Skladištenje zrnaste robe

Da li trebam da oprskam necim podno skladiste, pre nego sto iskipujem psenicu?
Ranijih godina je to bila samo garaza, samo je zimus bilo mozda vagon kukuruza, drzao sam jedno 3 meseca pa posle prodao....
Sada bih tamo da stavim psenicu....
 
Ne.Actelicom detaljno poprskam skladište i u toku istovara duvaljkom leđnim špricem prskam po zrnu dok curi iz prikolice i ono se uz put meša.Proizvođač preporučuje da se zrno pokrije nailonom nakon tretiranja Actelicom ali to nisam nikada radio i nije ništa škodilo.Jedna bočica Actelica je dovoljna za 10 tona zrna i nema bojazni od štetočina pogotovo žižka.
 
Visinu-koliko hoćeš tj možeš. A za vlagu nisam siguran jer nemam potrebe da rizikujem. Kada dodje do vršidbe i ako je slučajno npr danas vlaga 15,sutra je sigurno ispod 14 i onda gaaas! Tako uskladišten,sa takvom vlagom 12-14, i dobro istretiran (u mom slučaju K-obiol ) nema zime za Eskime i do godinu dana! Ječma sam znao imati po dve godine starog i nije ga napadao žižak (a zna se da je on prvi na meti žileta žiške) iako sam išao uobičajenu dozu od 100ml na 10lit vode pa na 10 tona zrna.
 
E sad,onako iz glave mislim da mu je tri ili sedam dana.... Ali to je vrlo relativno,po meni. I za aktelik piše tri dana,ali ako tretiraš robu samo odozgo. A ako tretiraš pri istovaru,tj svako zrno pofajtaš,e onda je 63 dana karenca za aktelik a za k-obiol nzm. Mislim da nigde ni nema taj podatak.... Ne traži mi se sad....
 
K-obiol do pre nekoliko godina nije imao karencu a sada su naveli da je 24 sata.Koristimo ga desetak godina u prehrambenoj fabrici i pratećem silosu i nikad nije bilo problema.Po deklaraciji proizvođača ima trenutno i produženo dejstvo do 6 meseci
 
Evo malo slika mog skladista.... Jutros sam zvao coveka sa utovarivacem da je malo podigne u visinu, posto se samo kipovalo...
img201507010856181.jpg

img201507010857061.jpg
 
Da li neko zna gde mogu da nabavim metalnu mrezicu kojom bi oblozio cardak kako bi u njega sipao zito, soju, kukuruz.
На Најлон пијаци у НС, на крају хале, човек из Футога продаје. Ја сам јесенас купио око 220 дин/м, отвор рупе (коцке) око 2,2 мм, дебљина жице 0,5 мм.
 
На Најлон пијаци у НС, на крају хале, човек из Футога продаје. Ја сам јесенас купио око 220 дин/м, отвор рупе (коцке) око 2,2 мм, дебљина жице 0,5 мм.
Hvala, vec sam nabavio u Rumi ali planiram da nabavim za drugi cardak pa cu ga obici.
 
Da li u podnom skladistu moze da se stavlja kukuruz sa nekih 16-18 vlage. Prosle godine sam imao ali nije bio u podnom, izdrzao je do kraja marta, pa sam prodao....
 
Planiram da skrunim kukuruz i da ga stavim u dzambo vrece ali su se pojavili leptiri,nema ih mnogo pa razmisljam da u svaku vrecu ubacim po par onih tableta i da je umotam najlonom par dana.Sta vi mislite o tome i koliko dugo bi mogao da sacuvam taj kukuruz posto imam nesto svinja ne bih ga prodavao agodina je neizvesna za nov ne znam koliko ce da ro
 
Nazad
Vrh