Soja 2018

Srđane apolo izgleda nevoli tešku zemlju, apolo prošle godine bio za 200kg po kj bolji od save u onoj suši.
Ima tu jos nesto...seme (ajde da pisemo o fantastu) koje je bilo sa instituta i seme jednog doradnog centra koji radi za Ns nisu bili ni po cemu slicni tokom vegetacije...tako da krajnji rezultat je bio da je fantast sa instituta dao duplo veci rod...pa ti lupaj glavu.
 
Zvuči nevjerovatno , preko 10t/ha . navodnjavano , sijano u maju , jako precizna sjetva , na 70cm , dosta rijetko , poseban tip zemlje , najsličnije "smonici" , upotreba tri vrste bioloških preparata u sijačici . Prinos na parceli oko 5o ha !

1d81b1108a8a420c8bb0049c0af7b8711.jpg


9d3136dc0edc4dd594be4e75136c93fd1.jpg
 
Neznam , neka tri preparata :BioCore, BioMate and Elixor. Zanimljivo je bilo da su svi primijetili pred godina , dve dana da su velike kompanije kao Monsanto, Bayer , Dupont... pokupovali skoro sve male kompanije koje se bave istraživanjem i proizvodnjom raznih "Bio-tretmana" (bakterija, stimulatora i slično ) . Zaključili su laici da ima tu nešto.

Da , po opisu tipa zemlje (jako zanimljiv tip zemlje , težak za obradu pa samo zbog toga forsiraju notill , u SADu se ta zemlja zove "Gumbo" , a meni po opisu liči na smonicu ili teški crni rit .
 
Ima i kod mene slične zemlje , jedino nije tako crna , ali je teška glina . Imam takav slučaj gdje mi je bila soja prošle godine , državna zemlja , radio sam oko 9ha tu . Početak , oko 1ha je takva teška glina , sklop je bio bar za 30% slabiji tu a prinos u tom dijelu bio oko 3.5-4t/ha u ostatku parcele oko 1.8t/ha . Sve isto .
 
Imam ja takve zemlje skoro 12hektara al nikad nisam dobacio do 4,5 t po kj ,a nadjubrena stajnjakom bacen map,isto sejena na 70 ,i 2016 godine je izgledala slicna ovoj sa slike galeb je bio.mada ova deluje modifikovano jako je cista,al opet tehnologija napreduje ko ce ga znati.
 
Mnogo zavisi od zemlje , evo sjeti se da sam snimao taj slučaj baš ove jeseni kod mene . Ista parcela , sve isto , prinos loš zbog suše dabome , desno na 8ha bilo 1.5-1.8/ha , a u ovom dijelu preko 3.5t/ha samo teška glina a još falilo svaka treća nije ni nikla . Inače interesantno je da mogu dobiti taku zemlju na kod mene često ako bi rigolao orao na 50+cm ? Ovde je ta teška glina na dubini 50,60cm , samo stari bi me odma izbacio iz testamenta kad bi to uradio.:haha:


 
Kada vidim kakvim se ljudi hvale prinosima prosto se zapitam šta ne radimo kako treba.
2015, 2016 i 2017. smo zaoravali po četrdesetak tona ovčijeg stajnjaka sa po 100 MAP/KJ, sejano na 70 cm, uvek I grupa zrenja, prošle godine Belga, bez i jednog korova i prosek po KJ 1054,4 kg, 2016 je bilo 2054,3 kg.

7d65d9766921623


7d65d9766921623




Ovo su slike iz 2017.

Inače ove godine sejemo "wendy".
 
Da li to svake godine sejes soju na soju i stalno bacas map, i ja nisam verovao drugu da je imao 2700kg na 1kj dok sam 2016 god na 1 njivi ostvario 2,5t po 1kj bez zrna djubriva pred usev kukuruz sorta gorstak tretirano slavol s i rizol setva na 50cm ,55kg izadje semena po 1kj 2017 je bilo 500kg , puno zavisi i kada se soja poseje,sorta i grupa zrenja videces sada sa vendi i nemoj da bacas djubrivo samo spremi i setva i mozda neka folijarna prihrana kada prskas protiv sirka :kisa:
 
Kukuruz je uglavnom bio predusev za soju. Videću sa wendy. Stevo na koje tačno bube mislite?
 
Da na njega mislim,pisao sam vec u temi sa tri strane okruzena soja sa drugim sortama ni jednu nije napala samo vendi,a isti slucaj i u susednom mestu samo je vendi bio napadnut.Ima sad bar toliko sorti,sto bi rizikovo opet sa njom.
 
Nazad
Vrh