Slobodna diskusija o traktorima

Koji je najbolji traktor do 80 ks do 90 godista da je najmanji potrosac ne preterano skup za odrzavanje a sila u potezu aaaaa ??? Ko zna odgovor na ovo ne nagradno pitanje haahh ????
 
Ja znam da ste Vi velikog znanja i zato sam to i napisao. Ono što je napisao gospodin Bojčetić nema veze sa Vašim pitanjem i zato sam i napisao odgovor na Vaše i gospodina Bobana.Gospodin Bojčetić je koliko se meni čini pisao o snazi uopšteno, a to je i bilo pitanje gospodina Zorana. Da je neko pitao o tome ja bih Vam sigurno odgovorio i na to pitanje.Prema tome u ovom slučaju ste gadno pogrešili i nemojte se sada pravdati nego lepo kao čovek priznajte da ste pogrešili i idemo dalje. Ja sam priznao da ste mnooogo pametniji od mene i to ne samo Vi nego i mnogi drugi članovi sa ovog foruma. Ima i neki koji samo pokušavaju da budu pametni pa ispadnu glupi naravno nisam mislio na Vas, a taj će se sam pronaći.
Gospodine Kameni niste dobro čitali snaga se menja jer i slika pokazuje da je snaga manja i zato nema nagrade.O obrtnom momentu nije bilo reči koliko se ja sećam.
 
Sve je u prenosnom odnosu .Traktor od 60 hp ako bi imao 10000 obrtaja kardana ,drzalo bi ga dete sa kombinirkama i traktor ga nebi pokrenuo.
Kada bi taj isti traktor imao na kardanu 1 obrtaj u inuti ,mogao bi da povuce planinu. Malo sam karikirao ali sustina je da on ima i dalje 60 hp .Kako se zove ona silna snaga koju smo dobili redukcijom ,kolika je ona ,i kako se izracunava ,i dali je veca od 60 hp a verovatno jeste ,to nebih znao da objasnim.Znam da je ju proizvela ona prva od 60 hp.
 
Gospodine Spasoje pročitajte gore pa ćete znati da je snaga na priključnom vratilu uvek manja od snage motora.Dat je primer Case 5140 snaga motora i snaga na PTO na priključnom vratilu. O tome je pisao gospodin Bojčetić da snaga ne može biti veća od uložene jer bi to bilo za Nobelovu nagradu.
 
Gospodine Kameni niste dobro čitali snaga se menja jer i slika pokazuje da je snaga manja i zato nema nagrade.O obrtnom momentu nije bilo reči koliko se ja sećam.

A ja bio ubeđen da sam u pravu i da bar nešto malo znam ali nema veze čekaću ja opet neko nagradno pitanje :ppozdrav:
Pa jesamli u pravu bar što se tiče obrtnog momenta :sta:
 
Sve je u prenosnom odnosu .Traktor od 60 hp ako bi imao 10000 obrtaja kardana ,drzalo bi ga dete sa kombinirkama i traktor ga nebi pokrenuo.
Kada bi taj isti traktor imao na kardanu 1 obrtaj u inuti ,mogao bi da povuce planinu. Malo sam karikirao ali sustina je da on ima i dalje 60 hp .Kako se zove ona silna snaga koju smo dobili redukcijom ,kolika je ona ,i kako se izracunava ,i dali je veca od 60 hp a verovatno jeste ,to nebih znao da objasnim.Znam da je ju proizvela ona prva od 60 hp.
E jbg Spasoje ,na MTZ-1221 lepo piše snaga na kardanu pri 540 obrtaja je 65 KW a pri 1000 obrataj kardana snaga je 90 KW sada ovo zvuči kontradiktorno!!
 
Da u pravu ste, ali bih zamolio da Vam na to pitanje odgovore gospoda koja su učestvovala u objašnjenju zajedno sa gospodinom koji je zadužen za pohvale jer ipak su oni stručniji od mene. :ppozdrav:

Za Vas neće biti nagradnih pitanja samo za ove istaknute stručnjake!

Gospodine Talianu pa što ih ukopavate sa takvim podacima? Kod Vas ne važi ona izreka da je sramota čitati?
 
Jasno je meni ta snaga na 1000 onrtaja .Ali sta imas od nje .Stavis pumpu traktor se grije .Stavis RD. pet grije dzaba ti ti kilivati Vratis na 540 sVe radi iako je manje kw. . Bitna je sila koja se dobije u konacnici. Sve je pocelo sto su ljudi bili u zabludi da se snaga poveca na kardanu ako se redukuje , pa su pitali koliko se poveca.Panonstib je sve objasnio sto se tice snage.Opet primer .
@TALIANU@Ti dodjes sa tim belorusom i stavis cekrk na kardan na1000 a cekrk se okrece recimo 500 .Ukljucis i traktor se ugusi. vRATIS NA 540 A CEKRK recimu 2 obr i cini cuda iako je snaga 60 kw tj manja.
znaci za konacnu silu je bitna :snaga prenosni odnos ,sistem poluga ,hidraulika i jos ponesto.
 
Neću da pametujem jer se ne razumem ali jedno laičko pitanje,teram rd na 540 obrtaja ,traktor kilavi imam snagu na izlazu kardana 60 kw zar nije logički da će ići lakše ako povećam snagu na izlazu tj na 90 kw? Brzina vožnje nepromenjena .

- - - - - - - - - -

ps ovo me muči kako je u praksi jer ne mogu da ubacim na 1000 obrtaja,nešto zeza.
 
Ja nemogu na 1000 tesko je zbog veeike brzine radnih tela koja su u zemlji.
Komsija ima traktor 150 hp i RD. 3m. ON goni stalno na 1000 i brzo radi a pravi mekinje od zemljista.
Tvoje pitanje :povecat ces snagu na 90 kw u redu. Ali ce biti teze traktoru jer se potrebna snaga za drljacu jos vise povecala .Napravi kardan pa se uveri sam.
 
Razumem ja tebe šta želiš da mi kažež ali ne razumem kako se to povećava potreba rd za većom snagom. Zamisli vučeš prikolicu na putu sa 60 kw pa promeniš traktor i nastaviš sa 90 kw! Kom traktoru je lakše? Prikolica je ostala konstantna nije menjala potrebu,E sada RD je brža sa 1000 obrtaja nego na 540 ali i to se rešava promenom zubčanika za željeni broj obrtaja. Tako da recimo njena brzina rada ostane približno ista i brzina traktora ista a dobije 30 kw više snage :sta:
 
Lepo sam Vam napisao da ovde ima mnogo pametnih ljudi i da ćete sigurno dobiti odgovor. Medjutim postavlja se pitanje kakav odgovor? Ovi odgovori što su napisani Vam govore da su ovi ljudi toliko obrazovani za Nobelovu nagradu jer su izmislili Perpetuum mobile.To znači da oni od motora koji ima 100 kW na priključnom vratilu dobiju više snage što znači da su izmislili nešto poput perpetuum mobila jer je definicija njega "Овај концепт се најчешће односи на имагинарни физички механизам или систем који би производио више (или једнако) енергије него што се у њега улаже, а да систем остаје непромењен. У случају механичке машине, ова машина би радила без топлотних губитака узрокованих трењем и отпором ваздуха."
Ako odete na Traktor data ( pošto ja nisam pametan kao oni ) tamo nadjete podatak da je snaga na priključnom vratilu manja od snage motora:
screenshot1png.jpg
.
Ja se zahvaljujem izlagačima naučnicima, ali bih ipak poslušao gospodina Bojčetića jer je samo on izneo tačan podatak, a ostali mnoooogo pogrešili i u zabludi su ako misle da nešto znaju. Da objašnjavam dalje stvarno nema smisla jer može neko još da se nadje uvredjen.
Od Nobelove nagrade nema ništa!

Gospodine ja sam hteo da objasnim neke činjenice ako je ovo što sam ja reko pogrešno vratite se u 1 razred srednje škole predmet se zove mašinski elementi-prenos snage.Nema potrebe za takvim načinom obraćanja iako ste vi (moje je mišljenje) inžinjerski bog.Kod vašeg primera se snaga rasipa na bezbroj stvari-kretanje i to je tačno ni na jednom traktoru nije veća snaga na izlaznom vretenu nego je na motoru.
 
Juce sam napustio ovu raspravu i dobro sam postupio. Kad vidim kakve su stvari pisane, dobro je sto sam na vreme otisao.

@bobanvrb
Prvo najlakse se pise zajedno. Svaki pridev u superlativu se pise zajedno. Ne znam da li ste to ucili u masinskoj skoli ili ne. Drugo, to sto vi navodite racunanje proporcije 2 zupcanika necete verovati nema veze sa snagom.

@Montoya
Brkas pojam sile i snage, a u bacuje se i obrtni moment u zbrku.
 
Ja znam da ste Vi velikog znanja i zato sam to i napisao. Ono što je napisao gospodin Bojčetić nema veze sa Vašim pitanjem i zato sam i napisao odgovor na Vaše i gospodina Bobana.Gospodin Bojčetić je koliko se meni čini pisao o snazi uopšteno, a to je i bilo pitanje gospodina Zorana. Da je neko pitao o tome ja bih Vam sigurno odgovorio i na to pitanje.Prema tome u ovom slučaju ste gadno pogrešili i nemojte se sada pravdati nego lepo kao čovek priznajte da ste pogrešili i idemo dalje. Ja sam priznao da ste mnooogo pametniji od mene i to ne samo Vi nego i mnogi drugi članovi sa ovog foruma. Ima i neki koji samo pokušavaju da budu pametni pa ispadnu glupi naravno nisam mislio na Vas, a taj će se sam pronaći.
Gospodine Kameni niste dobro čitali snaga se menja jer i slika pokazuje da je snaga manja i zato nema nagrade.O obrtnom momentu nije bilo reči koliko se ja sećam.

ipak bi trebalo dati njemu tu nagradu... snaga je konstantna, samo se izgubi (trenje)... ali snaga je konstantna - to sto "izgubi" to ne znaci da snaga je manja, samo "goni" nesto (u ovom slucaju lezajeve itd.).

- - - - - - - - - -

Razumem ja tebe šta želiš da mi kažež ali ne razumem kako se to povećava potreba rd za većom snagom. Zamisli vučeš prikolicu na putu sa 60 kw pa promeniš traktor i nastaviš sa 90 kw! Kom traktoru je lakše? Prikolica je ostala konstantna nije menjala potrebu,E sada RD je brža sa 1000 obrtaja nego na 540 ali i to se rešava promenom zubčanika za željeni broj obrtaja. Tako da recimo njena brzina rada ostane približno ista i brzina traktora ista a dobije 30 kw više snage :sta:

napr. vucete prikolicu (sa robom) od 10 t sa traktorom od 60 kw sa 30 km/h, pa zakacite za traktor od 90 kw, pa sa tom traktorom ga vucete 50 km/h. kom traktoru ce biti lakse? jeste da za vreme rada sa RD brzinu voznje niste promenuli, ali je vece trenje kad se radi na 540 vs. 1000 (koliko zemlje "prevrti" noz(evi) kad traktor radi na 540 obr.k., pa koliko sa 1000 obr.k.?)
 
Poslednja izmena:
@Montoya
Brkas pojam sile i snage, a u bacuje se i obrtni moment u zbrku.
Nisam ja snagu nigde ni spomenuo...mislio sam da će biti jasnije na šta većina ljudi misli...da je traktor "jači" na kardanu u toj meri koliko je sporiji u odnosu na motor...

A dotični bi mogao malo da se ugleda na člana Lisnik koji je jedan od najstručnijih ljudi na ovom forumu u njegovom delokrugu posla a to nikada ne ističe i trudi se nesebično svima da pomogne,bez potcenjvanja sagovornika i ismevanja njegovih grešaka i pogrešnih termina...zato što je na prvom mestu čovek pa tek onda stručnjak
 
Aj malo da uprostimo,snaga i na krdanu i na tockovima je ista. e sad sto kardanske lamele nemogu da prenesu tolku snagu to je druga stvar,a kad se poveca brzina kardana nedobija sa snaga neg brzina.
 
Aj malo da uprostimo,snaga i na krdanu i na tockovima je ista. e sad sto kardanske lamele nemogu da prenesu tolku snagu to je druga stvar,a kad se poveca brzina kardana nedobija sa snaga neg brzina.
Stevo na MTZ lepo piše da je snaga pri 540 obrtaja 65 kw a na 1000 obrtaja 90 kw,e sad opet postavljam pitanje Spasoje tvrdi da je motoru teže iako mi nije logično kada ima veću snagu drugo ti kažeš da se pri povećanju brzine ne dobija snaga već brzina.Nije mi jasno kako se tih 25 KW više nigde ne manifestuje .
 
Gospodine ja sam hteo da objasnim neke činjenice ako je ovo što sam ja reko pogrešno vratite se u 1 razred srednje škole predmet se zove mašinski elementi-prenos snage.Nema potrebe za takvim načinom obraćanja iako ste vi (moje je mišljenje) inžinjerski bog.Kod vašeg primera se snaga rasipa na bezbroj stvari-kretanje i to je tačno ni na jednom traktoru nije veća snaga na izlaznom vretenu nego je na motoru.

Gospodine Bobane niste ni te činjenice objasnili kako treba, a mene vraćate u I razred srednje škole.Prvo mi napišite za koji se poluprečnik ova Vaša poruka odnosi pošto d1 i d2 nije moguće izmeriti, a kako se onda dobija?
Ovo se odnosi i na druge učesnike u raspravi, a to je da mi objasne koliko to zupčanika i ležajeva se nalazi u kardanskom sklopu pa da je toliki gubitak snage? Koliko je meni poznato kardansko vratilo ide posebno do izlaza i ima par zupčanika da bi se broj obrtaja motora redukovao na potreban broj obrtaja. Znači mali broj.Ovaj deo se odnosi i na pitanje upućeno meni od gospodina

Dulkaarpad
"ipak bi trebalo dati njemu tu nagradu... snaga je konstantna, samo se izgubi (trenje)... ali snaga je konstantna - to sto "izgubi" to ne znaci da snaga je manja, samo "goni" nesto (u ovom slucaju lezajeve itd.)."

Koliko to ležajeva ima u tom prenosu i da li je moguće da to toliko smanji snagu?

MONTOYA
Nisam ja snagu nigde ni spomenuo...mislio sam da će biti jasnije na šta većina ljudi misli...da je traktor "jači" na kardanu u toj meri koliko je sporiji u odnosu na motor...
I smatrate da ste ovde u prvu?
MONTOYA

"A dotični bi mogao malo da se ugleda na člana Lisnik koji je jedan od najstručnijih ljudi na ovom forumu u njegovom delokrugu posla a to nikada ne ističe i trudi se nesebično svima da pomogne,bez potcenjvanja sagovornika i ismevanja njegovih grešaka i pogrešnih termina...zato što je na prvom mestu čovek pa tek onda stručnjak"

Taj dotični sam ja! Poštujem znanje gospodina Lisnika i nisam nikada osporio njegovo znanje, a i sam sam rekao da nisam dovoljno stručan da dajem savete na forumu jer ima mnogo pametnijih od mene.Ja se samo trudim da ovim što ne znaju ništa pojasnim neke osnove da ne bi pisali gluposti po forumu.A to se vidi iz prvog pasusa od dotičnog gospodina gde navodi da je snaga veća na priključnom vratilu kada se prebaci na 540 o/min nego kada je na 1000 o / min. U jednom postu Vam je o tome napisao gospodin Talijanu, ali to Vama ne vredi jer uputstva za mašine nisu merodavna nego Vaše razmišljanje i znanje koje se ovde baš prikazalo.
Gospodine Stevo44 bolje je da se ne uključujete u raspravu jer je tek Vaše objašnjenje da ne napišem šta.
Prema tome sve sam prozvao ali pravi odgovor ipak neću dobiti i to tačan jer Vi ni meni koji sam neuk niste u stanju da date pravi odgovor, a ne ovim stručnijima.Sa Vašim odgovorima su očarani samo ovi što vam se zahvaljuju jer je njihovo znanje još slabije od vašeg. :ppozdrav:
 
Nazad
Vrh