Subvencije poljoprivredi za 2014

Bio sam i nadnicar i poslodavac. Ako ne mozete da izfiltrirate 5-10 kvalitetnih ljudi da vam rade u sezonskim poslovima, onda ili ste velike stipse ili zakidate na 10min i slicno.
Ovom prilikom pozdravljam najpostenijeg poslodavca u Staparu Radomira Sunku. Kod koga uvek od 10 potrebih se prijavi 40 ljudi. Jednako se uradi i kad je na njivi i kad nije.:ppozdrav:
U potpuno se slazem sa tobom ja uvek kroz salu smeh odradim sa ljudima posao ,alkohol ili pice je najmanje bitna stvar bitno je da se se posao zavrsi i uvek moze covek da racuna na te iste ljude,ima ljudi koji zakidaju na putu do njive kacenje pripreme ja na to nisam nikad obraca paznju dali cu nekog da platim vise sat vremene ,ako placas nadnicare verovatno se radi veci posao od koga ce gazda da ima zaradu pa ce i njemu da ostane ako nema za sebe onda je normalna stvar da nema ni za nadnicare netreba onda omalovazavati tudju radnu snagu.
 
Malo diskusije nece nikog povrediti, niko nikog ne vredja svako kaze sta misli, ako predjemo limit, moderatori ce nas upozoriti, ja cu se prvi povuci, :) Ili neka dau subvencije po regionima kako treba ili neka ukinu...
 
10483235_10202554316606818_5178187061938814768_n.jpg
 
Ako bismo bili pametni i slozni ne bi se odrekli nikad subvencija, vec bi trazili vise kao u narmalnim drzavama. Samo u cirkuskim zemljama nema subvencija ili navodno ima ali ko da ih nema!
A mi posto smo takav narod i takvu sloznost imamo, ludi su sto nam daju i 1 dinar.

Recimo u Americi nema nikakvih subvencija a smatra se najvecom poljoprivrednom zemljom na svetu. U svajcarskoj na primer ko radi na vecoj nadmorskoj visini ima vece subvencije od onoga sto radi na manjoj nadmorskoj visini.
Samo u ovoj nasoj cirkuskoj zemlji mozes da uzmes subvencije a da ne znas ni gde ti je njiva, kao sto je radjeno ranijih godina dok nisu pocele kontrole...
 
Ameri nemaju subvencije, ali imaju zasticenu i zagarantovanu cenu. Tamo je sasvim druga filozofija i kod njih je osiguranje sve i svja.
Subvencije u Srba su i vise nego cirkus. Mali procenat subvencija je utrosen tamo gde je trebalo, a veliki su pojeli advokati, doktori, zakupodavci i ostali.
 
Ej narode,ja sam imao 5 iz geografije,znam kolika je nasa zemlja,nije samo vase selo Srbija,ima jos oko vas prostora....

- - - - - - - - - -

Da ne bezimo od teme,subvencije po klasi zemljista,sta mislite
 
Dosta sam razmisljao o tome kako uspesno spreciti malverzacije sa subvencijama

Nafta-cas nadjes racune koji su ti potrebni
Mineralno djubrivo-ista prica (doduse malo teza)
Preko prinosa-ne bi bilo pravedno za sve
Das ljudima kes-odu na more (recimo)

Mislim da sam uspeo da nadjem idealno resenje:

Treba subvencije dati po hektaru (uz kontrolu obrade zemlje) stim sto ce se dobiti kes na poljoprivrednoj kartici, koji moze iskljucivo da se iskoristi u poljoprivredi. Sta to zapravo znaci:

Imas 10ha x 12000 din = 120.000 din ti se uplati.
Sa tim novcem mozes kupiti ili naftu, ili min.djubre, traktorsku gumu, rasipac, seme itd. Mozes takodje taj novac da prebacis nekom drugom iskljucivo na njegov poljoprivredni racun da se na taj nacin udruzite kod kupovine neke vrednije mehanizacije, ali nikako ne mozes podici kes.

Na taj nacin:
Sav novac ostaje u poljoprivredi, nema malverzacija (cak iako ih ima, ponovo je novac u poljoprivredi), niko ne moze da se ljuti sto nije digao kes kada mu mnogo vise po hektaru treba od ovih 12000 din, automatski bacas vise mineralnog djubriva (kad vec ne mozes tom karticom nista drugo da kupis) i imas vece prinose. Itd.
 
@MomoSaric
Nadimak je spicname i datira verovatno 200+ godina. Nije po tome dobio nadimak.

@markokg
Po meni resenje koji si predlozio je korak napred od postojeceg. Na to dodati jos stepenasto subvencionisanje i evo resenja.
 
A dati subvecnije po ha i onima koji ne obradjuju zemlju a istu imaju?
Kad bi ovi iz vrha gledali i ovu temu,da poslusaju neki predlog,a ne samo rod kukuruza.:osmeh:
 
Marko dobar predlog,da kazem idealan posto vecina i preko 50% seljaka pare od subvencija koristi za druge stvari.
 
Kad već predlažemo : da država samo uplati kvalitetno osiguranje i ništa više . Kolko ko ima zasijano nepita te hoćeš ili nećeš nego ti uplati osiguranje da ne propadneš od nepogoda a ako ima dovoljno i osiguranje od preniske berzovne cijene . Onda će riješiti i problem : protivgradne odbrane , čišćenja kanala , pogrešne agrotehnike npr datumi sjetve , nenormalne gustine , pogrešan izbor fao grupe i slično jer će ti osiguravajuće kuće sve to da odrade ali i da ti vise iza ledja šta radiš.
 
A dati subvecnije po ha i onima koji ne obradjuju zemlju a istu imaju?
Kad bi ovi iz vrha gledali i ovu temu,da poslusaju neki predlog,a ne samo rod kukuruza.:osmeh:

U prvoj recenici kod resenja sam stavio u zagradi da treba sprovesti kontrolu obrade zemlje, uz pretnju visokim kaznama za malverzaciju. Imas 5ha, a obradjujes 4, onda trazi subvencije za 4 a ne za 5ha.
 
Pa nema tu malverzacija jer se neradi sa parama,novac je namenski i nije interesantan toj grupi vrednih kao-seljaka.Znaci letovanje u grckoj nemoze da se plati tom karticom.
 
Ameri nemaju subvencije, ali imaju zasticenu i zagarantovanu cenu. Tamo je sasvim druga filozofija i kod njih je osiguranje sve i svja.
Subvencije u Srba su i vise nego cirkus. Mali procenat subvencija je utrosen tamo gde je trebalo, a veliki su pojeli advokati, doktori, zakupodavci i ostali.
Koju zaštićenu cenu,čikašku berzu ili iz Mineapolisa kad vidimo teško da može biti reči o nekoj zaštiti,trenutno je novosadska "zaštićenija"...
pr%2019.JPG
 
Kad već predlažemo : da država samo uplati kvalitetno osiguranje i ništa više . Kolko ko ima zasijano nepita te hoćeš ili nećeš nego ti uplati osiguranje da ne propadneš od nepogoda a ako ima dovoljno i osiguranje od preniske berzovne cijene . Onda će riješiti i problem : protivgradne odbrane , čišćenja kanala , pogrešne agrotehnike npr datumi sjetve , nenormalne gustine , pogrešan izbor fao grupe i slično jer će ti osiguravajuće kuće sve to da odrade ali i da ti vise iza ledja šta radiš.
Je l ti ovo hoces da kazes da seljacima treba staratelj.Mislim da niste u pravu, seljacima treba korektan odnos drzave, otkupljivaca, preradjivaca, distributera repromaterijala za poljoprivredu, jednom recju, fer poslovanje, a ne ucenjivanje, zakidanje na svim stranama..............

- - - - - - - - - -

Nije mi jasno ovo sto sam procitao "pare od subvencija odu na pogresnu stranu, ne vrate se u poljoprivredu", kako, ako se neko bavi samo poljoprivredom, pa samo seme i hemija vredi tih 12000 din sto se dobije za subvencije po ha, a gde je ostalo.Prosecno, hektar, da bi se kako-tako zasejao i obradio kosta oko 30000 din, minimalno, a to je daleko vise nego tih 12000din subvencija.
 
Do kada se treba predati za povračaj novca za osiguranje useva? Kada je neko spomenuo malopre osiguranje upalila se lampica ,skroz sam zaboravio.
 
Nazad
Vrh