Sistemi za navodnjavanje

Sale imam jednostavno rješenje za tebe . Ja to stalno koristim i na ovakvoj pumpi a i na još jednoj električnoj. Treba ti truba one folije što se koristi za omotavanje paleta i ojačana selotejp traka. Kada spojiš spojnice uzmeš foliju i spoj omotaš , tako što samo pola kruga kreneš pa malo zaliješiš trakom , a onda omotaš nekoliko krugova (5-10) uz stalno zatezanje trube sa folijom . Na kraju ivice ponovo zalijepiš trakom i piči .
 
Ajde sad neko da mi kaze kakve su niske pumpe "Jastrebac", da cujem misljenje. licno bih probao na kineski disel motor,da postavim na timok1 , ali nemam predstavu kako bih to radilo i dali bi bilo priblizo slap-u 800 od 5 bar-a
 
Jel razmišljao neko o tome da po njivi ukopa cevi za vodu sa onim lancem na oko 1m dubine i ostaviti samo izvode vertikalno na svakih 15-20m u zavisnosti od topa, mislim da je mnogo jeftinije rešenje od tifona, u svakom slučaju neuporedivo se manje goriva troši, jedino što treba paziti prilikom oranja.
 

Ovo je jedan od Bauerovih najvećih tifona... Verzija T61 90fi 420 metara košta negde oko 21,000 evrića sa varijabilnim topom
 
Sale imam jednostavno rješenje za tebe . Ja to stalno koristim i na ovakvoj pumpi a i na još jednoj električnoj. Treba ti truba one folije što se koristi za omotavanje paleta i ojačana selotejp traka. Kada spojiš spojnice uzmeš foliju i spoj omotaš , tako što samo pola kruga kreneš pa malo zaliješiš trakom , a onda omotaš nekoliko krugova (5-10) uz stalno zatezanje trube sa folijom . Na kraju ivice ponovo zalijepiš trakom i piči .

Hvala na savetu . Ali meni treba trajnije rešenje ,pošto je stalno skidam i postavljam .Ne ostavljam je u voćnjaku da ne dobije noge , a svaki put da stavljam selotep traku i foliju ne ide . Danas smo na strugu napravili od aluminijuma muštiklu tj. prepravili od dve vatrogasne spojke . Sutra je proba ,pa ću slikati .
 
Pozdrav svima!
Evo da se i ja uključim u ovu temu. Sudeći po prethodnim godinama koje su sve bile više manje sušne a ova sad pogotovo, vidim da se i nama stočarima bez navodnjavanja, pa makar bilo kakvog, ne piše dobro. Jednostavno, suvo ratarenje se više ne isplati.
Ja sam danas
kupio kinesku dizel pumpu LDP 20
600l/min. Sutra ću je probati.
Danas sam zvanično isprobao koliko ova kineska može da goni KPK trake. Mogu vam reći da sam se razočarao toliko da bih je odmah prodao. Na pumpi piše 36m3/h, to je 600l/min. Ja sam danas pustio 1700 m trake sa protokom 13l/h što bi trebalo biti 368 l u min na pritisku od 0,6 bari, međutim pumpa nije mogla da postigne više od 0,5bari pritiska na samom motoru a u trakama je sigurno bio i manji pritisak (predpostavljam 0,4), tako dapumpa nemože da istjera ni ovih 368 lit/min a motor je radio skoro na punom gasu. Na maksimalno 0,6 bari može da goni 1400m trake 13l protok to je 303 l/min, znači i to mu je puno jer radi skoro na punom gasu. I konačna Kineska litraža na kojoj motor radi na pola gasa gdje ga je lijepo šlušati je oko 260-270 l/min na pritisku od 0,8 bari na motoru što bi bilo u trakama 0,6-0,7 bari ili 1150 m trake sa protokom od 13 l/min. Ja neznam dali je tako i sa ostalim pumpama sa 600 l/min iskorištenje je prepolovljeno čak i manje od pola. Eto da znate kad kupujete pumpe prvo probajte pa onda kupite, što se tiče motora zasad nemam primjedbu dobro pali , vrlo malo troši samo mali kapacitet vode.
Gledam ovdje u jednoj trgovini imaju na akcijskoj ponudi za samo 450 KM komplet za navodnjavanje! Tu spada ovakva pumpa što je kupio Miladin i uz nju nekakav manji top, te još nekakvih crijeva: usisno koje je fleksibilno i potisno alkaten dužine 50 m, a oba su 6/4". Oznaka tog topa je: "B 25 A" dometa od 15 do 24 m, protok vode je: od 100 do 230 l/min. a pritisak vode između 2 i 4 bara.
E sad, mene interesuje može li ova pumpa postići taj pritisak od 2 - 3 bara sa protokom od 100 do 150 l/min. (više mi ne treba) ako bi voda do nje dolazila prirodnim padom iz nekog bazena, cisterne i sl. a ne da je ona usisava?
 
Znači da su ovi u Dubici oborili cijenu ili su ovi moji brijali sa cijenom, ja sam samu pumpu platio 520 km. Što se tiče pritiska mislim da nije za topa ona ima mali pritisak, ja je nisam probao na pištoljima ali neki jesu pa sam čuo od njih da imaju slab pritisak na pištoljima. Za sistem kap po kap može, od kad sam je kupio pa do dan danas ja sam je dobro ispitao i njene prave mogućnosti su sledeće. U sistemu KPK može maksimalno da zaljeva 17000 l/h, to je pun gas i u trakama pritisak je 0,6 bari. Potrošnja goriva (nafta) u punom gasu na 1 h je 0,6l. Mene zanima ako neko ima hondu dali je ispitao ovo što sam i ja pa neka napiše te podatke.
 
Pa ako nemože postići tih 2-3 bara pritiska onda je bolje da je ne uzimam. A mislio sam da može kad je već prodaju u kompletu sa topom. Neznam sad šta uraditi, ovo mi je baš primamljiva ponuda... Mislio sam ako nebi usisavala vodu da bi možda mogla postići veći pritisak na izlazu... Neznam... vidjeću još sa trgovcima ali sumnjam da oni šta znaju od toga.
Ti si baš dobro platio tu svoju pumpu, koliko sad takva pumpa košta tu u trgovini!? Neki dan sam gledao ovdje u trgovini pumpu "LDP 30", čini mi se da je bila 350 KM ali nisam 100% siguran, moraću to provjeriti. Vjerovatno je cijena malo pala od proljetos a i trgovci u Bijeljini sigurno drže nešto veću cijenu nego što je ovdje u Dubici.
 
Kod mene je trenutno LDP 20 620KM a ove veće su preko 900KM, jutros sam zvao direkno uvoznika u Dubici i kažu da nemaju više pumpi sve su prodali. Što se tiče pritiska ove moje pumpe mogu ti to isprobati sa vatrogasnim crijevom i vatrogasnim pištoljem pa ako hoćeš ti javi pa ću probati, ali da znaš da ovih pumpi ima i visokog pritiska a tebi treba za top pumpa visokog pritiska, to ti je kao Tomos samousisna one imaju manji pritisak a Tomos sa onom uskom pumpom ima pritisak do 5 bari, tako da tebi treba pumpa koja postiže pritisak do 5 bari ili minimalno 3bara. Ako možeš provjeri mi tu pumpu LDP 30 tačnu cijenu i jeli dizel.
 
Evo sad sam zvao za ovu pumpu "LDP 30", pumpa je benzinka, izlaz 70 mm, cijena 350 KM.

Ova ovdje što prodaju uz top je široka pumpa, znači za manje pritiske. E sad jedino da je ti proveriš na vatrogasno crijevo i mlaznicu koliko može nabiti pritisak. Ako ima 2 bara, onda nekako i može proći ali sve ispod toga će biti slabo.
 
Ove kineske pumpe su široke i visokog i niskog pritiska a koja je ta to jedino možeš znati u njenom katalogu. I kod mene je benzinka 350 Km a dizeli su preko 900KM.
Prije sat vremena sam probao ovu moju dizel LDP 20 na vatrogasnom crijevu i pištolju. Pištolj ima diznu oko 10-12mm i na punom gasu ima maksimalni pritisak 1,2 bara a domet mlaza je 14-15m, zatim sam u diznu ubacio 2-3 šipke Fi 6mm radi smanjenja dizne i pritisak se povećao na 1,6 bara. To je ono što sam i sumnjao da je ova pumpa dobra samo za pretakanje i u sistemu KPK sa pritiskom MAX 1 bar. Jedino reaguje na povećanje pritiska na 2,5 bara ako motoru mimo fabričkog graničnika povećaš gas što nije pametno jer bi motor brzo stradao. Moj ti je savjet ako hoćeš da zaljevaš sa topom traži pumpu koja ima pritisak od 3-5 bari, Čuo sam da honde imaju pritisak oko 2,5 bara, ja imam prerađenu hondu na traktor i jednom sam je probao na topu DMB, kad sam dao gas traktoru kazaljka na satu od pritiska je stigla do maksimuma od 6 bari i tad je odkazala, hoću ti reći da hondina pumpa sa ubrzanim prenosom postiže veći pritisak nego sa sopstvenim, motorom. Teško je donijeti odluku jer i ja sam promašio u izboru, trebala mi je pumpa sa većim kapacitetom, ima još jedna stvar o kojoj treba da misliš a to je potrošnja goriva. Za tvoj izbor dobar je i Tomos sa uskom pumpom ali puno troši, ovaj moj kinezac ima isti kapacitet vode kao tomos ali duplo manje troši goriva, za četvorotaktne pumpe benzinke još nemam podataka ko ima te pumpe mogli bi nešto napisati o potrošnji goriva.
 
Siki kad bi mogao još da nam kažeš koja je to honda (kapacitet) i ako je koristiš u sistemu KPK koji je pritisak i koliko trake goniš za taj jedan sat. Zanima me tačno koliko vode izbaci za tu jednu litru goriva.
 
VH 15 X najmanja hondina pumpa mislim da je pisalo 24000 l/h tera jedan hektar ali nesmije imati puni gas zbog toga što pravi veliki pritisak a koliki pritisak radi nikad nisam mjerio samo znam da tera 60 reova od 230 metara kapaljke na deset centimetara.
 
VH 15 X najmanja hondina pumpa mislim da je pisalo 24000 l/h tera jedan hektar ali nesmije imati puni gas zbog toga što pravi veliki pritisak a koliki pritisak radi nikad nisam mjerio samo znam da tera 60 reova od 230 metara kapaljke na deset centimetara.

Siki nešto mi tu nije jasno, ako je to pumpa VH15xK1 to je pumpa visokog pritiska i njen kapacitet je 400l/min. to jest 24000l/h. Ti imaš 60x 230m= 13800m trake ako je to protok samo 2 l/m na sat to je 27600 l/h, a ako je protok trake veći nemoguće je da ta pumpa može goniti toliku metražu trake ili nemaš dovoljan pritisak na krajnim redovima a ako je to sve tako onda ja toj hondi skidam kapu.

- - - - - - - - - -

Jeli to ova pumpa.

[h=2]KARAKTERISTIKE[/h]NazivWH-15XKapacitet (l/min)400Kapacitet (m3/min)126Dubina usisa (m)8Visina izbačaja (m)50Max veličina nečist (mm)3Promjer ('')1,5Motor (KS)4Rezervoar (l)2Potrošnja (l/h)1Dimenzije (cm)42x36x41Težina (kg)22

Uploaded with ImageShack.us

- - - - - - - - - -

Evo i slika.


Uploaded with ImageShack.us
 
Nazad
Vrh