Soja 2011.god.

Status
Zatvorena za pisanje odgovora.
Nemoj te preterivati sa gustinom setve, moj savet vama.
 
Posejano oko 70 KJ soje ali nas je kisa prekinula. Isreno ne zalim se i bolje je ovako jer bi nicanje bilo sareno da nije pokislo. Razmak u redu 4.1 cm ( 488.000 zrna po Ha ) potrosnja semena 60 kg / KJ. Prosle godine sejano na isti razmak a potrosnja semena 50 kg. Ove godine 20% vise semena u kg zbog krupnoce zrna.......veci trosak
 
Bice dobro tako. Seme je i po matematici pokrupno [ oko 0,2 gr komad ].
Koja sorta je u pitanju?
 
Jeste krupan je mnogo. Jedne godine kada smo sejali Dukat trosili smo 37 kg semena. Te godine sam vise vise kopao nego lisica kada pravi jamu da bi brojao zrna po metru jer sam mislio da laze sejalica pa zato trosimo tako malo semena ali se sve desavalo jer je seme bilo malo vece od bibera.
 
123acfr.jpg

prekljuce zavrsila setva ... sve Sava, 100 kj ... a sad samo da nam Bog pomogne : )
 
@Cicimoric
Zato ja taj Dukat ne sejem. Kad ga vidim koliko je sitan gubim volju za rad.
Jesi li i danas sejao? Jel se moglo? Popodne sam prosao kroz Jermenovce i ucinilo mi se da je vise kise padalo kod vas nego ovde.
 
@Slavko91
Masina je prva liga! Za par godina ciljam jednog slicnog Steyr-a!

Stric posejao soju. 50% Sava, 50% Rubin. Na 70cm i 3cm u redu, nisam pitao koliko je semena potrosio. Tretirano nitraginom i sa 50kg AN-a po kj. To joj je to od djubriva!
 
@Cicimoric
Zato ja taj Dukat ne sejem. Kad ga vidim koliko je sitan gubim volju za rad.
Jesi li i danas sejao? Jel se moglo? Popodne sam prosao kroz Jermenovce i ucinilo mi se da je vise kise padalo kod vas nego ovde.

Jeste dukat ima jako sitno zrno ali daje prilicno dobar prinos.

Ne moze da se radi kod nas. Juce se prosusilo i krenuo sam na njivu da sejem i kada sam stigao na kraj parcele poceo pljusak i palo je 8 litara i danas jos 2-3
 
@Peet

Savu je ostavio od proslog roda, a Rubin je mislim kupio u Institutu. Mislim da je clan zcurcic prodavao (prodaje) seme Trijumf i Rubin.
 
Balkan bude tezak i do 0,22 gr. zrno.
Veliki problem u proizvodnji soje prave ne verovatno veliki gubitci, po meni u kombajniranju.Uzmimo primer: Posejano 488000 klijavih zrna, pri cemu dobijamo 488000 stabljika. AKO na svakoj stabljici bude SAMO 15 mahuna sa po 3 zrna - to je 45 zrna.Svako zrno ima prosecnu tezinu od 0,2 gr. sto iznosi 9gr. po stabljici. 488000x9=4392000gr. tj. 4392kg/ha. Ako znamo da broj mahuna vrlo cesto biva veci od 15 kom. po biljci, onda gubitci jesu ogromni.
 
Balkan bude tezak i do 0,22 gr. zrno.
Veliki problem u proizvodnji soje prave ne verovatno veliki gubitci, po meni u kombajniranju.Uzmimo primer: Posejano 488000 klijavih zrna, pri cemu dobijamo 488000 stabljika. AKO na svakoj stabljici bude SAMO 15 mahuna sa po 3 zrna - to je 45 zrna.Svako zrno ima prosecnu tezinu od 0,2 gr. sto iznosi 9gr. po stabljici. 488000x9=4392000gr. tj. 4392kg/ha. Ako znamo da broj mahuna vrlo cesto biva veci od 15 kom. po biljci, onda gubitci jesu ogromni.

Daj nemoj zezati!!
Prosle godine je bilo mnogo vise od 30 mahuna po stabljici. A da je samo 30 bilo po tvojoj racunici trebalo bi da je rod od
8784 kg po ha. Smesno.
 
Dicki i ja sam imao taj utisak, onda sam bio dokon, pa sam uzeo da izbrojim mahune na nekoliko stabljika. Potom sam izabrojao na 2 m duzna koliko ima stabljika i kad sam sve to izracunao dobio sam rod od oko 3000t/kj. A vaga je pokazala 2700kg (jus 2610kg), tako da je rastur 10%. Verovatno je rastur jos manji usled nepreciznosti takvog racuna.

P.S. 2/3 mahuna je imalo 2 zrna, a ne tri. Mozda je to karakteristika sorte (Sava), ne znam, nikad pre nisam brojao mahune ni broj biljaka (prosle godine sam to uradio jer si napominjao taj problem).

P.S.2 Da i ovo sto kaze cici, nemoguce je imati 100% klijavost!
 
Status
Zatvorena za pisanje odgovora.
Nazad
Vrh