Skladištenje zrnaste robe

A sta mislite sta je najbolje staviti dole pa sipati kukuruz sa oko 16 % vlage?
 
Dali je bolje skladištiti kukuruz u džambo vreće koje imaju najlon iznutra, ili u one bez njega ?
 
Ovih dana sam napravio mali eksperiment,ovrseni kukuruz sam lagerovao u zatvorenu prostoriju malo vece vlage,sutra dan primetim da je vruc temperatura vazduha 22 stepena i uzmem tremometar za merenje temerature zemljista kada se seje kukuruz zabodem ga u kukuruz i pokaze 31 stepen,pratim situaciju,posle dva dan se poceo hladiti,u ovu prostoriju sam lagerovao uvek suvlji kukuruz sa 15 vlage a u cardak sa mrezicom je isao sa 17 vlage i bilo je dobro.
 
Ljudi jel moze kukuruz da se skladisti sa 16-18% vlage?
 
Poslednja izmena:
Bezbedno je do 16% ako nema veštačkog provetravanja, ako ga ima onda može do 17-18%, mereno sa nezavisnim vlagomerom, jer ovi na otkupnim mestima uglavnom pokazuju veću vlagu.
 
Meni je merio covek iz Pionira. I kaze da kada prodje kroz kombajn on ima vecu vlagu. A ja sam uzeo zrna iz prikolice....Pokazivalo je 16,3 i 17,6.
 
Ljudi jel moze kukuruz da se skladisti sa 16-18% vlage?
Zavisi od spoljne temperature. Ako je napolju jako toplo moze da bude problem ,Mi smo jedne godine u novembru mes. ostavili kuk. sa 22 vlage do polovine februara nije mu nista falilo onda je otoplilo i poceo da se greje pa smo tada morali hitno da ga se resimo .
 
Ima tablica, bila je i negde na forumu, u zavisnoti od temperature sa kojom vlagom, koliko dugo može kukuruz da stoji.
 
Pre ove kise sam stavio neki 6vagona u hali, merena vlaga kod otkupljivaca na onim novim meracima (kao televizor:haha:) uglavnom se kretala vlaga oko 18%, prvo je bio vruc, juce sam stavljao ruke vec je mlak, a odozgo hladan. mislim da spoljna temperatura dosta utice na hladjenje gomile i da ce proci dobro...
Moje neko zapazanje da je sa 17% granica za bezbedno skladistenje, 18% vec je rizik!
 
Merili smo vlagu na mini GAC-u kod Pionirovog promotera, vlaga je bila 16, taj isti uzorak kukuruza smo nosili na još tri mesta kod otkupljivača, i vlaga je išla čak do 17,5 ::namigivanje::...
 
Meni je merio covek iz Pionira. I kaze da kada prodje kroz kombajn on ima vecu vlagu. A ja sam uzeo zrna iz prikolice....Pokazivalo je 16,3 i 17,6.
Ako je stabljika suva nedize vlagu,mi smo pre neki dan merili pre vrsidbe 18 i kad smo ga ovrli isto 18,a sad dal je do sorte ili je kod svih tako to bas nisam siguran.
 
Vidim da se mnogi žale na vlagu kod pojedinih otkupljivača. Po pravilu vlagomeri se baždare pre svake sezone. To radi firma koja i prodaje vlagomere. Desi da se on raštima u radu, al sam bio svedok kad se otkupljivacu poremetio vlagomer na njegovu štetu. Prošlo je dosta tura dok nisu skontali. Dosta je to rigorozno, ne mogu da rade ako nemaju papir da su baždarili vlagomer . Osim toga otkupljivač sa kojim ja radim pre 5 godina kupio vlagomer za nekih 300-400 hiljada din,isto velik ko televizor ( ko što neko gore kaže) , vlagomer radio redovno bez problema. Prošle godine ista firma u Novom satu na telepu, koja prodaje i baždari vlagomere, donosi odluku da ne radi više baždarenje vlagomera kojeg je sama prodala pre 4 godine?? i da mora da se kupi noviji tip, cena preko 500hiljada dinara. To znam sigurno, lično sam bio da pokupim novi vlagomer iz Novog Sada.
 
Moja skladišta :
f3cqs0.jpg
[/IMG]
t05itk.jpg
[/IMG]
28urcwo.jpg
[/IMG]
U ovaj drveni stane oko 20 t zrna (podeljen na dva dela, po 10 t ) koštao oko 25 000 dinara i mogu lako da ga rastavim . Na zidove i pod zalepljen kondor da ne vuče vlagu iz ili kroz beton.
U ovaj pocinkovani stane 35 t ( 3,75 m x4.20 m) i koštao 700 e( 20e po t), trenutno koristim samo 3 nivoa a ima ih ukupno 5
I naravno tu je i kotobanja nešto za klip a nešto za zrno
u utorak 21. vršio 9911 i imao 18,1 % vlagu kad je prošao kroz kombajn ( ručno krunjen je bio 17% vlage) smešten u drveni silos ( jedna prikolica 5 t)
Danas je potpuno hladan a dva dana je bio kao kad sam ga ovršio ( nije se grjao) ali imao je neku malu temperaturu ( svaki dan trošim 200-300 kg kukuruza tako da sam uvek kontrolisao)
 
Sasvim je normalno kao i svaki drugi silosi, ja sam prezadovoljan a i za te pare.....
Ovde jedino nema krov pa mora biti negde gde neće kisnuti i nema svoj patos . Ja sam stavljao na beton ( pod) kondor pa nisam zadovoljan , prilikom pražnjenja ( lopatom ubacivao u duvaljku pa u prikolicu )cepao se kondor . Ove godine ću probati sa stirodurom .
 
Nazad
Vrh