Soja 2017

Dali može da se seje soja nodetkom 5 redi na 50 cm međuredni razmak.

Može ja sam sejao i mnogo bolja je kombinacija za paranje i prskanje nego sa 6 redi,ovde ulazi traktor razvučen na meter i po a sa 6redi mora na 2m.
 
E sad hoću jedan pravi odgovor.Priznajem da mi ovo nije materija sa kojom sam se susretao ali malo rezonski razmišljam,pa pitam" u ćemu je fora da li sejalica ima 5,6,8,17 redi,kad su svi na istom rastojanju od 50 ili 70 cm i koliko god da seješ u jednom prohodu redi,uvek je isti međuredni razmak.Po meni je samo bitno da li se seje na 50 ili 70 sa aspekta da li se moraju točkovi širiti(kad je 50 cm) ili ne moraju(kad je 70 cm).Zato sam ja prošle godine sejao(uslužno komšija sa sejačem) prvi put na 70 da bih lakše ušao u soju radi prehrane,prskanja,a ranije sa 50 cm sam uvek malo gazio redove.Znači ili seješ na 50 ili 70 a koliko redova ima sejalica,pa trebalo bi da su uvek jednaka rastojanja.Jesam li ja u pravu?
 
Problem je špartanje te soje i njihov sastav a možeš ti sejati sa sejalicom kojom oćeš i koliko redi oćeš. Za sejalicom na 5 moraš imati asimetričan 5+1 špartač gde skidaš tu jednu bateriju po potrebi i onda ti se uklapa sa setvom na 5 sa setvom na 6 ćeš dodati tu jednu da bude šetoredni špartač na 8 redova ti se uklapa špartač sa 4 itd...Problem je ako bih špartao soju sejanu npr sa 4 redova na 70cm špartačem sa 6 na 70cm jer onda ulaziš u drugu mašinu iz drugog prohoda i na tim sastavima ako si malo vrao(a obično nisu idealni i negde su 65cm) motike seku usev i to nije to. isto se dešava i u obrnutom slučaju setva sa 6 na 70 cm a špartaš sa 4 na 70cm . Špartaš kako si počeo da seješ i kako je mašina ulazila tako ulaziš i sa špartačem i onda nema tih problema.
 
Nisu uvek ista rastojanja izmedju ,krajnih redova, pri sejanju nemozes bas skroz tacno da pratis marker,bude malih odstupanja pa spartac to ne prasta.Evo preduhitrio me Radoslav.
 
Da se i ja ukljucim u temu, prelistao sam ali opet da pitam. Soju do sad nisam sijao, pa me zanima kao pocetnika sve.. Da li sijati na 50 ili 70, koliki razmak u redovima. Koliko djubriva prije sjetve, posle sjetve, prskanje prije sjetve, odmah posle sjetve, kasnije, koji pred usjev na njivi, idealni sjetven rokovi? Sta god da kazete, svaka informacija dobrodosla...
 
Druze jako je dugacko za pisati ,imas temu soja 2016 sve ti pise,ako bas nesto nema lako ce ti se odgovoriti,mada mislim da ima sve.
 
Ja cu ove godine duplirati redove (70cm) pa ce to izaci 35 bez spartanja, nisam uspeo da nadjem bar jos dve baterije za moju monosem masinu, ali dogodine sigurno ide na 37,5cm red od reda sa spartanjem.
 
Zar ti nije jednostavnije sejanje žitnom sejalicom po sistemu da svaka druga baterija bude zatvorena.
 
Evo Same da ti čika Aca kaže ukratko o soji.Valjalo bi baciti u jesen malo NPK đubriva,recimo 300 kg/ha 6:24:12 ili nešto slično.Najčešće ide na pšenicu ili kukuruz.Početkom marta jednom sa drljačom zatvoriš brazdu i pred setvu malo KAN(100-200 kg/ha),povlaćiš i setva 5-20 aprila.Možeš na 70 ili 50 cm sejati ali ako imaš špartač za kukuruz,a ona voli 1-2 špartanja,onda ti je bolje na 70cm.Trebalo bi,ja tako radim,prskati dubinsko par dana posle setve(1,4 l telus(mont) i 0,5 l senkor plus/ha).Kad nikne soja i još kao mala,a pojavi se širokolisna trava onda površinsko prskanje (racimo 0,9 l Corum i kesica harmoni).Onda ide prvo špartanje pa posle 2-3 nedelje drugo.Posle ako krene sirak onda i jedno prskanje za uskolisne.Obično idem i prihranu preko lista kad je soja velika,a tu imaš puno raznih špecija pa šta odabereš.To je jedna od mogućih varijanti.Možeš pratiti ovaj forum i tačno ćeš videti u ovoj temi soja šta i kako rade farmeri.Naroćito prati ove mlađe školovanije,odnjih se može puno naučiti.Ja ti kažem kako treba, a ti radi kako hoćeš.
 
Na koliki prinos bih mogao da racunam na 2 jutra zemlje? nesto je livada nesto je njiva 4. klase. sve je bilo u parlogu, rastinju i drvecu, bagerom sam sve pocupo. hocu da uzorem i posejem soju. primenio bih sve minimalne agrotehnicke mere. nemam traktor i sve bih placao, samo hocu da izracunam da li je bolje soja ili da ostavim parlog.
 
Ogled Soje 2016
2hwnyoy.jpg
[/IMG]
 
Da si jutros postavio ovaj ogled,mozda ne bi pored Fantasta kupio i Apolo sortu. Ali no,:osmeh:
 
Izvinjavam se sto nisam ranije ali imao sam problema sa internetom,upload mi nije radio uopste.
 
Nazad
Vrh