Skladištenje zrnaste robe

Obavezno gledaj kolika je karenca na tim insekticidima jer možeš da otruješ svinje a putem njih i sebe.
 
Ubaciš po par tih tableta-onih malih, ili po jednu onu veliku kao šumeće tablete, dobro zatvoriš vreće i neotvaraš :osmeh:. U roku od dva-tri dana sva gamad pocrka, a robu možeš da koristiš posle toga, ali nebi bilo loše da je provetriš pre upotrebe. Tako rade na silosima, samo bi trebalo proveriti za svaki slučaj sa nekim stručnjakom, koliko dana od upotrebe nesme roba da se koristi za ishranu životinja.
 
I meni se cini da je najbolje sa tabletama a za karencu ne brinem posto cu da ostavim jednu kolicinu netretiranu koju cu da koristim a i stigla je psenica koju takodje koristim u ishrani.E sad je problem sto ja ovde ne mogu da nabavim tablete pa ako bi neko hteo da mi posalje za nekih 8 do 10 tona ja bih mu posteno platio.
 
I meni se cini da je najbolje sa tabletama a za karencu ne brinem posto cu da ostavim jednu kolicinu netretiranu koju cu da koristim a i stigla je psenica koju takodje koristim u ishrani.E sad je problem sto ja ovde ne mogu da nabavim tablete pa ako bi neko hteo da mi posalje za nekih 8 do 10 tona ja bih mu posteno platio.
Video sam na kupujemprodajem.com da je neki lik prodavao, nisam uspeo da nadjem link probacu sutra pa ti javljam.
 
Prskao sam sa aktelikom pre 7 dana zato sto mi se pojavio plamenac u kukuruzu, uglavnom je pobio gamad medjutim vidim da je ostalo jos malo, pitanje je smem li opskati jos jednom posto pise da sme da se koristi samo jednom u toku godine. Da li je neko ponavljao prskanje?
 
Ne znam više šta da radim sa onim letećim i gamižućim gamadima. Prskao i sa etiolom i sa aktelikom i sa još bar 3 različita preparata i žižci nestanu na dve nedelje i opet se jedan po jedan pojave. Sad sam nakrunio ostatak starog kukuruza da imam za svinje i posle 3-4 dana gurnem ruku i osetim toplotu. Sad ću morati opet da ga prašim a pošto je u debelom sloju, moraću da ga presipam negde i smanjim sloj. Žvaću ječam, pšenicu, kukuruz. Napast odvratna.
 
Kada budeš presipao,usput pofajtaj sa K-Obiolom i zaboravićeš na gamad. Naravno i skladište tretiraj. Ječam najviše vole,na njega posebno obrati pažnju. Mi smo jednom imali skladišten ječam dve godine i nije bilo ni traga od žižka. Lično,najviše mi se svidja K-obiol,ali koristim i Aktelik doduše samo za tretiranje skladišta i oko skladišta.
 
Oblazemo cardak sa zicanom mrezom, imao bi jedno pitanje, posto prvi put nameravam da skladistim u zrnu ,Naime cardak je otvoren sa sviju strana,dali je potrebno osim pletene zice obloziti jos sa necim, naprimer folijom sa strane. Odozgo ce se prekriti nego. zabrinjavaju me strane, jer se sukplja komsiluk i svi negoduju ,kao proklijace bocne strane.Molio bi da mi neko odgovori ako je vec skladistio na ovaj nacin.Temu sam procitao ali nisam nasao ovako kako ja nameravam da cuvam.

- - - - - - - - - -

2vxgmmc.jpg
 
Moja sprava za kontrolu uskladištenog kukuruza.Običan zemljišni termometar vezan za cev.
Ubadam ga na mesta gde je kukuruz kipovan,odprilike u srednji sloj,možda malo više prema dole,i sačekam 10 minuta.
To radim prvu nedelju svaki dan u isto vreme,kasnije 1-2 nedeljno.
Važno je da temperatura ne raste i ne predje 40 stepeni,ako se to desi,ispuštam ga na šubere i ponovo vratim.Fala bogu još ni jednom se nije desilo za ove 4 godine.
2cxsvvc.jpg

2gxh2mg.jpg
 
@ljusa
Zgodna spravica ::svaka cast::
Da li kukuruz skladistite u cardak(kotobanju)? Sa koliko vlage i koliko debeo sloj? Da li je dole beton ili nesto drugo?
 
Da u čardak,obložen šperpločom,sloj je debeo oko 1,8m.dole je beton.
Ove godine sam ga lagerovao sa 13,4% i 15 % vlage i za sad nema problema,al stalno pratim ovaj od 15% zbog visokih spoljnih temperatura.
Prošle godine sam ga lagerovao na istu visinu ali je bio sa 17% vlage i i preko cele godine je bilo ok.I po izgledu,i u tovu svinja.
E ,sad,prošle godine je kukuruz vršen negde krajem oktobra,i nisu bile velike temperature.
Ovih dana da sam ga ostavio sa 17% vlage,mislim da bi bilo čupavo.
http://poljoinfo.com/showthread.php?340-Skladištenje-zrnaste-robe/page27
 
Hvala na odgovoru :ppozdrav:
I mene ovih dana ceka priprema cardaka...Samo sto ja ne bih sper plocom oblagao,nego cu zicanom mrezicom.
Ovo ce mi biti prvi put da skidam kukuruz u zrnu.Jedina prednost ove susne godine je ta sto ce biti manja vlaga,a i manji prinos,pa cu se lakse izboriti sa skladistenjem :osmeh:
 
Gde ima zicane mreze i posto je kvadrat? I ja se razmisljam o skladistenju u cardak. Ima li neko iskustva sa oblaganjem cardaka sa OSB plocama?
 
Nazad
Vrh