Sistemi za navodnjavanje

Pitanje u vezi ovih cevi na tifonima,jel su to neke posebne cevi za tifone iskljucivo zbog savijanja,tj motanja na bubanj istog,ili je to obicna HDPE ,tj polietilenska cev ?.
 
HDPE PE100 PN 10 ?.Ako je to sve sto pise,to je standardna okiten cev,kontam da ne bi ni trebala biti neka posebna cev,ipak se to nekad menja na tifonima,starijim,novijim nebitno.
 
Nisam siguran da je obično hdpe crevo. Znam ljude koji su produžavali sa običnim i obično je puklo.

Послато са SM-A536B помоћу Тапатока
 
Obično ide HDPE PE100. Ako se ne varam, PE100 je oznaka materijala i to je bitno. PN10 je max pritisak 10 bari. Puca zbog lošeg kvaliteta i debljine zida. Mislim da je kod mene fi90 debljina 7mm
 
Da znam za PE 80-100,ima i manje od 80 mislim,to mu je nesto kao kvalitet tog polyethilena valjda,tj PE100 omogucava manju debljinu zida cevi za isti max radni pritisak kao PE80.Gledao sam na netu testiranje pn10 pod pritiskom,puklo je na mislim 41 bar,ali nikako ne bih uzeo taj podatak olako,jer kazu da nije isto dugotrajni manji pritisak tipa npr 15ak bari i taj gde su odma non stop gurali pritisak sve dok ne pukne.Videlo sa da je cev pocela da se deformise(naduvava) na mestu gde je pukla jos sa puno manje bara nego tih 41.
A ovo je slika sa francuskog foruma,nije objasnio sto je puklo,cesto se koriste pritisci na ulazu u tifon oko 10 bara,pa i malo vise ,da bi na topu imali nzm tipa 5-7 bari i onda nastaju problemi nakon nekog vremena takvog koriscenja.Ja iskustva nemam sa tifonima,ovo sam sve skupljao po netu informacije.
@zadrugar66 Koliko je kod tebe ulazni pritisak u tifon ,i jel znas koliko je na topu mozda ?.
 
Tako je, označava verovatno gustinu poli-etilena. Ako je gušći PE100 od PE80, sme biti tanji za isti max pritisak. PN10 je max pritisak koji mu omogućava eksploataciju bez habanja. Sve preko 10 bari pritisak će vremenom početi da nalazi slabe tačke.

Kod mene je tifon 90/400. Na ulasku u tifon je 6 bari, na topu 3 bara.
 
Mozda glupo pitanje ali koliko mislis da bi bio pritisak kod tebe na ulazu u tifon da na kraj nemas top,tj da je cev otvorena skroz ?.Znam da ne bi bilo 0 bari to je sigurno,ali po netu ovi kalkulatori protoka i pritiska spram debljine cevi ,daju neke pritiske tipa 5+ bara,to po meni nema nikakve logike.
 
Pre desetak godina sam hteo da menjam crevo na tifonu pa sam razgovarao sa vlasnikom firme iz Subotice koji proizvodi ta creva i on mi je naglasio da nije isto kao standardna okiten creva.
 
Da,mogao ti je to reci da bi kupio od njega creva,a mogao je i misliti na ovo sto smo pisali,nisu sva okiten creva ista naravno.
Sta je bilo na kraju,jel si menjao crevo na tifonu,gde si kupio ?.
 
@Arkadije
Ja stvarno ne vidim svrhu ovog razglabanja. Pitaš nešto samo da bi pitao i iz čiste radoznalosti. Mi ti odgovaramo ko blesavi. Da bi ti na kraju rekao da je možda ipak isto ali da je prodavac hteo da ga zezne. Ma daj čoveče.

Послато са SM-A536B помоћу Тапатока
 
Znaci niko ne sme da pita nesto ako je radoznao ?,iako nzm iz cega si to zakljucio,ali ok.Ja pitam jer me zanima tifon,mozda ga kupim,mozda ne,ali ga sigurno necu kupiti pre nego sto ga ne znam napamet,odnosno i pre nego sto ga kupim hocu da ga znam kao da ga vec imam godinama.Crevo je 90% tifona,ako je isto neko posebno,i nemoguce za nabaviti,ne treba mi ni dzabe tifon onda,jer ja uvek racunam na najgore,a to je pucanje creva,kidanje i slicno.Forum sluzi tome koliko znam,ali ako tebe kosta nesto da napises poruku ili dve,ne moras,niko se nece ljutiti.
A sta sam pogresio oko njegovog odgovora ?,ja nisam naivan toliko da odma poverujem nekom kad kaze da to sto on proizvodi je specijalno i nije isto kao kod drugih,a opet nisam rekao da sigurno covek pokusava da prevari,ali je moguce ....PE cevi imaju svoje oznake,ako 2 cevi imaju iste oznake onda tu nema razlike izmedju njih nikakve,to je moje misljenje i mislim da sam u pravu.E sad sto ima svakakvih proizvodjaca pa cev nije iste debljine svugde ili u zidu cevi ima zaostalih supljina,nedovoljna toplota kod ekstrudera itd,to je druga stvar.
 
Da,mogao ti je to reci da bi kupio od njega creva,a mogao je i misliti na ovo sto smo pisali,nisu sva okiten creva ista naravno.
Sta je bilo na kraju,jel si menjao crevo na tifonu,gde si kupio ?.
Promenio sam tifon, odustao od zamene creva. U slučaju pucanja creva kod nas u selo su dolazila dva lika što imaju tu neku spravicu za lepljenje tifonskih creva al znam da su se žalili ljudi da su mnogo skupi. Što se tiče laganja majstora ja lično mislim da mu nije u interesu da me slaže jer ako slaže nas par lako se to pročuje pa osta bez posla.
 
Creva postoje polietilenska i polipropilenska. To sam zapamtio da su mi rekli ljudi koji su mi skratili i nastavili/zalepili crevo na tifonu koje je bilo oštećeno. Nakon tog lepljenja,razvukao sam ga bar 20 puta i za sada je sve u redu. Imam ja jedan tifon na prodaju,sigma odra 90/250 (bar mislim da je ta oznaka).
 
Nazad
Vrh