Skladištenje zrnaste robe

Koliki je precnik i visina tih silosa, ovo mozes i sam da napravis samo sto bih ja stavio U profile 80 uspravno a U profil 65 ili mozda cak i manji profil, bih savijao u krug i to kad se veze to nema kud.
 
Sirina je 3 a visina je msm 6. Koliko bih smio drzat zrno u njemu? Trebalo bi mi od skidanja do maja eventualno juna. Jel to moguce? Dal je bolje pod supu ga ili ostavit na njivi?
 
Danas stavljena zica u ambar.
8ava9e2y.jpg

9yde2evy.jpg

Druze kako si zadovoljan sa ovim skladistnim prostorom posle 3 godine, sa koliko najvise posto vlage si sipao ili do koliko se moze sipati, i da li sipas skoro do vrha? Jel sipas samo kukuruz ili i soju?Ja hocu ove godine isto ovako na napravim.
 
da li je neko merio vlagu i temperaturu pri skladistenju soje. Skladistio sam soju na otprilike max 1.5 metar visine sa vlagom od 12,5 i imam neki termometar koji meri spoljnu i unutrasnju temperaturu (ima gajtan verovatno sa termometrom) i zadenuo sam u dole u soju trenutno temperatura se krece izmedju 19-20 C u soji, i tako je vec nekoliko dana nema nekih vecih oscilacija.
 
Prosle godine temperatura u soji od 1 metra 26 stepena , posle par dana 25 i sve tako dok se nije ohladila i bila je bez problema utovarena . Ove godine mnogo je nejednako zrenje i otvarala se pa smo je ipak uradili jaku i kipovali u supu rasirili da se osusi pa u magacin. Temperaturu nisam merio
 
Kod mene je širina 2,45 m. visina 2,1 m. i dužina 15 m.
Prošle godine sam lagerovao oko 60 tona kukuruza i nije bilo problema.
Sve odlažem sa ojačanjem svakog drugog stuba u donjoj zoni,ipak bi bilo sigurnije.
 
Odprilike slicna prica i kod nas. Moja ide u cirilicno slovo g stim sto je taj kraci deo siri,tu je oko 3,5m. Ploca je debljine nekih 10 cm sa po kojom armaturom u njoj. Za sada 5 godina trip teret od 50-60t koliko ce jos dugo ne znam. Iskreno i ja i cale se nadamo da ce se urusiti tada bi bio prioritet da se napravi novo skladiste,ovako se samo odlaze...
 
Kukuruz je ovršen pre sedam-osam dana i smešten u metalni silos (prečnik 4.7m, ista je i visina), silos je bez krova ali je unutar objekta pod krovom. Nije merena vlaga prilikom vršidbe, ali s obzirim na hibride i lokaciju njive sigurno nije imao veću vlagu od 14% (moji kukuruzi su u istom delu atara, isti su i hibridi, vršeno istog dana i imao sam vlage 13.5% i 13.8%). Vlasnik je sad gledao kukuruz i kaže da je malo vruć (subjektivni osećaj s' obzirom da je napolju hladnjikavo). Merio mu je temperaturu i ima 29 stepeni (na otprilike 2m dubine od vrha). Čoveku je ovo prvi put da skladišti kukuruz u zrnu u metalni silos pa nema nikakva znanja niti iskustva o tome.

Kolika je normalna temperatura kukuruza u silosu, i koja je kritična temperatura (ono kad kažu da se kukuruz upalio)?
 
Da li neko ima ideju kako bi se mogla odstraniti pleva iz kukuruza u zrnu koji se iz prikolice preko spiralnog elevatora prebacuje u metalni silos? Odnosno, da li je uopšte moguće nekako negde na spiralni elevator nabudžiti ciklonski otprašivač koji bi izvlačio plevu iz kukuruza koji putuje po spirali?
 
Ma stavi neki jaci kucni ventilator da tuce direktno u pad izmedju prikolice i puznog transportera imace efekta,ja kad sam istovaro duvala je vetrina jaka ,a u dvoristu je bilo ko posle krunjenja,probaj sta znam imace kakvo takvog efekta.
 
Nazad
Vrh