Soja 2013.g.

Status
Zatvorena za pisanje odgovora.
@Zarkovmali Fosfora nikako sad u prolece a sto se tice Azota onda zavisi joliko toga ti zelis. Ne bi bilo lose 100 do 150 kg/kj ureje!
Moje iskustvo govori da najbolje sam uvek prosao kad god sam isao sa 150 mesanog ili 100 kg/kj Mapa u jesen.
Sto se tice folijarnog i dalje imam cvrst stav da je to samo bacanje novca!
 
Sorta je Sava sejana na 70 X 2,6 cm semena izašlo oko 60 kg/kj... Na ovoj parceli gde je SAN bio bilo oko 15 meteri, a na "mešanom" 10 meteri... Napominjem da su njive bile jedna preko puta druge i pored kanala, al nije navodnjavano jer je kanal presušio... Inače naša (Krčedinska) zemlja nije nešto za soju, jer je relativno visoka, ali ja pokušavam to da promenim izborom terena, a i kad posejem kukuruz dogodine na sojište, kuruza uvek bide rekordno...

Inače i ove godine planiram Savu, al ću je sejati na 2,8cm... Moj komsija se sejao balkan na boljoj zemlji od moje i imao je 10 meteri/kj, al je sejao sopstveno seme, a ja sam moje kupio na Institutu... SAmo da se ispravim neće ove godine ići SAN, jer smo nabavili ruski AN...

Inače moje mišljene je da soji treba samo "malo" dati mineralnog đubriva, se nestvore kvržiće, jer je ona azotofiksator, a rod zavisi kakvo će vreme biti u toku cvetanja... Naime ako nebude jako toplo i bude jedna do dve dobre kiše bude i soje lepo, a ako je suvo, onda zavisi og terena... Napominjen da ovo generalno važi za moj teren... I nikad naša sremska zemlja neće dati kao banaćanska soje...
 
Znam da nije,ali cu ovog proleca najverovatnije ici sa 100kg/kj 3*15 a ostatak necu,pa cu oba dela folijarno bas da vidim da li ce biti razlike u izgledu,prinosu,kondiciji.
 
Završen ponovni pokus klijavost :Gorštak 42.5 % Galeb 50% Sava 80 %
Savu ću ostaviti za seme a Gorštaka i Galeba izbacujem probaću nabaviti Trijunf .
ff8da8.jpg
 
Pa dala je odličan rod Galeb 1900 kg/KJ a Gorštak 1644kg samo što je bila suva ko barut 8.2% vlage a Sava je takođe dala 1900kg ali neznam koja je vlaga bila ( kupio sam seme )
 
Mi ce mo ove godine da bacimo 100kg ureje i 50kg ana na 1kj.Prihrana preko lista slavolom i spartanje.Setva na 50cm oko 55kg.Sorta lana i indijana.Pred usev kukuruz.
 
Probaj da ponoviš eksperiment . Nema potrebe u zemlju , može i vlažna krpa ili sl.

MOMO nije tako. Ako stavis seme u vlaznu krpu onda vidis samo klijavost ali ne i energiju. Dzabe seme ima klijavost kad nema snage da izadje iz zemlje. Tako sam ja prosle godine u vlaznoj vati proveravao klijavost starog semena soje i bila je 86%. Iz istog tog semena je na njivi niklo 42% a uslovi za nicanje su bili idealni. Vlage je bilo dovoljno a zemlje je bila topla jer je sejano zadnjih dana aprila.
 
Marčelo kada ostavljaš za seme soju onda gledaj da je vlaga zrna u vršidbi oko 12-13% a kad je vlaga tako mala kao što si ti ovro onda je klijavost manja , znači bolje malo da je zelenija nego da je prezrela.
 
Pozzzz svima. I ja imam isto pitanje kao i NNN. Prvi put bih sadio soju,probao bih na 20 ari, jer u mom kraju to niko nije sadio ili bar ja neznam. Ja sam u brdskom predelu klasa zemlje 4-5. Pitam vas koje seme i gde da nadbavim,posto u mom kraju toga nema. Unapred hvala
 
Status
Zatvorena za pisanje odgovora.
Nazad
Vrh