Subvencije poljoprivredi za 2014

Zato nam je tako u poljoprivredi jer svako brine iskljucivo o sebi i licnim interesima ali kad je gusto itekako bi valjalo da svi budemo ista celina a ne reci briga me za vas koji radite 50 + kj
Za neke je mnogo 50 kj za neke 100 a za neke 500kj. Kao sto je za neke mnogo 100 evra nekima je mnogo 1000 a nekima 1.000.000 evra.
Vec po ko zna koji put pisem da procentualno ulaganje ili profit je identican ili raditi 10 kj ili 100 kj ili mnogo vise. Sve je to isto kad se racuna u%!
 
Nemojte praviti racun bez krcmara. Sacekajmo uredbu, pa cemo videti. Mozda bude nesto dobro za vecinu nas. Nikad nece biti svima po volji.
 
Zato nam je tako u poljoprivredi jer svako brine iskljucivo o sebi i licnim interesima ali kad je gusto itekako bi valjalo da svi budemo ista celina a ne reci briga me za vas koji radite 50 + kj
Za neke je mnogo 50 kj za neke 100 a za neke 500kj. Kao sto je za neke mnogo 100 evra nekima je mnogo 1000 a nekima 1.000.000 evra.
Vec po ko zna koji put pisem da procentualno ulaganje ili profit je identican ili raditi 10 kj ili 100 kj ili mnogo vise. Sve je to isto kad se racuna u%!
Pa zavisi kako računaš ako ti na primer sa 1kj,ostane čisto 100eu i radiš 50kj ostaje ti za zivot 5000eu a ako radiš 2-3-4-5 puta više pa ti računaj kako se kome isplati i kako će ko pričati o subvencijama a najveći problem ovde je što taj ko radi 10kj ili nešto slično nemoze dati 250-350eu za arendu baš zbog toga jer nema isto ko taj ko radi 5 puta više i normalno onaj sitan poljoprivrednik će smatrati onog sa 100h da je tajkun ili tome slično jer sitan paor u svakom slučeju teze zivi od nekog veleposednika .A eu i njihovi propisi toje još za nas jako daleko
 
Moje misljenje je po onome sto vidim u slom selu da svake godine je sve vece raslojavanje. Ljudi sa vise zemlje napreduju nezadrzivo i za 10-20 godina imacemo nove gazdurine sa ogromnom kolicinom zemlje koju obradjuju. Licno sam za to da subvencije budu stepenaste. Npr za prvih 10ha 120e, od 10-20ha 100e, 20-30ha 80e ili neka slicna metoda. Gde ce se destimulisati uzimanje u zakup 500kj i slicne mahinacije. Da se kontrolisu gazdinstva i ako se utvrdi da je fiktivan zakup (zbog 99ha) kazniti i jednu i drugu stranu drakonskim kaznama. Sve se moze dovesti u red, samo kad se hoce.

Po meni na ovaj nacin bi se zaustavilo propadanje malih gazdinstava, i sprecilo formiranje super veleposednika.
 
Naravno da nece u "nasu korist" niko nista doneti. Ono sto odgovara tebi,nece odgovarati nekom trecem i obrnuto. Samo se nadam da ce vecini ici u prilog nova raspodela podsticaja.
Sto se tice soje,imas posebnu temu pa pogledaj koliku cenu sam prognozirao pre zetve.
 
Moje misljenje je po onome sto vidim u slom selu da svake godine je sve vece raslojavanje. Ljudi sa vise zemlje napreduju nezadrzivo i za 10-20 godina imacemo nove gazdurine sa ogromnom kolicinom zemlje koju obradjuju. Licno sam za to da subvencije budu stepenaste. Npr za prvih 10ha 120e, od 10-20ha 100e, 20-30ha 80e ili neka slicna metoda. Gde ce se destimulisati uzimanje u zakup 500kj i slicne mahinacije. Da se kontrolisu gazdinstva i ako se utvrdi da je fiktivan zakup (zbog 99ha) kazniti i jednu i drugu stranu drakonskim kaznama. Sve se moze dovesti u red, samo kad se hoce.

Po meni na ovaj nacin bi se zaustavilo propadanje malih gazdinstava, i sprecilo formiranje super veleposednika.
U prosečnoj godini,na katastarskom jutru zemlje u VLASNIŠTVU,u proseku (da se seje svega pomalo) ostaje 300-400eura čisto,izvedite mi matematiku na do 30ha da živi npr.četvoročlana porodica

A ono poslednje se lako da sprečiti,uvesti ponovo "maximum" (naravno nakadšnji limit bi sad bio apsurdan)
 
Moje misljenje je po onome sto vidim u slom selu da svake godine je sve vece raslojavanje. Ljudi sa vise zemlje napreduju nezadrzivo i za 10-20 godina imacemo nove gazdurine sa ogromnom kolicinom zemlje koju obradjuju. Licno sam za to da subvencije budu stepenaste. Npr za prvih 10ha 120e, od 10-20ha 100e, 20-30ha 80e ili neka slicna metoda. Gde ce se destimulisati uzimanje u zakup 500kj i slicne mahinacije. Da se kontrolisu gazdinstva i ako se utvrdi da je fiktivan zakup (zbog 99ha) kazniti i jednu i drugu stranu drakonskim kaznama. Sve se moze dovesti u red, samo kad se hoce.

Po meni na ovaj nacin bi se zaustavilo propadanje malih gazdinstava, i sprecilo formiranje super veleposednika.
Neki tito mora ustati!
 
Mindjusar hoces da kazes da porodica ako ima CISTO 350e/kj ne moze da zivi od 50kj ?

Lako bi oni zastitili malog seljaka da imaju interesa od njega. Mada mali i dalje nece propasti ko ima svoju mehanizaciju i nije duzan,najnezavidniji polozaj trenutno imaju oni koji rade tudju zemlju u zakup i pokupovali mehanizaciju za tu zemlju,a rate idu ...
 
Ok nek ostaje 350e/kj prosecno na prosecnom usevu. Na hektar je to 600e, x30ha = 18000e. Ne vidim sta je problem da sa 18.000e zivi cetvoroclana porodica. Vama je mozda za zivot potrebno vise (navikli ste na razne komocije u zivotu), ali isto tako zacudili bi ste se, da sa daleko manjim godisnjim prihodima ljudi zive.
 
30ha=51kj x 300 Eura (racunam minimum) = 15300 / 12 meseci =1275 Eura minimu mesecno. Mislim da mnogi ljudi zive i sa mnogo manjim primanjima
 
Pa zavisi kako računaš ako ti na primer sa 1kj,ostane čisto 100eu i radiš 50kj ostaje ti za zivot 5000eu a ako radiš 2-3-4-5 puta više pa ti računaj kako se kome isplati i kako će ko pričati o subvencijama a najveći problem ovde je što taj ko radi 10kj ili nešto slično nemoze dati 250-350eu za arendu baš zbog toga jer nema isto ko taj ko radi 5 puta više i normalno onaj sitan poljoprivrednik će smatrati onog sa 100h da je tajkun ili tome slično jer sitan paor u svakom slučeju teze zivi od nekog veleposednika .A eu i njihovi propisi toje još za nas jako daleko

Prvo da ne budem shvacen pogresno i ja se smatram malim sto ne znaci da je tako ako se pita neko ko radi 15 kj ratarstva! Dakle radim dosta vise od toga a dosta manje od 100 kj!
E sad, ne moze da mi bude jasno jedna stvar, a to je:
- Kad ce biti jasno onima koji danas obradjuju manje od 20 kj ili cak 50 kj da u 99% slucajeva nece NIKAD dostici one koje rade vise od 200 kj ili vise!
To sto je nekima zelja je jedno a realnost drugo! Zato loptu na zemlji i opusteno! Ne ocekujte taj film od ovih glavonja da ujednaci i isbalansira, nikada! Mora biti jasno da mnogo vise koristi imaju od tih vecih nego od manjih! Pre svega konkretno u nasem selu a i okolini od nekolicine vise ne mozes naci nista ni u arendi jer jednostavno ovi nude toliko da manjim poljoprivrednicima je nemoguca misija platiti toliko!
 
Prepolovi,pola ode na obaveze prema državi (PIO,ZdrO,porez na zakup,porez na dobit),održavanje mehanizacije... ,pa ako je to porodici jedini prihod,pitao bi te :ppozdrav:

Jer ako ćemo pošteno,takvo gazdinstvo bi trebalo biti u sistemu PDV,po starom (bruto prihod >4mil.)
 
Prepolovi,pola ode na obaveze prema državi (PIO,ZdrO,porez na zakup,porez na dobit,održavanje mehanizacije) ,pa ako je to porodici jedini prihod,pitao bi te :ppozdrav:
Malopre napises ostaje 300-400 Eura cisto po Kj, a sad odbijas sve sem semena i djubreta. Prvo se dogovori sam sa sobom,pa iznesi konstataciju.
Kad se sve poplaca ostaje sigurno 300Eura po Kj ako si vlasnik zemlje.
 
Čisto,kad gledaš proizvodnju npr soje (prosek u zadnjih 10god. a to znači prihod (bruto RSD na 1kj) - ulaganja ( seme,đubrivo,pesticidi,gorivo,žetva,...) = što svi kažu ostalo čisto,pa od tog čistog se plaća SVE,zar ne? Promeneš ove godine 2 akumulatora,1gumu,i uradiš generalku,od čega plaćaš takve stvari???
 
Pa ostaje toliko kad racunas samo direktno ulaganje. One druge obaveze sto je Mindjusar naveo su samo trosak koji si obavezan primiriti. A za zivot je vec pitanje koliko ostaje!
 
Za 50kj ratarstva (soja, psenica, kukuruz) ne treba bolji traktor od 558 ili 560. Garantujem da nece praviti vise od 300-350 sati godisnje da to obradi. Ako radi stocarstvo onda ne znam, ali verujem da treba bar jos jedan traktor i da se pravi dosta vise sati godisnje (kosenje, grabljenje, presovanje)

539 koji koristim ima za 24 godine oko 4000 sati. Celog veka je radio od 15-35kj i nije uspeo da vise natuce sati. Od ulaganja poslednjih 5 godina je imao 5 zamena ulja i 100e za strujnu instalaciju. Procena je da je 100e godisnje dovoljno za njegovo odrzavanje. Sto ce reci trecina profita od 1kj. Za moje shvatanje to je smesno... Jos nosi prve zadnje gume, prednje su jedno menjane.
 
Nazad
Vrh