Skladištenje zrnaste robe

Ja bi smanjio sirinu sa 2,5m na 2m. Sigurnije je zbog kukuruza sa vecom vlagom. Da ne mislis. Ako ti je malo, onda ga mozes produziti.trebao bi ga produziti na 18,75m da bi dobio istu zapreminu. A troskovi gradnje se mozda malo poskupljuju.
Ovako ti je super ideja. Ja sam razmisljao tako nesto uraditi kada budem prvio hangar.
 
Tu imam dilemu. Kada se ide na tanje onda je bezbednije za vlagu ali rastu troskovi. Kamionske prikolice su 2,5m pa mi je to bilo da nije jak bocni pritisak i da ce te cevi sigurno podneti taj pritisak, a najbolje bi bilo ici na 1.5m kao cardaci, samo sto je to onda jos skuplje. Kad malo racunam jako retko mi se desava da sa preko 16 mi bude vlaga. Sto mislim da nije problem za skaldistenje ni na 2.5m. A sa im vlagama 14-16 redovno mi uzimaju skalp na silosu. I dosta mi je toga, a iskreno dvoumio sam se da ne sejem kukuruz uopste vec da idem na soju i psenicu. Kako secerna repa je izvesno da je gotova proizvodnja, ne bih da ostanem na samo dve kulture. Zato sam se i odlucio da "ulozim" u kukuruz.

Matematika kaze da na 18.75 x 2.5 je beton 20e vise.
Stubovi 34 umesto 28, 34/28 ili 21.5% vise mi treba cevi = 46200* 1.215 = 56133 ili 10.000din vise
Da ne racunam sve redom, sigurno 500e treba dodati na 3250e.
 
Ako si racunao da su kamionske prikolice 2,5m, treba da znas (verovatno znas, ali zaboravio) da te prikolice nisu visoke 4m. Tako da pritisak nije isti. Mislim da ne bi trebalo da gledas na tih 500e. Kolika ti je vlaga kukuruza bila u 2014-oj godini?
 
Da naravno da nisu 4m visoke, ali kad pogledas da stavljam cevi dosta jake mislim da nema sanse da se razidje, a pride i povezujem na 3 mesta. Gledam ima u Jeep-u zanimljivih dimenzija od recimo 80x40 koja ima za 50 veci koeficijent od 60x40 koju sam uzeo u proracun. Tako da se ne bojim toga, jedino ostaje vlaga kao opasnost. Medjutim ako se zalomi neka zeznuta godina onda cu ili prodati ga u januaru ili usluzno dati na susenje ili nesto trece smisliti. Preko 17 necu sipati sigurno bez susenja nekog, a do 16 se ne bojim da stoji do jula u drvenoj "ambalazi".
2014 sam imao oko 15-17. Nije bilo preko 17 nijedna tura. To je ekstremna godina. I da jednom u 5 godina moram da dosusim ili nesto opet je ok. Primera radi jesenas sam za 15.5 vlage imao odbitke 7.3%.
 
Meni je ovo sa daskama malo klimavo. Svaka daska se vremenom malo izvitoperi, tako da može lako da se desi da daske malo raziđu (čak i kod falcovanih dasaka) i da zrno ima gde da curi napolje.
 
Slazem se da daske se razilaze. Medjutim drvo dise i tolerise vecu vlagu od metala ili betona. Koliko se razilazi daska uzeo sam primer na tehnostroj prikolici iz 82 godine. Stranice gornje su pravljene i imaju 33 godine. Nisu cak ni od daske, vec od brodskog poda i 4m duzinu stranice pogidnem sam. Ima jedno 20kg mozda. Znaci i tako nakaradna stranica nista se nije razislo i nigde nija zjapnula. Zato se ne bojim drveta. A svakako cu staviti sa falcom od 1cm.
 
Ово су фосне од 2 цола.
Стубови на 1.66цм.размака.
Висина је 4.5 метара у четири тачке повезани ширина 2 метра.
Могу ти рећи кад га напуним пуног још три дана пуцкетаји фосне док се не сложи кукуруз!

23d10244d8658f9a69d0887f9447f1ae.jpg
 
Poslednja izmena:
Kod mene bi bio manji razmak izmedju stubova, ali tanje daske. Koje dimenzije su stubovi, a koje veze izmedju njih. 4 veze imas izmedju dva naspramna stuba?
 
Verovatno je jeftinije sa silosima ali u drvetu nema kondeza i mislim da bi moglo se skladištiti i sa malo večom vlagom nego u silosu...
A ujedno uz te drvene silose pod istim krovom napravio i šupe za mehanizaciju
 
Nek ti je sa srećom, iz nekog iskustva računaj bar još 50% para uvek nešto novo padne na pamet uz put ili nešto iskrsne ne planirano.
 
Iskljucivo ce biti od drveta. Silos metalni ne trpi nista preko 14, maks 14.5 vlage. Imao sam prilike videti kako se polepi po zidovima i kako to smrdi. Drvo je materijal koji dise, i svestan sam ja da je najjeftinije polovni silos medjutim nije odgovarajuc smestaj ako nemas susaru. Susara dodatno STRASNO komplikuje stvari. O tome ne razmisljam.
 
Kod mene bi bio manji razmak izmedju stubova, ali tanje daske. Koje dimenzije su stubovi, a koje veze izmedju njih. 4 veze imas izmedju dva naspramna stuba?
Стубово су 80/80,у доњој зони у бетону ребраста арматура повезује анкер плоче,на првом метру висине где је и највећи бочни притисак је 16-ица (стругарски материјал незнам како се стручно зове).На 2.5 метра је 12-ица арматира и у горњој зони на 4.5 метра један ред стубова повезује кровна решетка а следећи кутија 60/40 и тако редом до краја.
Не тврдим да није можда предимензионирано али бога ми кад напуним 9 змајевки напрегне се све као жице на тамбури а фосне,рекао сам већ, чују се још два-три дана како се затежу.!
j7uk9j.jpg


903lgp.jpg
 
Poslednja izmena:
Види се на ове три слике горе,фосне су од 5 метара,на средини где се састављају од два винкла 40/40 направио сам Т профил да их држи а у ћошковома само један винкл и даске секао под 45 степени.
 
Napravio je falc. Daska se nasloni na stub. Odlicno resenje, kada se rasusi samo prepakujes daske.

@nikt
Nekako gledam kako to izgleda u prikolici koja ide po leniji i po blatu. Jeste da se to uvija i savija, ali mi nikad nista nije puklo. A lanac koji drzi stranice je tanak, posto nemam rinfuz na jednoj prikolici lanac vezem sa uzicom od bala. Kad takva sklepotina ide i nista se ne slomi, i skladiste koje je u mestu i nema nikakvo cimanje izdrzace.

Slicno razmisljamo. Na prvom metru-metar i po je najveci pritisak i tu cu gledati da sve bude jako. Kod mene ce biti vidno jace nego kod tebe jer cu povariti na dva naspramna stuba 40x40x3mm kutiju. Mada ovo tvoje je jeftinije a ako kod tebe radi, ne vidim razlog zasto nece kod mene. Najbitnije pitanje, sa kojom vlagom si sipao kukuruze i koja su tvoja zapazanja oko vlage?
 
@bojcetic
За влагу сам већ писао у теми о складиштењу и влази кукуруза.
Ја сам прошле године имао влагу од 17,4-18,1% .
5 Априла сам продао кукуруз (иста влага као што је ушла) без икаквих проблема.
Писали смо доста у томе НАЈ ВАЖНИЈА је температура зрна да неби дошло до кварења!
Све хибриде сејем 400 групе зрења DKC i Pioneer и до сад нисам имао проблема.
@MONTOYA
Даске су јеловина а цена објекта 13.30/10.00 метара је cca.12000€
 
Nazad
Vrh