Soja 2015.g.

Ako ćemo pošteno test na glifosat je pravedniji ali samo za državne agencije koje sprovode zakon zabrane sijanja gmo , a ne i za otkupljivače . Jedino neznam dali može da bude test pozitivan ako se koristio total davno u sezoni odnosno prije nicanja ?

U svakom slučaju testiranje preko glifosata je pravno i etički pravednije nego pravi gmo test.
 
mozda je to pravno i etički pravednije ali silosi koji su prethodno skladistili kukuruze a nisu oprani hoce da pokazu u soji GMO pozitivno :ppozdrav:
sad zamisli da to nisi znao a skladistio si soju:cvetic:
 
Koliko sam ja upucen u materiju, na otkupnim mestima se vrsi test iskljucivo na prisustvo glifosata. Test moze biti lazno pozitivan ukoliko je doslo do zanosenja prilikom prskanja komsijskih strnista. Ta kolicina glifosata je dovoljna da ne ubije soju, a da na testu pokaze tragove glifosata. Sto ce reci, teoretski mozete sejati i gmo soju i ne prskati je glifosatom i niko na otkupu to nece otkriti. Sto se tice kukuruza, ista je prica oko zanosenja preparata sa susednih parcela stim da je kog kukuruza veca sansa da usvoji glifosat zato sto je sama biljka veca.
Dekalb hibridi su No-GMO u nasoj zemlji, kraj price.

Послато са U8815 користећи Тапаток 2
 
Jedan slučaj od prošle godine.Čovek posejao GMO soju ne znajući.Mislio da je dobio seme No GMO soje i prskao je redovnom hemijom da bi mu na kraju kod testa pokazalo da je ipak GMO u pitanju.Kako to ako se testovi rade samo na prisustvo Glifosata?
 
Ako se rade testovi na glifosat,kako je onda moguće da soja koja nije gmo,pokaže modifikaciju jer je predhodno kombajn vršio gmo soju?Ta ista soja je poslata na neku detaljniju analizu,koja se naravno plaća,i ustanovljeno je da nije gmo!!!
Matiću,koliko ja znam,ili ne znam,taj da je prskao redovnom hemijom,ta soja bi se iskreketila i od nje ne bi bilo roda.
 
Mala ispravka. Na nekim ozbiljnijim otkupnim mestima se radi i ELISA brzi test proteina. Taj test je dosta skuplji od testa na ostatke glifosata (oko 500-600 din po uzorku) ali je tacnost 99%.

Послато са U8815 користећи Тапаток 2
 
A sta biva ako na otkupnom mestu ustanove da je soja gmo? Jel odmah zovu policiju/inspekciju? Jel zadrzavaju robu ili samo nece da je prime?
ako je vec zabranjena, logicno mi je da ne mogu tek tako da te puste da odes sa tog mesta.
 
Sa druge strane , neznam gdje je napisano i ko je čovjeku seljaku na njivi ili kući rekao da je to zabranjeno ? Mi ovde po forumima znamo , ali ko je zvanično obavijestio seljake ? Kod nas bar nije , priča se po tv ali nije to to.
 
Скинуо сам пострну соју, на њиви на којој је колко толко успела. Имао сам род од око 300кг/кј. Задовољан сам са исходом, семе остављено за догодине.

Koji je datum setve bio? Moze li 00 grupa da stigne posle zita? Sto se tice kontaminirane soje, stvar je u tome da se rezidue glifosata mogu doneti cak i kombajnom ako je skorije vrseo GMO soju tretiranu glifosatom, kao i ako je zakacila prskalica glifosatom koji red od medje, ili je prskano glifosatom medjuredno sto se takodje radi negde. Inace, znam za jedan primer gde je GMO soja predata sasvim regularno na predajno mesto jer nije tretirana totalom. Taj test je farsa, u sustini. Vrlo je moguce da nasi izvoznici ne mogu da izvezu soju koja je prskana ovim otrovom, nije bitno da li je GMO inace bi radili prave testove pa makar ih skuplje kostali.
 
Ovakvi testovi su logični za kontrolu i uništavanje jer vlasnik može da kaže da nije znao šta sije , na zrnu ne piše dal je modifikovana ili ne , ali nemože da kaže da je slučajno prskao totalom , znači da je namjerno radio , ali za otkupljivače bi bilo bolje da imaju pravi test.
 
Ali covece sta da radim ja kad me vrate sa otkupnog mesta jer je kombajn dosao sa GMO parcele? Ili mi je komsija zakacio totalom prvi red soje kad je prskao strnjiku? Uopste nije logican test. Jer, na predajna mesta koja ne primaju GMO soju, logicno je da nece seljak oterati GMO soju. Jeste srpski seljak malo zatucan i sve, ali toliko nije. Tamo 99.9% traka pokazuje kontaminaciju. Eventualno ako se neko zajebe pa sipa GMO i ne-gmo soju u istu prikolicu, znam i takav slucaj. To je onih 0.01%. Za kontrolu i unistavanje logicno je da **greška dignu oni majmuni po opstinsikim foteljama sto izigravaju inspektore, pa da poprscu metar kvadratni uvratinama po parcelama u atarima, a kada zavrse sa proverom da obaveste sve vlasnike parcela jer ako kombajn otrese te stabljike kontaminirace soju, barem postoji sansa, jer je 1 metar kvadratni malo, mozda ne prepozna traka, ali kad je glup sistem, bolje pocupati to i ne misliti dal ce da te vrate.
 
Сејана је била 7. Јула и није две нуле већ је три. Да није било оне суше, стигла би па скоро пре месец дана. Овако је таворила дуго. Прошле године смо је скидали почетком октобра, али је била сејана нешто раније. 28 Јуна ако се не варам. Реч је о НС Каћа...

- - - - - - - - - -

Заборавих да кажем, да је оптимални рок за сејање пострне соје од средине јуна, па до краја тог месеца. Све преко тога је ризик. Зато ју је најбоље сејати не на пшенцу већ на јечам јер се он раније скида...
 
Sa 1000 kg možeš biti zadovoljan samo ako je tvoja zemlja (sva koju radiš), imaš svu potrebnu mehanizaciju i nisi bacaovestacko djubrivo. Ja sam zadovoljan samo ako je rod 18+
Bas tako.Sa ovakvom cenom nazalost ove godine najmanja zarada na soji.Navikao sam na takve prinose i uvek cena nekako nadoknadi.Najvise sam na suncokretu zaradio pa na drugom mestu kukuruz,sto neznaci da ce sledeca biti takva godina.
 
Шта би ми хтели, да цена буде већа, јер нам је родило мање због суше, а посејано је било три пута више него прошле године.
Па нису они будале и имају скоро па тачну површину под сојом и осталим културама.
Што би Шојић рек'о: ''Неће да може, рођо!''

Ми треба да будемо срећни што смо и оволико добили за њу, могли су да нам дају и цену од око 35 динара па и мање. Све је то њихова добра воља и ништа више.
 
Evo slika moje soje , nisam je uspeo predati. Ne znam sta raditi sa njom. Dali je dobra za stocnu ishranu?
6I9KI0g.jpg
 
Nazad
Vrh