Stalska oprema za koze i ovce

  • Začetnik teme brundalo
  • Datum pokretanja
Tar ideja ti je strava,ali ne razumem zasto mora guma i sto nju nebi mogla da zameni cerada. A granulirana hrana je savrsenstvo samo kako napraviti masinu za granuliranje?Ja sam razmisljao da seckam seno i detelinu na odprilike 5cm duzine sa masinom koju imam jer bi i tako iseckano seno garant smanjilo rastur.
 
Bio bih ponosan da sam ja to smislio ali nisam.
Kao i mi ovde mnogi su lupali glavu kako da smanje rastur i kao sto sam vec rekao kecelja je ispala najbolje resenje. Sto se tice gume to sam jednostavno preuzeo a ceradu sam i sam predlozio Brundalu kao jednostavije resenje za probu.....Mozda guma ima smisla jer koze ne mogu da je pregrizu?
Peletiranje ima smisla jer se u pelete osim lucerke, sena, prekrupe, mekinja, soje, stavljaju i svi ostali adativi i sve se to poveze pa prosusi tako da dobijes kompletnu hranu kojom se lako manipulise, koja moze cevima da "curi" sa tavana i slicno pa ce uz manji rastur dobije velika usteda na radnoj snazi sto ima smisla kod velikih stada.
Medjutim u peletama su vlakna suvise usitnjena i stoka opet mora da dobija i seno.
Treba neko da napravi probu sa tom keceljom a mislim da je Brundalo najvise zainteresovan. Ako to moze a ne vidim zasto ne bi moglo, onda nema potrebe da se covek bakce sa sitnjenjem hrane.
 
popovic je napisao(la):
Tar ideja ti je strava,ali ne razumem zasto mora guma i sto nju nebi mogla da zameni cerada. A granulirana hrana je savrsenstvo samo kako napraviti masinu za granuliranje?Ja sam razmisljao da seckam seno i detelinu na odprilike 5cm duzine sa masinom koju imam jer bi i tako iseckano seno garant smanjilo rastur.
Trebalo bi u principu mlit travu i onda ju susit pa po nekom sistemu briketirat. Ali sve to trazi veliki utrosak energije. Zato ja mislim da bi usitnjavanje sa nekim strojem smanjilo rastur i to dobro smanjilo. Jos ako im "obucemo" kecelje............. :ppozdrav:
Sta se tice briketiranja nekad davno je izlazio list Sam Svoj Majstor u kojemu je biloopisano kako se doma rade briketi od piljevine i papira za lozenje
@popovicu daj brale pokazi sliku toga stroja za mljevenje/sjeckanje sto ga imas da vidim i ja kako to izgleda
 
Brundalo rado bi to uslikao ali to mi je u Srbiji a ja sam sada u Zürich-u,ali ja se nadam da cu za 10-15 dana da odem dole i to obavezno uslikam.Ja sam za tu napravu dao oko 90E i teska je oko 50kg. Ja sa njom seckam detelinu za nojeve i funkcionise perfektno. Moze da funkcionise na nozni ili motorni pogon.
 
Ja vec dugo mjerim ovu stvarcicu. U nas u Hr kosta oko 1000 Eura i moze sitnit granje do 45mm. da ne govorim sta bi ucinila od lisca. Normalno ima i puno jeftinijih narocito kineskih, ali ja to smece ne kupujem
271.jpg

Inace je ovo Stihl-Viking proizvod sto bi samo po sebi tribalo garantirat kvalitet
 
Bojim se Brundalo da to ne sitni previse.Sta ti mislis dali je efikasnije ako se secka na 5-6cm,ili da bude jako sitno?
Ova masina(stroj)koji ja imam je starijeg tipa (mada moze da se nadje jos uvek polovnih po 50 - 100 e)Radi na principu zamajca.To je u stvari jedan veliki gusani tocak na kome se nalaze nozevi koji to seku i ti odredjujes duzinu na kojoj treba da seku.Ali je bitno da je to neunistivo i nema smrti,samo se ostre nozevi i to je sve.Dobro je sto moze na el.motor ili mehanicki(nozni)pogon.U svakom slucaju cu to u detalje uslikati i okaciti ovde.
 
popovic je napisao(la):
Bojim se Brundalo da to ne sitni previse.Sta ti mislis dali je efikasnije ako se secka na 5-6cm,ili da bude jako sitno?
Ova masina(stroj)koji ja imam je starijeg tipa (mada moze da se nadje jos uvek polovnih po 50 - 100 e)Radi na principu zamajca.To je u stvari jedan veliki gusani tocak na kome se nalaze nozevi koji to seku i ti odredjujes duzinu na kojoj treba da seku.Ali je bitno da je to neunistivo i nema smrti,samo se ostre nozevi i to je sve.Dobro je sto moze na el.motor ili mehanicki(nozni)pogon.U svakom slucaju cu to u detalje uslikati i okaciti ovde.
U svakom slucaju sto sitnije to bolje. Ima nekoliko razloga. Prvi je rastur, a drugi je to sto blago radje jede sitniju hranu kako koze tako i ovce. A tako pojedenu hranu brze vari, manje energije trosi na prezivanje a automatski tu energiju pretvara u mliko/meso.
Nego ako mozes nac takvih polovnih pa kad budes dolazija ja san zainteresiran. Placan u kesu, popijemo pivo a ti je samo ostavis u prolazu....
 
brundalo je napisao(la):
Trebalo bi u principu mlit travu i onda ju susit pa po nekom sistemu briketirat.
Ne moze trava se odmah upali :zli:
Ako si vec kosio kosilicom sa sakuplacem leti mogo si primetiti kod praznjenja korpe da je topla trava
 
ivanhoe je napisao(la):
brundalo je napisao(la):
Trebalo bi u principu mlit travu i onda ju susit pa po nekom sistemu briketirat.
Ne moze trava se odmah upali :zli:
Ako si vec kosio kosilicom sa sakuplacem leti mogo si primetiti kod praznjenja korpe da je topla trava
Da to je od nozeva, a i frisko pokosena trava zbijena brzo se upali. Mi ovdi govorimo o usitnjavanju sijena. Jer sa njim je problem. Friska trava kad je ima ima. Ali zima je problem i vrijeme kad nema friske trave, a sijeno bilo koje vrijednosti propada jer su gospodjice izbirljive. zato mi pricamo o usitnjavanju sijena....
 
Jbg nisi tako napisao :bravo:
Trava dok se pokosi menja naziv :cao:
Radilo se 70ih na ekonomiji u Visnjevcu da se po kosenju seno odmah prenosilo ulad,da se na promaji susi i kasnije melje cekicarima.
 
Ko prvo: koze i ovce su preživari. Za rad buraga trebaju dobit vlakninu u fizičkoj formi. Znaći, ako ti usitnis seno u prašinu, po analizi dobiju isto, a u principu ih truješ, jer im sje**š rad buraga.

Preventiva protiv prevelikog rastura je oblik jasala.

Možeš načinit takve, da možeš blokirat glave blagu unutra, pa ih tako držiš neko vrijeme poslije krmljenja, da na mogu izvadit glavu i rastrosit robu. To je kod koa malo teže, jer su koze specifične po pitanju izmišljanja raznih krivina, pa bi teško napravio takve, da 100% drže sve. A ako jedna izađe i ostale malo terorizira iza, dok one ne mogu pobjeć, teško ih drugi put fiksiraš.
Drugi naćin je, da im sprečiš izvađenje glave na laki naćin To može biti sa ukoso stavljenim letvama u jaslama, ili s dve linije jasala, prva je kod koza, a seno je iza druge i one moraju da se ispruže do sena, znaći ne mogu samo uhvatit puna usta sena i izvadit glave, pa bacit na tla. Ako bace u međuprostor, to poslije pojedu. Možda im i za koji procenat smanjiš seno. U zimi 84/85, kad smo imali mesec dana najtopliju temperaturu -26 stepeni, nije bilo nijedne bilke bačene, sve su pojele.

Slike su iz govedarske opreme, a može se dobit ideju.

X4Elkcqvdgam_4Qh.v.jpg

jasle sa blokadom

u0WzTEHXU7PADoqe.jpg

jasle koso stavljenim zabranama
 
Tu si u pravu koze su jako svojeglave,ako nije po njihovom bolje ne jedu.
 
Da,u pravu ste zato sam ja i mislio da se seno ''secka'' na 5-6cm.Tako da dobiju vlaknastu hranu a nemogu puno da je rasture
 
Evo
http://poljoinfo.com/index.php/topic,308.0.html
ovde se vidi kako koze jedu seckanu hranu. To je doduse mesavina silaze i seckanog sena. Nema ni jasli vec se koristi betonski valov sa horizontalnim letvama. Letva ispod vrata lezi na uzdignutom betonu a gornja sprecava koze da dizu glave pa tako sve sto otpadne opet pada u valov sa hranom. Kao sto se vidi na gornjim snimcima tu uopste ne postoje klasicne jasle.
Ali....Mislim da ovakav tip "jasli" ne moze da se koristi kod nas jer tu nema mogucnosti koriscenja duboke stelje, vec se stelja menja jednom nedeljno. To moze u Ehgleskoj ili na moru.

Ovo sto tine spominje " dve linije jasala, prva je kod koza, a seno je iza druge i one moraju da se ispruže do sena, znaći ne mogu samo uhvatit puna usta sena i izvadit glave, pa bacit na tla....." To je u osnovi sistem sa keceljom samo sto nema kecelje. Svrha kecelje je da to sto padne ostane u domasaju koza. To se vidi na trecoj strani ove teme na crtezu koji sam postavio. A moze i tako da se postavi da koze jedu samo iz jasli a ovo sto padne se svaki drugi treci dan pokupi vilama pa nazad u jasle. U svakom slucaju sa ili bez kecelje to radi jer seno ne pada na stelju i nema gazanja i prljanja.
 
mi dok smo držali koze nismo radili jasle od dasaka,nego od mreže za ogradu,tako da one kroz okca od mreže mogu samo pomalo uzimat i tako jako malo rasipaju,imam još negdje jedne takve male jasle,sutra ću ih poslikat zajedno sa sječkom pa vam ih pošaljem
 
Vidin ja da ste bili vrlo aktivni danas he he. Tribat ce mi "malo" vise prostora da iznesen svoje misljenje, koje ce mozda rezimirat sve ovo gori izneseno ali i neka moja iskustva. Pokoji put namjerno isprovociran diskusiju samo zato da se sta vise ekipe ukljuci u rad ovog foruma. Za sad samo toliko jer mi je dosa brat iz dezele pa cu zato nastavit sutra. samo da van kazen da mi se danas pojanjila i treca ovca i opet problem. Em je prvojanjka em nema mlika em ne prihvaca janje. Ovo mi se u 10 godina bavljenja ovin poslon nikad nije dogodilo
....... poludija san vise..... :sta: :sta: :sta:
 
brundalo je napisao(la):
Ja vec dugo mjerim ovu stvarcicu. U nas u Hr kosta oko 1000 Eura i moze sitnit granje do 45mm. da ne govorim sta bi ucinila od lisca. Normalno ima i puno jeftinijih narocito kineskih, ali ja to smece ne kupujem
271.jpg

Inace je ovo Stihl-Viking proizvod sto bi samo po sebi tribalo garantirat kvalitet

Ja iman Viking 250, ali na struju i cipa nemilo. Ubaci glavu kupusa izleti spreman za kiseljenje (rukon ga ne bi onako isicka), ubaci kukumar, tikvicu, catu izleti ka 'kaša spremna za malo dite'... Grane lomi do 35mm. Inače, ja ga koristin za pripremu smjese za kompostiranje, ali mislin da bi zadovoljilo i za usitnjavanje sijena. Nažalost neman sijena da bi napravija pokus koliko ga usitni, ali za ove moje, trenutne, potribe - jako san zadovoljan, samo oštri noževe i cipajjjjjj :osmeh:
 
Brundalo, deluje glupo ali mozda pomogne...
Sad gledah film o prirodi asocira me na tebe,
naime zivotinje napustaju svoj porod u oskudici
Probaj SAMO bremite zivotinje raniti svojim senom sa otoka (akoimas) na ciji ukus su one navikle...
sretno
 
popovic je napisao(la):
Volintena,koliko si platio tu spravu?

Ima godinu, godinu ipo kako san je uzeja, pa ne mogu reći sa sigurnošću, ali mislin da se cijena kretala između 3.000,00 i 3.500,00 kn.
 
Nazad
Vrh