Soja 2013.g.

Status
Zatvorena za pisanje odgovora.
Nisu ni kod nas neki uslovi za soju ali je godinama sejemo,nakad manje nekad vise.Dogodine ce mo sejati oko 10 kj.Sorta lana sa tavana.Mozda probamo jos neku sortu ali to ce mo jos razmotriti.
 
Ostalo mi je par kesica nitragina viska od prosle godine,skladistene po ps-u.Sta mislite hoce li imati neki efekat ove godine?
 
Hoces da kazes da svi ti profesori koji preporucuju upotrebu Nitragina nemaju pojma? Ili da lazu?
 
Ostalo mi je par kesica nitragina viska od prosle godine,skladistene po ps-u.Sta mislite hoce li imati neki efekat ove godine?

Ako je propisno uskladisten, nece biti nikakvih problema. Zvanican rok trajanja je 6 meseci, mada uspesno prezivljavaju i u samom zemljistu. U pitanju je visoka koncentracija mikroorganizama, cim se nadju u povoljnoj sredini se umnozavaju,tako da nemoj da brines...slobodno ih upotrebi bez bojazni.
 
Po mom zaključku jedna velika laž i zabluda.Prošle 2012 godine sve površine pod sojom sam sejao bez upotrebe Nitragina.Imala je sasvim normalno razvijene krvžice kao i ona koja je sejana prethodnih godina sa upotrebom istog.I dalje u nastojećim godinama neću ga koristiti.Sejano i na parcelama na kojima nikada nije sejana soja i rezultat isti.
 
Poslednja izmena:
Ako se soja seje u monokulturi ili se razmenjuje sa kukuruzom , ima u zemljistu dovoljno tih Japonikum bakterija pa se nemora upotrebljavati. Ali struka preporucuje uvek.
 
Odavno ne koristim nitragin. Svojevremeno na istoj parceli mešano i sejano sa dok nije potrošen a završeno bez. U žetvi razlike nije bilo nikakve kao ni u toku vegetacije. Pa sad ko voli nek izvoli a ja se više sa tim ne bakćem.
 
Ako ne grešim preko 400 dinara je koštala kesica prošle godine pa računajte koliki je tu ćar onima koji ga distribuiraju.
 
Prvi put planiram da sejem soju a jesenas pre zaoravanja nije nista razbaceno po njivi pa me zanima jel bih mogao nekako bez dodavanja kompleksnih djubriva tj samo da razbacim pri setvenoj pripremi nekog azotnog djubriva (san) i tako da posejem i koja bi mi neka optimalna doza azotnog djubriva po kj bila dovoljna? Predusev je bio psenica.
 
Prvi put planiram da sejem soju a jesenas pre zaoravanja nije nista razbaceno po njivi pa me zanima jel bih mogao nekako bez dodavanja kompleksnih djubriva tj samo da razbacim pri setvenoj pripremi nekog azotnog djubriva (san) i tako da posejem i koja bi mi neka optimalna doza azotnog djubriva po kj bila dovoljna? Predusev je bio psenica.

Sve zavisi od toga sta ocekujes i koji prinos! Ako je psenica bila adekvatno djubrena ajd recimo da i ne moras djubriti uopste.
 
Slabo. Pšenica je bila katastrofalna! Bilo je delova gde je po nekoliko metara bio sam sirak. Rađena je samo prihrana u proleće UREA-om i ništa više. Možda znači činjenica da je to ritska, peskovita zemlja.
 
Status
Zatvorena za pisanje odgovora.
Nazad
Vrh