Soja 2018

Znaci, ove godine je ranija setva pogodak, obzirom na to da javljaju umereno vreme do kraja jula/pocetkom avgusta?

Послато са HTC Desire 825 уз помоћ Тапатока
 
Za dobar rod soje bitna je cela godina. Dzabe kise u samom finisu ako je bilo nepovoljno dok soja cveta. Ovakvu situaciju smo imali 2015. kad je kisa pala tek pred kraj i nije znacajnije popravila stanje jer naprosto nije bilo mauna. Soja trazi temperature do 30 C sa cestim padavinama koje ne moraju biti velike. Kod kukuruza je malo drugacije. Njemu su bitne 2-3 dobre kisurine i resen problem.
Sojka trenutno ima uslove bas kako voli i kako joj pase. Nisu njoj potrebne kisurine u maju i junu. Bitnije je da tad bude umereno toplo sa dosta vlaznim vazduhom da se glavni cvetovi lepo oplode i soja omauni. Sad usled povoljnih uslova i one vrsne maune ima da budu napunjene kako treba.
212cnbl.jpg
[/IMG]
 
Džaba soja bez mahuna, niko je neseje radi grejanja tako da je bitan svaki vremenski period tokom vegetacije pošto je izuzetno osetljiva na stresne situacije a to sve utiče na konačan rezultat.Neznam kako je kod vas ali ovde su soje skoro 90% zakorovljene, negde manje (antene uglavnom sirak) a negde više (širokolisne, ponajviše vratine i do komšija), retko ko je prolazio da to malo počupa i sredi, biće ostrva u vršidbi.
 
Ja redovno plevim uvratine a unutra šta je urađeno,urađeno je jer ne može da se hoda kroz redove.Tatula i kereće grožđe su najzastupljeniji ove godine.
 
Provozao sam se do jedne soje koja je najbliza vrbaskom ataru da vidim da li je nesto od one silne kise iz Vrbasa dobacilo do mene. I u skladu sa novom modom :osmeh: slikao sam soju. Sorta Rubin, sejan na 70cm 21. aprila.

464b0d4ee0a6e3335d57431d8debbd72.jpg


Послато са SM-N9005 уз помоћ Тапатока
 
Ajde dukej lepo priznaj da si sliko apn-ca...da vidimo kaki je lep...jerbo ipak su to motori nase rane mladosti,pa ih jelte svi volimo...
 
Ajde dukej lepo priznaj da si sliko apn-ca...da vidimo kaki je lep...jerbo ipak su to motori nase rane mladosti,pa ih jelte svi volimo...

Ma jok. :osmeh: Reče North ARMY da je sad moderno da se soja slika pored osnovnog prevoznog sredstva, pa rekoh ajd da i ja budem moderan... :haha: Da sam to znao prethodnih dana slikao bih bajs. (Ili motiku :haha:)
 
Nazad
Vrh