Soja 2013.g.

Status
Zatvorena za pisanje odgovora.
Uvek sam soju smatrao cudnom biljkom, a od ove godine je smatram najcudnijom. Vidim da mnogi koji rade zemlju ofrlje izvlace dobre prinose. Prinosi sareni, nema nikakvog pravila.
 
Poslednja izmena:
Galina 7 kj. 19t.
Kakav prinos,ono je neverovatno za ovu godinu!Svaka cast,jel navodnjavana? Ja sam danas video kada sam se vracao iz berbe kukuruza jednu soju,kojoj je polovina mahuna vec pala,vetar je duvao malo jace i gornji spratovi su skoro nestali,samo sibljika stoji,donji se jos drze!Cudna biljka soja,moras na vreme raditi i moliti Boga da ne bude kakvog jaceg vetra ili neveremena,moze da rodi 0!
 
@mil
Svaki prinos koji nisi licno video je diskutabilan. Ove godine ostvariti preko 2t/kj soje a da nije zalivano i da je izbegla susu (trebalo bi da kasna setva daje bolje rezultate) je vrlo tesko moguce. Vrlo dobro znam sta ne moze a sta moze. Godine kada sam imao 2600kg/kj soja je bila kao grom. Kisa padala svakih 10 dana, visina biljke 150-160cm, i mahune nacickane. Ove godine ja nisam video NIGDE ni priblizno takvu soju.
 
Malo pre razgovarao sa drugom iz Silbasa. Tamo rod od 900-1400 kg po kj. Kaze tuga, ljudi ne mogu da pokriju troskove.
 
Moja soja Dukat nije visoka kao prosle godine i ima duplo manje mahuna ali su mi zrna da ne kazem skoro duplo krupnija. Vreme setve je isto kao i prosle godine, pocetkom maja, predusev je isto kukuruz, jedino sam na nekim njivama na nagovor oca sejao na 3,2cmx70cm umesto 3,5cmx70cm kako sam hteo. Kantar ce na kraju sve kazati ali mislim da pre 20 septembra skidanja nece biti.
Nikada nismo imali vise od 2300 ili 2400kg po jutru bez djubrenja. Prosle godine mi je bio rekord oko 1700kg tog Dukata, za ovu godinu bas i nisam siguran da ce biti toliko.
 
@mil
Svaki prinos koji nisi licno video je diskutabilan. Ove godine ostvariti preko 2t/kj soje a da nije zalivano i da je izbegla susu (trebalo bi da kasna setva daje bolje rezultate) je vrlo tesko moguce. Vrlo dobro znam sta ne moze a sta moze. Godine kada sam imao 2600kg/kj soja je bila kao grom. Kisa padala svakih 10 dana, visina biljke 150-160cm, i mahune nacickane. Ove godine ja nisam video NIGDE ni priblizno takvu soju.
Cini mi se da je to bilo 2010. (ili 2009.) i mi smo imali oko 2,8 t/kj :osmeh:. Inace kod nas je prosek u prosecnim godinama od 1,5-1,8 t/kj. Ove godine Galina 1,3 t/kj (dve parcele, jedna dobra, jedna losija), a Rubin 1,4 t/kj (ostala jos jedna parcela za sutra). Ono sto je izvlaci je kvalitete zemljista, da smo posejali gde je bila psenica ili kukuruz ove godine vrsili bi 800 kg/kj koliko imaju u tom delu atara.
 
To je bilo 2010. godine. Nismo mogli sve da ospartamo od vode, pa smo okretali kada bi dosli do "jako crnog terena". Tada su imali i tih 200kg vise kao i ti, na pojedinim mestima. Zavisi gde je koliko kise palo u kom momentu, kao i od stanja samog useva.

Da se ne uvrede pojedini clanovi, ali i dalje ne mogu da poverujem da na ovakvu godinu moze da se prebaci 2t/kj. Jednostavno vremenski uslovi nisu isli soji na ruku.
 
Moguce je ako je negde ( nisam cuo za takvo mesto ) ove godine palo tri solidne kise u periodu kada joj je najpotrebnije. Ja sam imao dobru kisu kada je prvi sprat mauna treabo da se formira, zalio sam jos dva puta i nisam siguran da ce prebaciti 4t/ha, ovako odokativno.
 
Deni jel to navršeno sa Turinske strane?

Bojčetić verovao ti ili ne ja sam na dve parcele od po 5,5kj imao 2000kg po kj ali mi je prosek za ovu godinu 1800-1830kg po kj i to čistog zrna , bez bonifikacije a ovaj kolega što je navro sa 7kj 19 tona i to galine može samo na papiru da bude.
 
Poslednja izmena:
Jedino što bi moglo da izvuče kod mene ove godine je krupno zrno . Sklop je više nego dobar al na 70 cm , čista dobila kišu ne bš na vrijeme al ipak u zeleno , mahuna je malo ali skoro na svakom stablu ima bar koja od 4 zrna i zrna su zasad dosta krupna .
Nego jel neko skidao soju pa sušio , kad bi moglo najranije da se izbjegnu gubici ?
 
i kod mene zavrsena zetva soje.sorte balkan i sava... prinos 1980kg balkan a sava na jednoj parceli 1800kg a na drugoj 1890kg...
setva na 50cm,islo oko 40-45kg po kj i jedne i druge sorte,bez djubriva,predusev kukuruz i s.repa... njive su blizu jedna druge,sve I klasa...
balkan je prvi pozuteo i na oko bio losiji od save ali mu je hektolitar bio bolji....
fotografija0120.jpg
 
Evo ja da iznesem neke prinose.Prekljuce skidao jedan kod nas pod selom zemlja pescina 600 kg po jutru.Juce usluzno pokosio 1200 kg po jutru ritska zemlja.Sutra ili prekosutra krece zetva soje u nasem ataru pa cemo videti,prinos od 2000 kg neverujem da ce neko uspeti da navre.Mozda je kod vas u ostalim delovima zemlje pala jaca kisa ali ovde kod nas je ovako
 
Kakav prinos,ono je neverovatno za ovu godinu!Svaka cast,jel navodnjavana? Ja sam danas video kada sam se vracao iz berbe kukuruza jednu soju,kojoj je polovina mahuna vec pala,vetar je duvao malo jace i gornji spratovi su skoro nestali,samo sibljika stoji,donji se jos drze!Cudna biljka soja,moras na vreme raditi i moliti Boga da ne bude kakvog jaceg vetra ili neveremena,moze da rodi 0!
Savo biće da su miševi skupili zrna a ne vetar,prošetaj po njivi.Jedne godine ko što kažeš samo štapići gore ostali kada smo kosili na svakih 20-30 metar jedan mišarnik.
 
Status
Zatvorena za pisanje odgovora.
Nazad
Vrh