Subvencije u poljoprivredi za 2017 godinu

Samo da dosolim, nema više kamate na Eure sa 2%.One su sada većinom od 0,4-0,9% na godišnjem nivu.
 
Zato sto je nastupila velika kriza u drustvu i sve manje ljudi uzima bilo kakve kredite, ili su vec u kreditima.
Zato banka ne nudi veliku kamatu na stednju jer nema taj novac posle kome da da. Setite se da je rekordni procenat bio 9% za stednju a sada, eto, kako cujem je 0, 9% zato sto banka vec ima dosta novca a nije joj cilj da ga drzi kod sebe.

Sinoc sam ugostio vencanog kuma i evo vam pravi primer, svez da sveziji ne moze da bude.
Pre 7 dana je podneo zahtev za kredit za stan. Stan kosta 40.000e 52m2 u Obrenovcu, novogradnja.
Dao je ucesce 12.000e i uzeo kredit 28.000e sa periodom otplate na 18 godina sa kamatnom stopom od 2,99-3,09% na godisnjem nivou. Ukupno vraca 35.500e.

Znaci vraca svega 7.500e vise. A pitajte nekoga koliko vise treba da vrati ko je uzeo stambeni kredit pre nekih 10-15 godina kada su strane banke uletele u Srbiju.
 
Danas sam se interesovao za kredit za traktor. Ista banka, isti sluzbenik, samo 9 meseci kasnije. Sada nude na 4.25%, a kada sam pre pitao onda je islo po 6.5%. Dakle novci su sve jeftiniji, a solventih korisnika kredita sve manje. Zato ako imate cistu kreditnibiro istoriju mozete se i cenkati malo i izvuci 4+euribor6m.
 
U Rumuniji ako hoces da zasadis sumu odmah dobijes 6000e po ha start up i godisnje 2500e po ha za svakog ha zasadene sume
 
Lik i Starkelja idu u paketu otkad su prodali poljoprivrednike zarad licnih interesa...lojalni svakoj vlasti za malo masti...
 
@Radashin
Ovo je samo primer koliko idu cene dole. Preko pokrajine je 2%, a ima i 3% u dinarima kao sto si napisao.
 
Ulozeni kapital u 20ha i u osnovnu mehanizaciju je oko 200000E. A koliko su ti ulozio u tvoje radno mesto?
Kapital iliti dedovina, prenose se generacijama, kako on radno mesto da prenese na potomke ?

- - - - - - - - - -

Da li ti znas koliko kosta 20ha zemlja u mom kraju? 280.000e i nek je mehanizacija potrebna za to 20.000e. 300.000e je kapital sa kojim se radi da bi se zaradilo 300-500e po hektaru? Mala je to dobit na angazovan kapital. Tako da nije samo broj sati koji je ukljucen u posao jedina bitna stavka. Koji angazovani kapital ima radnik koji dodje u fabriku da radi?

Za 300.000e dobit treba da bude barem 10% da bi posao imao smisla. A ja ne znam da neko razadjuje 1500e po hektaru neto dobiti.
Slazem se kolega, ali ali zemljiste je trajno dobro i nema amortizaciju, tako da opet dolazimo na prenosenje nekoliko kolena generacijski, sto ni za jednu masinu nije slucaj ili obekte koji se uvek amortizuju.

- - - - - - - - - -

Nisi ti mene izgleda razumeo. Ja samo navodim to kao jedan, meni poznat slučaj, da bi se uvidele silne anomalije u društvu.
Ja igrom slučaja imam dosta rodbine, prijatelja i poznanika koji rade u javnim preduzećima (komunalno Grocka, Čistoća, GSP, Zelenilo Beograd) i većina njih ima platu 50k+.
Međutim, ipak je mnogo više ovih što rade za 25-28k.

Šurak i šurnjava rade za ukupno 65k, takođe u BG.

Kolega imate familiju da Vas svaka kuca za zeta pozeli.

- - - - - - - - - -

Zato sto je nastupila velika kriza u drustvu i sve manje ljudi uzima bilo kakve kredite, ili su vec u kreditima.
Zato banka ne nudi veliku kamatu na stednju jer nema taj novac posle kome da da. Setite se da je rekordni procenat bio 9% za stednju a sada, eto, kako cujem je 0, 9% zato sto banka vec ima dosta novca a nije joj cilj da ga drzi kod sebe.

Sinoc sam ugostio vencanog kuma i evo vam pravi primer, svez da sveziji ne moze da bude.
Pre 7 dana je podneo zahtev za kredit za stan. Stan kosta 40.000e 52m2 u Obrenovcu, novogradnja.
Dao je ucesce 12.000e i uzeo kredit 28.000e sa periodom otplate na 18 godina sa kamatnom stopom od 2,99-3,09% na godisnjem nivou. Ukupno vraca 35.500e.

Znaci vraca svega 7.500e vise. A pitajte nekoga koliko vise treba da vrati ko je uzeo stambeni kredit pre nekih 10-15 godina kada su strane banke uletele u Srbiju.

Nisu bili ludi ti ljudi koji su uzimali kredite da unapred znaju da ce vracati trostruko vece iznose, svi su uzeli "povoljne kredite". Ne zelim da baksuziram, ali tek su usli u utakmicu i daleko je kraj.

- - - - - - - - - -

Danas sam se interesovao za kredit za traktor. Ista banka, isti sluzbenik, samo 9 meseci kasnije. Sada nude na 4.25%, a kada sam pre pitao onda je islo po 6.5%. Dakle novci su sve jeftiniji, a solventih korisnika kredita sve manje. Zato ako imate cistu kreditnibiro istoriju mozete se i cenkati malo i izvuci 4+euribor6m.

Sad opet na tebe da se vratim, nije to nista tako drasticno povoljno jer kamata je pala, ali i cene mehanizacije padaju. Druga prica da je traktorima cena kao pre 5-10 godina, a ove kamate.
 
Kolega imate familiju da Vas svaka kuca za zeta pozeli.

Ma što bi me poželeli, nemam ja ništa od toga. Navodio sam to kao primere. Dosta poznanika radi u javnim BG preduzećima jer su to ogromni sistemi sa hiljadama zaposlenih. Iz mog mesta, sa oko 2.5k stanovnika (ukupno, ne radno sposobnih, plus mnogo njih ne radi u firmama, već od voćarstva), preko 100 ljudi radi u njima. Vozač noćne smene u Gradskoj čistoći prima skoro 90k. Drugar u GSP Beograd održava mrežu (tramvaj i trolejbus) prima oko 58k, vozač busa isto preko 50... Govorim o stalnom radnom odnosu, ugovorci primaju duplo manje. S druge strane, masa njih radi u privatnim firmama za 25. Šurak radi kao magacioner u Aromi za 28-30k. Javna preduzeća jedina imaju koliko-toliko pristojne zarade. Sve ostalo je katastrofalno.
 
Nema to nikakve veze što se zemlja prenosi sa koljena na koljeno , ipak je tu veliki ulog u pitanju i mala dobit sa obzirom na uloženo . Nemora se zemlja prenositi , može čovjek to prodati i dolazi do tih para , ili isto tako može to i izdati drugome . Ako se uzme ovo što je kolega naveo 20ha ili 5ha nije bitno kada se uzme u obzir koliko je to novca ili koliko dobija ako da drugome i ništa ne radi izlazi da je trenutno slaba zarada na ratarstvu.
 
Ma što bi me poželeli, nemam ja ništa od toga. Navodio sam to kao primere. Dosta poznanika radi u javnim BG preduzećima jer su to ogromni sistemi sa hiljadama zaposlenih. Iz mog mesta, sa oko 2.5k stanovnika (ukupno, ne radno sposobnih, plus mnogo njih ne radi u firmama, već od voćarstva), preko 100 ljudi radi u njima. Vozač noćne smene u Gradskoj čistoći prima skoro 90k. Drugar u GSP Beograd održava mrežu (tramvaj i trolejbus) prima oko 58k, vozač busa isto preko 50... Govorim o stalnom radnom odnosu, ugovorci primaju duplo manje. S druge strane, masa njih radi u privatnim firmama za 25. Šurak radi kao magacioner u Aromi za 28-30k. Javna preduzeća jedina imaju koliko-toliko pristojne zarade. Sve ostalo je katastrofalno.
To je Beograd za koji cela država radi.U Vojvodini su plate kao kod privatnika u Beogradu.
 
Ne znam kolike su plate u JP u NS, Nišu, Inđiji, Kragujevcu...
Nije normalno da državna preduzeća imaju veće plate od privatnih, za slično radno mesto. A imaju i to - duplo!

P. S. Ja pripadam Beogradu, gradska opština Grocka. Međutim, ni blizu nemam uslove kao onaj na Vidikovcu, o centru BG da ne govorimo. UVEK ćemo raditi za neki centar, gde ima mnogo glasača, uvek. Asfaltira moju ulicu, to vidi 100 ljudi, sredi Terazije, vide milioni! Tako je, jbg... Onaj u Osijeku sada delom radi za Zagreb. Ti radiš za NS i BG. Nepravda je to, ali pravde nikada nije bilo, niti će biti. Nigde. A mi smo sirotinja raja, a ona vazda harač plaća. Nekome.
 
neznam da li ima zarade na ratarstvu ili ne ali cinjenica da u mom mestu je barem 100 jutara sto ja znam ove godine promenilo vlasnika i nisu dosli sa atrane nego ljudi koji su vrsili arendu su kupovali tu zemlju a odakle novac ako nema zarade stocari se nisu obogatili a ratarima ide dosta dobro ako se zemlja ovako brzo bude prodavala veoma brzo ce ostati samo veliki moj babo je nekad zaustavljao put kad su strajkovali a koliko bi sad ljudi izaslo na drum sve nas je manje i sve cemo manje znaciti dali bi sloba smeo da da zemlju arapima a sad se niko nije ni pobunio malih nece biti veliki ce cutati njima je dobro a zabijacki ce biti sve manje
 
Da nema neko zarade, sigurno da ima. Pogotovu kod ovih od preko 100 hektara.
Ko bih toliko ulagao u mehanizaciju i kupovao zemlju da nema koristi.

Najveci problemi su kod ovih malih, koji iz godine u godinu sve teze napreduju.
 
U Rumuniji ako hoces da zasadis sumu odmah dobijes 6000e po ha start up i godisnje 2500e po ha za svakog ha zasadene sume
Pa i kod nas ti je slicna situacija ako hoces da zasadis sumu. Za dozvolu drzavi uplatis 6000 eur a kasnije placas po 2500 eur drzavi kroz porezu i nadoknadu za odvodnjavanje. Istoti je to kao i u Rumuniji:ppozdrav:
 
NA....Kapital i dedovina se cuva i obogacuje kroz generacije do onog momenta dok se ne pojavi neko raskalasan, lenj, manje snalazljiv pa taj kapital ne spic.a. Od tog momenta sledega generacija je osudjena na losiji zivot. Drugi primer ti je kad si imao dedu koga je interesovala samo fabrika i dobra plata i da zaposli sina po mogucnosti u tu istu fabriku. Ni ovog nista nije interesovalo samo dobra plata, stan od drzave, letovanje, zimovanje, dobar auto i da mu deca zavrse fakultet. Kad su zavrsili fakultet nema adekvatnog posla pa rade sve i svasta i za svoju situaciju krive druge ljude ciji su otac i deda drugacije razmisljali.
 
Nazad
Vrh