Soja 2015.g.

U kom si mesecu istanjirao tu soju? Ako si mogao uci traktorom istanjirati, zasto nisi pokusao kombajnom skinuti to? Meni se cini kao da je to istanjirano ove godine, proletos!
Nesto slabo mahuna ima na stabiljkama zato sam pomislio da je to prolecno tanjiranje!!!

- - - - - - - - - -

To je od proletos ako se ne varam,prošle godine smo imali oktobar bez kapi kiše ali džabe bilo blato na njivi cele godine.Ova situacija nije ni blizu prošlogodišnje.

Ispalo kao da imamo slicno misljenje!!!:osmeh:
 
Definitivno necu sejati vise od nekih 15 kj u Aprilu. I ove godine Majska setva (do 15 Maja) je bila bolja po prinosu od Aprilske!!! Druga stvar, nikad skoro nije bila godina jedna za drugom slicna ili ista!!! 90% Trijumf kasnija sorta!!!
 
Juce oko 19,30 h smo poceli da skidamo jednu parcelu i posle pola sata je pocela kisa pa smo morali da prestanemo. Skinuto je 6000 kg a vlaga je bila 14,2 %. Danas predvece cemo pokusati ponovo. Lepo sija sunce i duva vetar tako da bi trebalo da se osusi ponovo do veceras a ako bude i dalje duvao rose nece biti.
 
On (sto tanjira, rus) je - ako se ne varam - nas clan "camel driver" iz Kanjize. On je imao problema s vodom, kao i svi ostali, ali on nije mogao da pokosi soju na jesen, a bas je imao lepu soju, pa je u prolece tanjirao tu njivu. Ako nisam u pravu on ce me ispraviti.
 
Jedna slika iz prošle godine :kisa:
fot19851.jpg
Pogrešio si to je bilo ove godine u martu ili u aprilu tek onda sam mogo da skidam soju rod 2014 sa tanjiracom


Taptalk LG-65
 
f9944eadc56ec745439c9191bc018b4b.jpg

Ovako je izgledao sojište ove godine pre kombajniranje a drugi dan već počeo ovaj kišni period mahune su bile maksimalno zrele ovako nešto još nisam video a sreća što sam požurio.

Taptalk LG-65
 
I ja obisao moju. Crne se mahune, ali kada otvorim tu mahunu, unutra lepo zuto zrno tj sve normalno. Jedino sto je mekano pa cu morati da je susim pre skladistenja.
 
Ma.........puno. Svaki dan padne 1-3 litara i ne moze da se ulazi. Dok je bilo lepo vreme bile su zelene sada kada su zrele ne moze od kise. Kad si sejao soje? Nemoguce da su zelene jer moje koje sam sejao sredinom maja su zrele.
Zadnji put sam ih obisao pre 7 dana. Juce kad sam obisao, zute se, ali nije jos zrela, tj. zrno je mekano. ta je sejana 1. Juna a jedini problem je sto je polegla. Koji suncan dan i bice dobro. Ona ranije sejana (1. Maj) bi mogla da se skida, ali ne da vreme. Uglavnom, dosta soje u polju neovrseno. Juce je jedan sa kombajnom usluzno radio do pred sam mrak. ono sto je do sada skinuto bilo je poprilicno lose, a ove sto jos stoje ce dati odlican rod.
 
Juce smo uspeli nesto soje da ovrsimo. Poceli smo negde oko podne da skidamo i vlaga je bila 17% i kako je vreme odmicalo tako je padala pa je predvece bila 14.2 %. Nastavili smo sve do 23.30 h ali se dalje nije molo zbog ogromne rose. Stabljike i mahune su bile totalno mekane i kombajni su se mnogo mucili. Zrno nije pokupilo puno vlage i u poslednjoj prikolici je vlaga bila oko 15%.
 
Danas i juce bili lepi dani. Duvao vetar, ali je bilo hladno. Jedini problem su jake rose u polju zbog reka, ali soja se sigurno prosusila. Ako ne padne kisa, moram je obici da vidim da li su zrna i dalje mekana. Kombajner je trenutno u kampanji u Loznici, tako da ako se steknu uslovi, moze doci da vrse ovih dana. Posle valja spremati plugove, pa na oranje:osmeh:.
Do godine verovatno povecavamo povrsinu pod sojom jer planiram da uzorem neke ledine na kojima kukuruz i ne uspeva bas najbolje, a mozda i postignem dogovor sa rodjakom da uzmem u zakup oko 4ha.
 
Nazad
Vrh