicu 5000.

Ovaj kukuruz koji stocari sada treba da dobiju kod nas ce retko ko dobiti, posto ljudi vecinom prave sir ili na neki drugi nacin preradjuju, nikoga ne kaci taj besplatni kukuruz, kao da mi ne drzimo krave ako ne dajemo mlekari.


Poslato sa BLA-L29 pomoću Tapatoka
 
I ja nisam dobio jer predajem na otkupno mesto.Pa zar na tom otkupnom mestu nema mog imena.To njima nije važno-treba im račun gde je uplaćena premija.To su im cake gde eliminišu dobar deo stočara.A dali su nekom što ima 1 kravu (nemam ništa protiv što je čovek dobio)-kako on kvartalno dobija kvotu zapremiju.Dibija zato što ja predajem mleko i za njega.Nisam dobio ni kovid pomoć za 8 grla.Ovde nema razloga za odbijanje jer je sve išlo preko veterinarske službe.Tako ministarstvo dobru količinu novca zadrži.Kad ih nazoveš-ili se ne javljaju ili samo odgovore da će proveriti gde je greška.Sad ispada da kukumavčim ali tu je u pitanju poprilična svota.
Sad čekam rešenje -uginulo mi je tele (žensko) koje nije imalo ni 50kg od ZOO higijene,koliko će mi nakarikati.Pre 8 godina sam za kravu od 740 kg platio 24000.
 
Kako misliš da nešto dobiješ ako ne ispunjavaš uslove?Nisi zaveden u sistem i jednostavno te nema, ne vide te kao stočara!To bi bilo isto kao kada bi otišao kod javnog beležnika i rekao ej, gospodine parcela pod tim i tim brojem je moja, hoću da je prepišem na sebe a nemaš nikakav dokaz o vlasništvu.
Nisi jedini koji nije dobio kovid pomoć, može se reći da su retki oni koji su dobili.
Što se tiče matičenja i matične službe u to smo krenuli još pre 20+godina kada nije bilo nikakvih davanja po tom osnovu i pitanju.Proces je dug, treba da se čeka, da budeš u neprekidnom kontaktu sa matičnog službom, da stalno javljaš o promenama, prinovama, uginućima, da plaćaš smotre, mesečne analize mleka, članarine, zahteve itd ali ako se već baviš time totalno je besmisleno nemati umatičena grla.Ništa se ne rešava niti dešava preko noći ali nije problem niti bauk.Takođe kod subvencija za neumatičena grla svako tele koje ta krava oteli ne bitno da li je muško ili žensko mora da završi na klanici, ne može za priplod!To mnogima nije jasno niti to znaju pa će tek biti ozbiljnih problema po tom pitanju.
 
Kako misliš,nisam zaveden u sistem kao stočar.Da se ne bih ponavljao i u proces matičenja sam ušao i naleteo na zid i bacio preko 1000E.Znam kakve su sve mućke sa umatičenjem.Ni jedna umatičena krava kroz papire nije uginula.Nije moje da sprovodim red ali više od polovine umatičenih krava nisu ta grla.
Ja mogu da krenem sa umatičenim grlima jedino kupovinom istih.
Ovo da telad neumatičenih grla mora na klanicu nisam znao.Uglavnom prodajemo mušku telad.Nje mi jasno ako to tele kao junica ostane steona.Zar će i to klati iz razloga što ispunjava uslove jednog glupog sistema.
Koliko tebi pomaže ta ista matična služba,da bi se opravdao njen opstanak.
 
Lepo, nisi jer ne ispunjavaš uslove koje sam naveo direktno ili indirektno gore a koji se ponavljaju u temi non stop pa ne bih pisao opet niti ponavljao k'o papagaj, znaš i sam.
O mućkanju ne bih polemisao a ko god se ozbiljno bavi ovim poslom neće sebi dozvoliti da zarad nekoliko grla ode u petogodišnji pasivni status gazdinstva!To nije igranje niti za.ebancija.
Ne moraš da kupiš umatičeno grlo već da kreneš od malog ženskog teleta u proces i tek kada to malo tele postane baba imaćeš umatičeno grlo sa pedigreom!Opet ponavljam proces je dug i spor, ne može da se umatiči grlo preko noći niti za par nedelja i meseci već od 4-6 godina!
Koliko mi pomaže matična služba?Pomaže mi mnogo jer ne moram da razmišljam o slanju zahteva, o kvartalima, o tačkama na i o izradi pedigrea, odjavama, prijavama, maminoj mami.Moje je da javim promene, platim članarinu, dostavim potrebnu dokumentaciju koja se od mene traži a sve ostalo njihov posao.Sve se to na kraju isplati dok špekulacije i ostalo vode u to da nemaš ništa, gubiš dosta, moraš da platiš deo, veći ti se vrati pa iako kasni kada god dođe, dobro dođe.
 
Verovatno znaš da se kupuju papiri za umatičene.To mnogi rade da se ne lažemo. .Kupio sam umatičenu kravu,pre toga provereno kod ovih što vode matičenje.Kada je prešla na moje ime ona se više nije vodila kao umatičena.Kako,zašto,nemam pojma.Već sam pisao o tome.A o tome šta sve dobija HB broj,to je već druga priča.
Nije ni važno,preživeli smo mi i bez subvencija i bez umatičenih grla.ali kakva je situacija u stočarstvu, možda i batalimo sve i zatvorimo gazdinstvo i stavimo tačku.Deca se pozapošljavaju,sve se rasproda i da više ne gledamo u nebo.Imam momentalno 9 provereno steonih krava i junica,kompletnu mehanizaciju.I to je neki mali kapital.
 
Samo još da se izvinem što sam iznosio svoj problem iskreno i bez uvijanja.Molio bih vas da nastavite sa pričom gde se stalo pre mog posta i neka moderatori izbrišu ovu diskusiju.Pozdrav.
 
Svako podnosi zahtev prekog svog profila na eupravi. Ima objasnjenje, nije komplikovano. Matične sluzbe su poslale elektronske zahteve u GOO i grla koja su odobrena biće proveravana od strane UAP i isplaćivane subvencije. Planiraju da rade sve elektronski i biće brza obrada zahteva. Kako će funkcionisati, videćemo.


Sent from my iPhone using Tapatalk
 
Bez matične službe ne bi postojalo mlečno govedarstvo.Takva su razmišljanja.Mnogi podržavaju te derikože.Ja ne znam šta je sa našim narodom.
 
Nazad
Vrh