Skladištenje zrnaste robe

Puni se polako.
img201411010749181.jpg

img201411010754541.jpg
 
Jel bude nekih problema sa tom vlagom kada su topliji dani ili prodaješ ranije kukuruz? Mi nismo sipali nikad sa većom od 16 a sad ćemo izgleda sa 17-18.....
 
Ako je vlaga recimo oko 19-20% dali bih sta skodilo da se ovrse I iskipuje na ploce ne deblji sloj od 15 cm? Imam velike tavane, a ne ceka mi se mnogo.
 
Nažalost Janoše nemamo drugu opciju. Neće ništa škoditi, može se samo osušiti da se lepše uskladišti. Isto i mene čeka u utorak/sredu i to ne mala količina. To je najgori posao, 100 puta ti prođe kroz ruke svako zrno... Ali šta ćeš.
 
Imao sam ja klasicnu verziju da ga berem beracem, ali mi ne pada na pamet. Treba danima da drndam sa beracem, a nema ko ni stovariti toliki kukuruz. Godinama sipamo po dvoristu, supama. Nova godina nas zatekne sa kukuruzom.
 
Danas kupih 3.5t kukuruza i malo je jaci(vlazniji nego sto bih voleo) mozda 19%... u kom sloju bih smeo da ga skladistim?
Ide na betonsku plocu...sa strane je suplji blok pa metalna mrezica(bice slika pre i posle utovara posto sam bas skoro pravio taj bunker 4x2 visine 1.2)
Imam varijantu da ga rasirim po celoj povrsini(30ak cm) ili eventualno ako treba u tom bunkeru bih napravio skelu na pola metra visine pa fosne i u dva sloja da bude... (na zemlji i na fosnama).. a od vasih odgovora zavisi sta cu da radim....:):)
 
Maticu kontam i ja to...:) merio sam mu T 20.5stepeni napolju je 18.. pa cu pratiti.... sutra je istovar...
Inace deluje super... cist,sija se... kad gurnem ruku ne lepi se ali se oseca da je malo vlazan(onako u ruci)... tako reci nije sasvim suv... ali to je individualno...
Uplasi me jos jedna stvar... prikolica je 4x2.1 i visine 0.5m(3660kg) sto znaci da u moj bunker to ide pola m visine,...:(
 
Ili da ga prvo iskipuješ negde dole gde ima promaje a krov od gore da stoji par dana i malo se prosuši.
 
To se podrazumeva.Neki su ovde tako uradili a neki su podigli na tavane kukuruz koji ima preko 20% vlage.Čini mi se da će biti jeftinog energenta za grejnu sezonu.
 
Pregrada za skladiste.

Bio sm pre neki dan u slicnom zektorovom skladistu,evo kako je reseno stafle su 5 cm,ono braon sto sam nacrtao visina je oo 150 cm,sto sam napisao pod broj 1,sirina od T profila je oko 70cmpod broj 2.iza toga so prikucane daske colarice,a razmak izmedju ti podupiraca je oko 2 metra,a ono malo plavo su ankeri ubuseni u beton za ovaj levi sam siguran posto se vidi a desni mozda ga ima mozda ga i nema nije bio gazda tu da ga pitam,.Da nisam video svojim ocima nebi verovao da stafla od 5cm drzi tolki teret. I to je skucano celo duzinom supe sa leve i desne strane,a u sredini ostavljeno samo sirina da parkira kombaj i i hedere.Dobar patent mozda ce nekom trebatii.

- - - - - - - - - -

2cwty7q.jpg
 
Nazad
Vrh