Soja 2013.g.

Status
Zatvorena za pisanje odgovora.
Koliko sam cuo od agronoma koji je radio u lokalnoj zadruzi a sada radi za pionir balkan se njmanje grana u odnosu na gorstak ,galeb,...
 
A ja sejem godinama i jedan i drugi i treći i Balkan se razgrana isto ko i ovi od tvoje strane pomenuti.:ppozdrav:
 
Postovani sta bi savetovali koju sortu za podrucje Timocke krajne i da li neko zna koja je cena semenske soje? Da li ranu ili neku kasniju sortu jer kod nas umeju da budu izuzetno susne godine :cool:. Da li moze reprodukcije soje i koja reprodukcija jer nude neko seme pa me je strah napominjem da prvi put hocu da sadim soju? Unapred hvala.
 
Naravno da nas sve interesuja,ajde zabodi i koje zeleno zrno ako nisi vec
Ispitivao sam 3 sorte i zaključio je da je loše nicanje neznam procentualno ali zato evo par slikica pa presudite sami

11tq3kp.jpg

Sava i Galeb onako a Gorštak katastrofa a što se tiče slavola nevidi se neka razlika.
Probao sam i klijavost Galeba u vlažnoj maramici tu je klijavost odlična 97%
2ikpfz6.jpg

Ponovio sam eksperiment baš zbog ovog Galeba koji je odlično pustio klicu ,čak i ona zelena zrna o kojima smo diskutuvali da su lošija za nicanje ali ovog puta sam ih stavio u spavaću sobu pa nek slušaju malo kako se rađa život :haha:

5yxl5.jpg
 
100 zrna valjevke , redom , samo da je celo...pored kotla u podrum , pa u hodnik pored radijatora. dobro niklo ,ujednaceno 85 kom. ima jos manjih 3 do 4. sta kazu iskusniji ,dali je dovoljan procenat za sejanje...
 
Ja ove godine ne bacam ni zrno u soji. Zadnjih godina u zavisnosti od parcele je baceno po 100 kg 3 x 16/kj u jesen pod brazdom ili 100 kg/kj Mapa sto daje dobar rezultat ili 100 do 150 kg/kj ureje u prolece.
Moje je misljenje da ipak 100 kg/kj MAP-a u jesen je idealno resenje.
 
Ja ću baciti malo mapa 100 kg-kj pod prvi prohod setvospremačem,pa šta bude.:ppozdrav:
 
Ove godine najverovatnije samo dobra folijarna prihrana,lane je baceno 150kg 9/15/15 i 50kg SAN djubriva u prolece,a prinosom od 16.5 meteri sa ha nije izvukla tu kolicinu djubriva. :osmeh:
 
Ne znam nisam pametan sta da radim,neki mi kaze baca 100kg po k.j kana,neko sana ne znam sta vise da mislim i da radim...(ja moju planiram da navodnjavam)
 
Ja sam na jednu parcelu bacio 100 kg/kj 3X15 (u jesen zaorana), a na drugu 100 kg/kj SAN-a 10 dana pre setve i pokazalo se za bolje ovo gde je SAN... Ove godine samo 50 kg/kj SAN-a predsetveno...
 
Evo neka moja iskustva od prosle godine,na 2 pacele po 5 lanaca obadve su ritska zemla na jednoj stavlan nitragin i slavol i posle prihranjivane sa slavolom, spartana i prinos 8 meteri po jutru,druga parcela bez nitrgina i slavola i bez spartanja prinos 18 meteri.Isto kise dobile isti dan sejane istom specijom prskane ,nije bacen vestak ni na jednu ni na drugu,jedina razlika je prva parcela sejana posle kukuruza i deteline mislim 2,5 lanaca kokuruza i tolko deteline ,a druga je bila u monokulturi.Zezno sam se samo sto ovu drugu nisam sparto bilo bi jos vise jedan deo nismo mogli da ovrsemo od cicka.Da napomenem sorta balkan sejana na 70 od istog gazde kupleno seme za obadve njive.Sad nisam pametan ni ja sta je omanulo na prvoj parceli ,,ali evidentno da nesto jeste.
 
Status
Zatvorena za pisanje odgovora.
Nazad
Vrh