Suša 2017

Ja sam svoje rekao.Kada krenu Tenerifi nema žaljenja.
 
Postavio sam nešto slika u temama ali da napomenem .Ovakvo stanje useva u ataru KO.Bašaid ne pamtim.Pšenica je njeno odradila i po svemu sudeći biće najuspešnija kultura ,suncukreta će još i biti ali kukutuza ,nikad manje.
Slike su sa mojih i komšijinih parcela ali ima mnogo gorih,koje nisam slikao.Medju tim gorim parcelama ima i suncukreta koji neće dati prinos veći od 500 kg.

 
Nema sta,susa nas izdesetkovala,kad nemamo agrotehniku kao ovi oko indjije.Oni sad ispadose najpametniji.
 
Kakva agrotehnika,kod mene je veci deo atara ko kod Kiraja,a jedan od boljih kokuruza je kod mog suraka,nije ga sparto uopste,prskanje je jako slabo uspelo,i baceno 100 kg ureje po kj,i nista vise . A kokuruzi koji su uradjeni u fulu oko njegovog nisu ni blizu njegovog neznam dal ce i biti nesto od njih,e sad ja razmisljam,dal je to spartanje,i puno vise vestaka toliko uticalo da okolne kokuruze toliko zaustavi,,budi sad pametan.
 
Kod nas su 2012 godine kukuruza imali svi koji su posejali bez grama veštaka dok ostali koji su uradili domaćinski nisu imali ništa.
 
Ima ona bedastoća kad nešto ne valja koja kaže: ko zna zašto je to dobro. E evo mi zapalo da vidim kakav je to njen smisao, na koji sam se osmehivao kada se potegne.


Kukuruz neš ne volem i tačka. Zaobilazim ga, mehanizacija mi za trave.

Ovog proleća se nekako sam posejao. Bem li ga kako i zašto al 5 kj utrča.

Ful NPK za ovdašnje prilike bez analize, ful urea, DKC 5031, prskanje na crno po preporuci zaštitara, prskanje protiv insekata takođe po zaštitaru, zemlja je čista pa sam prskanje zelenih korova preskočio i nisam se tu zayebao, čista je njiva, tek ponegde poneka ambrozija, špartanje i prihrana ANom.

Stanje useva, sranje kroz gusto granje, yebeš ga.


Suša.

Livade pred Sretenje dobile 150 kg/ha NPK, lucerka isto NPK samo 8*15*15. A pomozi Bože.

Sudanska trava i NPK i AN.

I quuraac...

Suša batice.


Livade kosio, katastrofa.

Lucerka blagi užas tiha jeza.

Sudanska trava nije ni nikla.

Tritikal dao dosta slame, fala mu i na tome.

A blago se namnožilo. To jede, na zdravlje im i na dug vek, ko mećava.


Suša bratac, suša.


E ono rasipanje na DKC, srećom pa bi, inače bruka, sve će to, ako dragi Bog da, u silažu. 5 kj. Domaćinski za prilike u mom komšiluku.

Svi će da ručkaju silažu. I telad i junad i zasušena grla i gospođe na muži, svi. Krkaju silažu i upijaju slamom od tritikala, a možda im prekostane i neka bala sena ili lucerke dok silaža nadođe.



Ko zna zašto je dobro kadikad se qurčiti sa DKCom.
 
Danas gledam onog majmuna ministra resornog ceri se na pinku i priča nebuloze,ni jednu reč da pomene da će suša da odnese 50% ako ne i više ukupnog roda u Srbiji.Sramota za ovu državu a mi ćutimo.
Nekoliko zadnjih ministara poljoprivrede su pravi biseri ljudske inteligencije. To je slika odnosa vlasti i svevisnjeg AV prema poljoprivredi i nama poljoprivrednicima.......u....u.....g....j..... ::000::
 
agriculture-farmer-farm-farming-harvest-flood-efin1710_low.jpg
 
Kod nas malo ova kisica popravila stanje ali ima parcela gde nece biti nista... Treba opet blokarati puteve i u pm nek se nose...
 
Овамо је јуни можда најсушнији у задњих педесет година. Пало је 33 литра кише, а просјек је 94 (додуше у срећна времена, од 1959 do 1978. Године.
 
U Padini je ovakva suša nezapanćena. Rod suncokreta biće prepolovljen. A što se tiče kukuruza na 50% parcela neće biti isplativo skidanje i taj kukuruz već sada može slobodno da se istanjira a na drugih 50% nema šanse da se skine kukuruz u vrednosti uloženog repromaterijala. Kod nas je ceo jun i sada do polovine jula palo samo 10 litara kiše, a manjag vlage je bio evidentan i tokom proleća, to se odrazilo i na rod pšenice koji je u Padini bio znatno manji od prethodnih godina u proseku oko 3t/kj što i nije tako loše kad se sve sagleda. Biće zanimliva iduća godina kao i cene arenda za iduću godinu.
 
Gledam danas soja suvi cvetovi 20 cm od zemlje,kukuruz aj sto podgoreva od dole vise od pola metra,nego i od gore list kao skuvan nema zivota u njemu...jos ce 2012 biti i zlatna za ovo trenutno...
 
I 2012 je bila kod mene velika suša ali to nemože da se uporedi sa sušom u ovoj godini. Dada je došla dosta kasnije i te famozne 2012 godine jasam na kraju imao prosečan prinos kukuruza 3,3t/kj a ove bi bio prezadovoljan sa polovinom od toga ali nema šanse više ni za to.
 
Nazad
Vrh