Soja 2015.g.

Razmisljao sam da nabavim Angelu, interesuje me da li se Angela otvara... Kakva je inace
 
Otvara se, ali se otvara i svaka druga kad su ovakvi uslovi. Kosili smo ove godine preko 8 vrsta soje i sve su se otvarale kad su lose. Angela ume da bude jako rodna i ako je iole potrefi godina rodi kao blesava. Ove godine je imala problem jer je retrovegetirala pa se kosila zelena, a zrno zrelo. Inače se kosi izuzetno lako. Ja sam je ostavio za sledecu godinu.
 
I mi kosili uslužno popodne vlagu merili na njivi 20%,soja -poluotpad,ima buđave dosta.
U mojoj okolini parcele pod sojom su samo za vlastite potrebe.Danas sam uslužno vršio par parcela,što ti reče,poluotpad........dosta zrna je promjenilo boju u smeđu i tamnomeđu.
Interesuje me da li takva soja ima upotrebnu vrijednost i ako ima,kakvu?Da li se prženjem takve soje uništavaju svi štetni mikroorganizmi i kakva joj je proteinska vrijednost?
 
Takva soja nije za upotrebu.

Danas sam konačno ovršio soju. Sorta Venera (po savetu člana Staropazovčanin) me je oduševila. Sa 4,5 jutra napunili smo zmajevku i pola male Tehnostrojke. To je zajedno valjda oko 9 tona. Vlagu ću znati sutra.
 
U mojoj okolini parcele pod sojom su samo za vlastite potrebe.Danas sam uslužno vršio par parcela,što ti reče,poluotpad........dosta zrna je promjenilo boju u smeđu i tamnomeđu.
Interesuje me da li takva soja ima upotrebnu vrijednost i ako ima,kakvu?Da li se prženjem takve soje uništavaju svi štetni mikroorganizmi i kakva joj je proteinska vrijednost?
Ne slažem se sa Brankom,ne vidim razlog zašto ne bi imalo upotrebnu vrednost,naravno da se prženjem uništavaju štetni MO.E sad da li ima proteina kao i zdrava i koliko su smanjeni u to ne ulazim.
Imaš Jabuku za konzum po ceni od 50 din i imaš jabuku za rakiju po 10 din ,svaka od njih ima upotrebnu vrednost na svoj način tako i takva soja.Otkupljivaći još nisu počeli da je sipaju u Dunav takvu soju nego ide u preradu.
 
@talianu

Iz takve soje se skoro uopšte ne može iscediti zejtin (hladnim postupkom), tako da pretpostavljam da je i protein na vrlo bednom nivou.
 
Ja ovršio apolo... Vlaga 17.5% Koliko je bedno izgledala još jei prinela kako tako, ima crnog zrna, ali kažu da kod nas ni jedna nije dobra....
 
Skidao ovih dana usluzno po ritovima sutra krecem svoju soju da radim.Vlaga od utorka,srede oko 16 % danas je pala na 12 % prasi odlicno,kombajni samo pevaju.Vecina soje je ovde skinuta jos zelena pre kisa od 18 % vlage pa navise isti slucaj kao i prosle godine nevidim svrhu zasto zuriti i raditi na silu.
20151101104550.jpg
[/IMG]
Mislim da je sa slike gorstak ovo je najbolja soja koju sam kosio ove sezone rodila preko 2 tone po lancu.
 
Danas se vlaga kretala od 11.5 % pa cak do 9.2%.

Do sada nisam naisao ni na jednu gomilu od miseva, a ni tokom oranja nisam do sada video nijednog misa, izgleda da ih je sve pobila poplava prosle godine. Danas sam kosio jednu parcelu gde je bilo jako puno otvorenih mahuna i zemlja se zutila od soje. U istom duzu sam imao jos nekoliko parcela koje su sejane istog dana i tog problema nije bilo. Inace ovo je prva parcela ove godine gde sam naisao na otvorene mahune, pojma nemam zasto je tako bilo na toj parceli ( Trijumf )
 
što se tiče miševa ni mi nismo našli ni jednu Gomili osim na parceli u seleuškom ataru na 1,5 kj, 7 gomila,Venera je u pitanju,tamo su napravili dar-mar i za ostale parcele.Interesantno na toj parceli uvek kada se seje soja ima gomila od miševa.Ostale još neke baštice i kraj za ovu godinu.
Steve,da si patio kao mi prošle godine ,žurio bi samo bi zvonilo.
 
@steva 1984 Svako je pametan sad kad od kraja Oktobra pa do polovine Novembra, a mozda i duze nema ni kapi kise, ali sigurno zadnjih 20 god. u Novembru nije bilo toliko suncanih dana bez kise a ni tako kisovit Oktobar.
Sto se tice miseva u cistoj soji nema ih, ali kosio sam usluzno u Alibunarskom ataru soje sa dosta trske i sirka i tu je bilo haos koliko je gomila bilo!
Inace danas pokoseno i zadnji kj soje! Sutra krecemo nesto usluzno sa kukuruzom pa onda da zavrsimo i kod nas sta imamo!
 
Danas ovrsena soja. Konacno jedna briga manje:osmeh:. Od 13h do 19h skinuto 5.5ha u dve parcele sa Zmajem 142. O vlagi, necistoci i prinosu sutra ili prekosutra. Uglavnom, vlaga je malo veca a na jednoj parceli je bilo dosta ambrozije pa je malo (vise) veca necistoca jer je kombajner bio nestrpljiv i jurio je da uradi sve danas. Napunjen je kamion od 10 kubika uvrsan i IMT jednoosovinka sa nastavcima (oko 4t kukuruza staje) skoro ravna.
S obzirom da je kombajner dosao iznenada (trebao je sutra ili prekosutra da se javi), dobro smo se organizovali i zavrsili jer smo radili na jos 2 fronta. Kombajner je uzeo neke stabljike koje su bile visoke oko 1.8m i oko 100 mahuna da odnese u Macvu da pokaze ljudima sta je Gornji Jadar. Jedini problem je sto nije svaka stabljika takva:ppozdrav:.
 
I sta ces da radis sa ovom sojom?

I mi smo danas zavrsili soju. Na donjoj slici je Angela sejana 30 i 31 maja. Puno sam ocekivao od nje na ovoj parceli i na kraju se razocarao. Neznam tacno koliko ima na poslednjoj kamionskoj prikolici jer jos nije predata ali je prinos tu negde izmedju 1500-1600 kg/kj. Vlaga je bila 11%, seme veoma krupno ali je bilo malo mahuna.

15ocpqx.jpg
 
Poslednja izmena:
Kod ove soje nije uopste u pitanju jutarnje rose ili kise. Svako ko se bavi gajenjem soje i ima iskustva to mora znati a siguran sam da to i zna! Ova je bolovola od nedostatka kise, neadekvatne klase zemljista koje ne odgovara soji i zrno je bilo nekvalitetno sigurno od kraja Avgusta.
markokg1982 Mozes slobodno postavljati pitanje dali je jos neko imao ovakvu soju a da je zemlja adekvatana za soju?!!!
Sad se vracamo na ono gde se seje soja i na kojim parcelama?! A ne kako kome dodje tako je poseje jer je video da je prosle godine rodila odlicno! Pa prosle god. rodila svaka sorta uz onih kisa i sva je bila kvalitetna!!!
 
Marko

Nadji ko ima u okolini extruder i u stocnu hranu nije to toliko strasno da gice nece na njega . Naspram FKomercove i jos nekih proizvodjaca ova soja je 5 u glavu nakon prerade .
 
Sledeca godina nosi extra male površine pod sojom. Pšenica ce ove godine zauzeti ogromne površine koje bi inače soja. Ljudi su se jako razočarali u soju ove godine, pa mi se čini da ce se dosta proizvodjaca vratiti tradicionalnim kulturama, pšenici i kukuruzu.
 
Nazad
Vrh