Stalska oprema za koze i ovce

  • Začetnik teme brundalo
  • Datum pokretanja
Brundalo sta znaci ''peletirana hrana''
 

usitnjena smesa povezana nekim hranljiviv "lepkom" kao sto je melasa ili skrob....presovana i osusena. Pravi se u razlicitim velicinama i sa razlicitim sastavom za razlicite zivotinje.
 
granule tako ih zovu kod mene
nego moze se to napraviti i u kucnoj verziji kao palenta,kacamak
zakuva se sa vozom da se zgusne i onda se razlije na foliju i ostavi da se osusi i onda se lomi i daje marvi
 
Naravno da moze u kucnoj radinosti. Sve mi nesto pada na pamet da bi takva masina mogla da se sklepa. Nije to tako komplikovano. Pitanje je samo isplativosti. Kada su u pitanju ovce i koze ta isplativost bi se postigla sa par stotina grla...?
A Brundalu bi se mozda isplatilo i nesto polumehanizovano jer je tamo rastur mnogo skuplji!
 
Problem je sta tu triba dobro postrojenje i velika kolicina energije za susaru. Vec sam napisa da je u HR 0,50 Eura za kg
 
mislim ja da one ne mogu kroz puno godina toliko rasut da bi se opravdali ti troškovi.bar kod mene trebaju 100 godina da bi se to namirilo
 
ja sam mislio to amaterski,da se bar malo ustedi a leti bar Vi Brundalo imate idealne uslove za susenje,tako da se bar malo ustedi ::novac::
 
North ARMY je napisao(la):
ja sam mislio to amaterski,da se bar malo ustedi a leti bar Vi Brundalo imate idealne uslove za susenje,tako da se bar malo ustedi ::novac::
Iman ja idealne uvjete sinko za susit, ali.... nemam sta susit :haha: :haha:
Zato san se i zapitao bi li bilo korisno mlit susenu travu (sijeno) i tako bar malo smanjit rasipanje hrane
 
North ARMY je napisao(la):
e ima i toga,na zalost :zli:
a zato i govorim u nadi da cete bar malo ustedeti kad se ima sanse :cao:
Molim te bez ono "vi"...... mi smo kolege na forumu sinko :ppozdrav: :ppozdrav: :ppozdrav:
 
[/quote]
Iman ja idealne uvjete sinko za susit, ali.... nemam sta susit :haha: :haha:
Zato san se i zapitao bi li bilo korisno mlit susenu travu (sijeno) i tako bar malo smanjit rasipanje hrane
[/quote]

pa zar bi tako puno rasipale i iz rolo bala?
 
Iman ja idealne uvjete sinko za susit, ali.... nemam sta susit :haha: :haha:
Zato san se i zapitao bi li bilo korisno mlit susenu travu (sijeno) i tako bar malo smanjit rasipanje hrane
[/quote]
Ovce i ne toliko ali koze...

pa zar bi tako puno rasipale i iz rolo bala?
[/quote]

Ustvari racuna se da kod sijena..bilo kako "zapakiranog" propadne izmedju 10 i cak 60% zbog rasipanja, transporta itd itd
 
a jel bi moglo tu travu nekako iseci da budu komadi od 10-20cm i takvo seno stavljati u valov(liveni iz kog ne bi ispadalo) a one bi mogle uzimati i kad uzmu ne bi izvlacile vise nego sto su njuskom uhvatile
 
North ARMY je napisao(la):
a jel bi moglo tu travu nekako iseci da budu komadi od 10-20cm i takvo seno stavljati u valov(liveni iz kog ne bi ispadalo) a one bi mogle uzimati i kad uzmu ne bi izvlacile vise nego sto su njuskom uhvatile
Ma zato i pokusavam nesto smislit sa mljevenjem, jer jedino to pali...sta sitnije to bolje. Naime lako je vama koji imate sijena u neogranicenim kolicinama....mene to kosta suho zlato. Ovdi na otoku nebi sve skupa da uspijes pokosit i izbalirat uspija skupit 100 bala sijena. Jedino sta bi ovdi pasalo to je mozda strizna kosa na motokultivatoru i to je sve...pa kosit dok ima 10-15 cm visine...
 
evo i ja pokusavam nesto smisliti,ali....
ovo sa secenjem je najbolje bar po meni,jer balu moze caskom izsec motorka(samo hoce im smetati ulje od lanca :sta:)
 
North ARMY je napisao(la):
evo i ja pokusavam nesto smisliti,ali....
ovo sa secenjem je najbolje bar po meni,jer balu moze caskom izsec motorka(samo hoce im smetati ulje od lanca :sta:)
a ti bi potrova blago.... mozda bi ta motorka mogla koristit ulje za lanac od soje ili kakvo prehrambeno he he
 
postoji sječka za takve stvari,ja imam jednu staru šta smo nekad sjekli kukurozovinu skroz na sitno vjerovatno bi bila dobra i za sijeno
 
dado je napisao(la):
postoji sječka za takve stvari,ja imam jednu staru šta smo nekad sjekli kukurozovinu skroz na sitno vjerovatno bi bila dobra i za sijeno
Ajde slikaj ju pa da vidim kako to izgleda :ppozdrav: :ppozdrav:
 
U proizvodnji mleka i mesa hrana je glavni trosak na koji proizvodjac moze da utice.
Uzmimo da koza u proseku pojede 2 kg sena dnevno i da gajimo 50 koza. To je 100 kg sena dnevno. Racunaj da kg kosta 10 din = 1000 din dnevno. Racunaj rastur 30% to je 300 din svaki dan X 365 = 109500 din = 1250€ god.
Ljudi zasto pokusavate da izmislite rupu na saksiji.
Dakle peletiranje ima smisla. Osim ustede u novcu ono donosi ustedu u radu. Peletiraju se dve vrste hrane, za koze u laktaciji i zasusene. Sve se dozira ukljucujuci razne dodatke u microelementima, solima,......Sa vecim brojem koza smanjuje se potreban broj radnika i zajedno sa smanjenjem rastura usteda je osetna. Ponavljam to vazi za velike farme.Nisam pronasao podatke i racunice koje bi tacno rekle koji je to broj grla.
Kecelja (portikla) drasticno smanjuje rastur a izrada je smesno jednostavna.Ako se precizno napravi i ako se u boksovima drze zivotinje iste visine rastur je ispod 10%, neki tvrde da je tako mali da je zanemarljiv.
Ova kecelja se kada je god moguce pravi od gume. Najcesce se kupuje otpadna guma od raznih transportnih traka za manje tezine, jer je to platnom armirana guma.
Brundalu bih predlozio da napravi takve jasle u jednom boksu za probu a umesto gume moze da upotrebi staru kamionsku ciradu. Osim toga kao jasle koriste se vec postojece samo treba resetkasta ograda koja "odbije" koze tako da moraju da ispruze vrat da dohvate seno i kada vrate glavu nazad da zvacu visak sena umesto na pod pada u kecelju odakle se posle vrati u jasle. Ne moze biti prostije.
 
Nazad
Vrh